Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Pildid ja video ⟩ Eestlane Tenerifel: sellist liivatolmupilve pole siin aastakümneid nähtud

Eile Kanaari saartel lennuliikluse peatanud Sahara kõrbest pärinev liivatolm on viimaste aastakümnete kõige tihedam, ning sellist ei mäleta isegi eakad kohalikud elanikud.

Tenerife saare lõunaosas Los Cristianoses elav Margus Müil ütles Postimehele, et nädalavahetusel Kanaari saartele jõudnud liivatolmupilv ehk calima, nagu kohalikud seda kutsuvad, peatas elu saarel pea täielikult.

Lennukid ei lennanud, tänavatel oli enamik välikohvikuid kollase tolmuvine tõttu suletud. «Nähtavus oli paarsada meetrit, paistsid ainult lähedalasuvad majad, ülejäänud linn vajus ebamäärase kollase hägu sisse. Eemal asuvaid mägesid ei olnud justkui olemaski,» rääkis kohaliku tähevaatlusekskursioonide korraldaja Travel Tenerife giid Müil.

Samast kohast tehtud pilt normaalse ilmaga ja calima ajal. Tegemist ei ole nädalavahetusel Kanaari saari tabanud aastakümnete suurima liivatolmupilvega vaid varem, nõrgema calima ajal tehtud pildiga. Kahe pildi võrdlus annab siiski hea ettekujutuse, kuivõrd palju liivatolm nähtavust piirab. FOTO: Diana Müil

Pühapäeval oli Tenerifel õhukvaliteediindeks 571, mis tähendab ohtu tervisele. Ohtlikuks õhukvaliteediindeksiks peetakse juba seda, kui indeks tõuseb 300st kõrgemale. «Calima ei tähenda seda, et liiv läheks silma ja liivaterad hamba vahel krigisevad. Tolmuterad on niivõrd peenikesed, ja tolm poeb absoluutselt igale poole» selgitas Müil.

Siiski sajab tolm igale poole maha ja pärast tuleb kohalikel elanikel tublisti vaeva näha, et liivatolmust lahti sada. «Suuri probleeme tekitab see hotellide välibasseinidele, kust tolmu eemaldamine võtab palju aega,» märkis Müil.

Kuigi Saharast pärit liivatolmupilved jõuavad Kanaari saartele peaaegu iga kuu, oli nädalavahetusel saari tabanud valima erakordselt tohe. «Mu alumine naaber, Tenerifel sündinud ja siin eluaeg elanud 70-aastane vanaproua rääkis, et ta ei ole nii tugevat calimat elu sees näinud,» lisas ta.

Lennuliiklus Hispaaniale kuuluvatel Kanaari saartel katkes nii laupäeval kui ka  pühapäeval. Juba õhus olevad lennukid teistele lennuväljadele.

Laupäeval tühistas Hispaania lennuvälju opereeriv ettevõte AENA kogu Gran Canariale saabuva ja sealt lahkuva lennuliikluse ning Tenerifelt lahkuvad lennud. Pühapäeval oli lennuliiklus juba taastumas, kui ametiisikud teatasid jälle lennuväljade sulgemisest. Pühapäeval peatati lennud kõigil Kanaaride lennuväljadel. Esmaspäevaks tolm siiski hajus ja lennud taastusid. Erinevatel andmetel mõjutas lendude ärajäämine ligi 17 000 inimest.

Ajaleht El País andmeil katkestati ka laevaliiklus ja haridusametnikud tühistasid esmaspäeval õppetöö koolides.

Hispaania ilmateenistus hoiatas, et tugevad tuuleiilid tuuseldavad Kanaari saari kuni esmaspäevani välja. Kohalikud võimud ärgitasid inimesi hoidma aknad ja uksed kinni, vältima autosõitu ja püsima eemal rannikupiirkondadest.

Lisaks tugevalt liivatormile puhkes nädalavahetusel Tenerife põhjaosas suur maastikutulekahju, mis hävitas mitu maja. Sõjavägi ja päästjad evakueerisid piirkonnast sadu inimesi. Kahjutuli hävitas mitu maja, kuid teated inimohvritest seni puuduvad.

Margus Müil lisas, et erakorralist olukorda üritavad ära kasutada petised. «Üks mu tuttav sai Facebookis kirja, milles paluti veidi raha, et aidata koopasse lõksu jäänud inimesi evakueerida. Loodetavasti pole keegi petiste õnge läinud,» ütles Müil.

Tagasi üles
Back