Terviseamet: Hiinast ja Põhja-Itaaliast saabunutel tuleks võimalusel 2 nädalat kodus püsida (3)

Sven Randlaid
, Toimetaja
Copy
Arst koroonaviiruse patsiendi vereprooviga. Pilt on illustreeriv
Arst koroonaviiruse patsiendi vereprooviga. Pilt on illustreeriv Foto: shutterstock.com

Tulenevalt enam kui kahesaja Põhja-Itaalia elaniku haigestumisest koroonaviirusesse COVID-19, soovitab terviseamet Hiinat ja Põhja-Itaalia Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piemonte regiooni külastanud inimestel oma tervist 14 päeva jooksul jälgida.

Lisaks soovitab terviseamet tulenevalt viiruse 14-päevasest peiteajast riskipiirkondades viibinud inimestel võimalusel kaks nädalat kodus töötada ning õppida. «Loodame siinkohal tööandjate mõistvale suhtumisele, sest teistega kontakti vältimine peiteaja lõpuni on hetkel parim viis teiste nakatamist vältida,» ütles terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma, kelle sõnade kohaselt ei saa inimest peiteajal COVID-19 suhtes testida, sest labori tulemused on tõenäoliselt negatiivsed.

«Alles haigussümptomite ehk palaviku, köha, hingamisraskuste ilmnemisel saab arst reisianamneesist ja sümptomaatikast lähtudes otsustada, kas laboratoorne testimine on vajalik,» märkis Härma.

Kuigi haigussümptomite avaldumiseni on viiruse edasikandumise risk madal, tuleks riskipiirkonnast naasnul oma koduseid toiduvarusid võimalusel täiendada sõprade, perekonnaliikmete või toidukulleri abil.

Sümptomite esinemisel konsulteeri arstiga

Palaviku, köha või hingamisraskuste tekkimisel tuleks esmalt telefoni teel kontakteeruda oma perearstiga, perearsti töövälisel ajal küsida nõu perearsti infoliinilt 1220, terviseseisundi halvenedes tuleks helistada hädaabinumbril 112. Sealjuures tuleb tervishoiutöötajat kindlasti teavitada oma hiljutisest saabumisest Hiinast või Põhja-Itaaliast (peamiselt Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piemonte regioonist).

Aevastades või köhides tuleb suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb koheselt prügikasti visata. Salvräti puudumisel tuleb aevastuse või köha katmiseks palja käe asemel kasutada oma varrukat (küünarvart). Samuti võib teiste nakatamise vältimiseks kanda hingamisteid katvat maski.

Riskipiirkonda reisimine pole soovitatav, reisides tuleb rangelt hügieeninõudeid jälgida

Reisides tuleb järgida kätehügieeni nõudeid ning vältida lähikontakti inimestega, kellel on hingamisteede haiguste sümptomid (aevastavad, köhivad).

Reisides Hiina tuleks vältida kontakti loomadega (nii metsikute kui kodu- ja taluloomadega) ja nende väljaheidetega ning turge, mis kauplevad elus või surnud loomadega.

Reisil viibides tasub vältida toore või väheküpsetatud liha, kuumtöötlemata piima ja toodete tarbimist. Samuti ei tohiks tarbida pesemata puu- ja köögivilju.

Peiteaja tõttu ei anna riiki sisenejate tervisekontroll tulemusi

Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskus (ECDC) hindab sissetulevate reisijate tervisekontrolli tõhusust COVID-19 haigete avastamiseks ja tuvastamiseks madalaks. ECDC hinnangul jääb isegi väga tõhusa tervisekontrolli korraldamisel ligikaudu 75 protsenti reisijatest sihtkohariiki saabudes avastamata, kuivõrd neil ei ole reisimise ajal haigussümptomeid avaldunud haigussümptomeid.

ECDC riskihinnangul on haigestumise tõenäosus Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi elanikkonna seas madal, riskipiirkonda (Hiina Rahvavabariik) reisijatele ja riskipiirkonnas elavatel inimestel on haigestumise tõenäosus kõrge.

COVID-19ga seotud sarnaste kogukonnapõhiste kohapealsete levikute  riski, mida on täheldatud Põhja-Itaalias ja teistes Euroopa Liidu ja Euroopa majanduspiirkonna riikides ning Ühendkuningriigis, peetakse hetkel keskmiseks või kõrgeks.

Maailma tervishoiuorganisatsiooni (WHO) ei soovita piiranguid reisimisele või kaubandusele.

Vastavalt riikides kehtestatud juhudefinitsioonidele on maailmas 25. veebruari seisuga kokku registreeritud 80 134 haigusjuhtu, neist  suurim osa Hiinas - 77 658 juhtu. Surmajuhte on kokku registreeritud 2 698, neist Hiina erinevates provintsides 2595. Euroopas on registreeritud kokku 276 juhtu:  Itaalias 229  (3 sissetoodud ja 226 kohalikku), Saksamaal 16 (2 sissetoodud ja 14 kohaliku levikuga), Prantsusmaal 12 (5 sissetoodud ja 7 kohaliku levikuga, Ühendkuningriigis 13  (12 sissetoodud ja üks kohalik), Vene Föderatsioonis 2 (mõlemad sissetoodud), Soomes 1 (sissetoodud), Hispaanias 3 (sissetoodud), Rootsis 1 (sissetoodud) ja Belgias 1 (sissetoodud).

Välisministeerium ei soovita reisida Itaalia ja Hispaania teatud piirkondadesse

Välisministeerium ei soovita seoses koroonaviiruse leviku, sellest tingitud kiiresti muutuva olukorraga ja liikumisvõimaluste vähenemisega reisida Itaalias Lombardia, Veneto, Emilia Romagna, Toskaana ja Sitsiilia regioonidesse ning Hispaanias Tenerife saarele.  

Itaalia ametiasutused rakendavad täiendavaid meetmeid haiguse leviku takistamiseks. Lombardia ja Veneto regioonides on kehtestatud karantiin viirusekolleteks kuulutatud väiksemates linnades. Rongiliiklus võib olla häiritud ja tühistatud on paljud massiüritused üle Itaalia.

Välisministeerium palub järgida kohalike ametivõimude korraldusi.

Seoses koroonaviiruse juhtumiga Tenerifel H10 Palace, Costa Adeje hotellis palutakse järgida kohalike ametivôimude  juhiseid. 

Välisministeerium soovitab Eesti kodanikel oma välisreisid registreerida Reisi Targalt portaalis: https://reisitargalt.vm.ee/registreeri-reis/.

Ühtlasi soovitab välisministeerium jooksvalt jälgida ministeeriumi kodulehel olevat reisiinfot: https://reisitargalt.vm.ee/riigid/itaalia/ ja https://reisitargalt.vm.ee/riigid/hispaania/.

Infot leiab ka Itaalia Tsiviilkaitseameti kodulehelt:  http://www.protezionecivile.gov.it/risk-activities/health-risk/emergencies/coronavirus

Terviseameti soovitused leiab siit: https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles