K, 28.09.2022

Politsei lühinumber 110 lõpetab homsest tegevuse

NN
Politsei lühinumber 110 lõpetab homsest tegevuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
1. märtsist lõpetab tegevuse politsei lühinumber 110. Häirekeskusega saab edaspidi ühendust ainult numbril 112.
1. märtsist lõpetab tegevuse politsei lühinumber 110. Häirekeskusega saab edaspidi ühendust ainult numbril 112. Foto: Agnes Aus

Politsei lühinumber 110 lõpetab homsest töö ning edaspidi saab kutsuda politsei, kiirabi ja päästet ainult hädaabinumbrilt 112.

Eestis on politseid olnud võimalik kutsuda häirekeskuse teenindatavalt hädaabinumbrilt 112 juba alates aastast 2015. Seni on paralleelselt toiminud ka number 110, kuhu tehtud kõned suunati automaatselt numbrile 112.

Häirekeskuse koostöö korraldamise talituse juhataja Juta Urbalu sõnul on ühtne number 112 aidanud muuta inimeste abistamist süsteemsemaks ja kiiremaks.

«Häirekeskus saab aastas inimestelt miljon kõnet, millest politsei abi vajatakse keskmiselt 300 korda ööpäevas. On palju sündmusi, mis puudutab rohkem kui üht reageerivat osapoolt. Hädaabikõnede menetlemine ühes kohas aitab seda protsessi muuta kiiremaks ja inimeste abistamine toimub ühtsete põhimõtete alusel,» ütles Urbalu.

Eelmisest aastast teavitab vana numbri 110 kaudu abi otsijaid kakskeelne automaatteavitus, et number suletakse. Selle ja muu viimastel aastatel tehtud  teavitustöö tulemusel on helistajate hulk oluliselt langenud, jäädes mõne protsendini kõikidest häirekeskusele tehtud kõnedest.

Juta Urbalu sõnul jälgib häirekeskus siiski ka seda, et kõik 110 valinud inimeste kõned jõuaksid ka pärast 1. märtsi Häirekeskuse hädaabinumbrini 112.

«Meil on koostöös Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskusega valminud monitooringusüsteem, mis annab meile märku, kas inimene on peale automaatteavitust valinud 112 või mitte. Proovime teha omalt poolt kõik selleks, et keegi ei jääks abita ja kõned jõuaksid abiandjateni,» ütles Urbalu.

110 valimisega paistavad piirkondadest enim silma suuremad linnad. Suurim hulk kõnesid vanale politsei hädaabinumbrile laekub Tallinnas ja Harjumaalt. Sellele järgnevad ida regioonist tehtud kõned. Tänavu jaanuaris valiti numbrit 110 kokku 3902 korda.

112 on hädaabinumber kõikjal Euroopas ja sellest numbrilt saab appi kutsuda politseid, päästet ja kiirabi. 112 kõnedele vastab häirekeskus, mille päästekorraldajad töötavad Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Pärnus. Ööpäevas vastab häirekeskus umbes 2600 kõnele, millest appi saadetakse kiirabi, pääste või politsei umbes pooltel kordadel.

Märksõnad
Tagasi üles