T, 3.10.2023

Kohus mõistis allohvitseri ajateenija vigastusega päädinud õnnetuses õigeks

BNS
Facebook
Comments 2
Tallinn 04.11.2019
Railand Kask unustas lõhkemata granaadi polügonile.
Tallinn 04.11.2019 Railand Kask unustas lõhkemata granaadi polügonile. Foto: Sander Ilvest

Harju maakohus mõistis kaitseväe tegevväelase Railand Kase ajateenija vigastada saamisega õnnetuses õigeks. Ajateenija kaotas õnnetuses osa jalalabast. 

Kohus leidis, et Kase tegevuses puudus kuriteokoosseis ning mõistis ta õigeks. 

Prokurör Toomas Tomberg leidis detsembri lõpus toimunud kohtuvaidluses, et Kask põhjustas ametialase hooletusega olukorra, mis lõppes ajateenijale vigastusi toonud plahvatusega.

Prokurör taotles Kasele tingimisi üheaastast vangistust. Advokaat Kristjan Tuul taotles Kase õigeksmõistmist. 

Õnnetus juhtus 2018. aasta 23. aprillil Kuusalus kaitseväe polügoonil, kus 45-aastane Kask pidi vastutama selle eest, et laskeväljal oleks sõduritel turvaline olla. Samas sai aga polügoonil plahvatuses tõsiselt vigastada ajateenija, 20-aastane Lars. 

Hiljem selgus, et tol päeval vedeles polügoonil vähemalt 51 potentsiaalset taparelva, mis võisid iga hetk seal askeldavate noormeeste jalge all plahvatada. Need 40-millimeetrise läbimõõduga granaadid olid jäänud sinna laskeharjutustest. Kuna ala on soine, samblane ja seetõttu pehme, siis ei pruukinud lõhkekehad maha kukkudes plahvatada. Ideaalis otsitakse sellised granaadid üles ja tehakse kahjutuks, kuid paraku ei õnnestu neid alati leida. 

Prokurör Toomas Tomberg süüdistab Kaske ametialases hooletuses, mille eest maksimaalne karistus on kaks aastat vangistust. "Oluline hooletus ei eelda tahtlust, piisab vaid ettevaatamatusest," märkis prokurör.

Prokuröri sõnul pidanuks ohutusallohvitser Kask andma korralduse lahinglaskmise alguseks maa-alad üle vaadata, kuid seda ei tehtud. Kuigi oht, et nimetatud alal võivad olla ka demineerimata granaadid, oli tegelikult teada, ei määranud ohvitser ka liikumispiiranguid. 

«Ohvitser täitis oma kohustusi pealiskaudselt. Kase tegevus tekitas olulise kahju. Ohus olid elud. Ühe ajateenija puhul oht ka realiseerus,» nentis prokurör. 

Kask end süüdi ei tunnistanud.  

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles