Riik paneb Eesti saared lukku
Täiendatud kell 18.20: parvlaevade reisijate salongid on suletud

Parvlaev Tõll

FOTO: Mihkel Maripuu

Eriolukorra juht peaminister Jüri Ratas kehtestas liikumispiirangud Hiiumaa, Saaremaa, Muhumaa, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu suundadel. Täiendavad piirangud seatakse ka vaba aja veetmisele.

«Praegu oleme olukorras, kus viiruse levik on väga kiire. Inimeste tervise kaitseks tuleb piirata igasugust tegevust, kus on suur inimeste omavaheline kokkupuude ja nakkuse leviku oht kõrge,» ütles peaminister Jüri Ratas. «Seepärast kehtestame saarte enda soovil seal liikumispiirangud ja sulgeme spordisaalid, veekeskused ja spaad ning päevakeskused, et kontakte võimalikult palju vähendada.»

Liikumispiiranguga territooriumid

Kaitsmaks saarte elanikke koroonaviiruse eest, kehtivad Hiiumaa, Saaremaa, Muhumaa, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu saartele liikumispiirangud. Otsus hakkab kehtima kohe ja liikumispiirang kehtib esialgu kaks nädalat, pärast mida otsustab eriolukorra juht koos valitsuskomisjoniga, kas kehtivaid piiranguid on vaja pikendada.

Sinna territooriumidele on lubatud reisida üksnes saartel alalist elukohta omavatel inimestel. Teised inimesed piirkonda minna ei tohi. Peaministri korralduse kohaselt ei pääse saarelt ka keegi mandrile.

Liikumispiirangute väljakuulutamisel saartel toetus eriolukorra juht ka sealsete omavalitsuste soovile.

Piirang ei kohandu kaubaveole ja elutähtsate teenuste osutamisele.

Lähikontakti vältimiseks peavad reisijad jääma parvlaeva lahtisel autotekil autosse või bussi. Reisijateveo piiranguid peavad oma töös arvestama: TS Laevad OÜ, AS Kihnu Veeteed, JSC aviation company Transaviabaltika ja Diamond Sky. Täpsemad juhised annab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Saarte elanikud saavad vajaliku lisainformatsiooni enda kohaliku omavalitsuse infokanalitest. Piirang kehtib kuni korralduse muutmiseni, piirangute pikendamise vajadust hinnatakse iga kahe nädala järel.

TS Laevad esindaja teatas, et parvlaevaliiklus Virtsu-Kuivastu ja Rohuküla-Heltermaa liinidel toimub järgmiselt:

  • Suursaarele  on lubatud parvlaevaühenduste kaudu reisida ainult vastava saare püsielanikel.  Püsielanikel liikumine saarelt mandrile on keelatud
  • Tavareisijatele on peatatud liiklemine suursaartele. Saarel viibijad saavad väljuda politseiametniku otsusega.
  • Kohustame ülesõidu ajal reisijaid jääma sõidukitesse (sh.bussidesse)
  • Reisijate salongid on suletud
  • Tagatud on elutähtsate teenuste osutamine ja kaupade vedu
  • Saarelt mandrile lubatakse arsti või kiirabibrigaadi liikme  otsusega
  • Sadamates kontrollivad reisijaid Politsei- ja Piirivalveameti ametnikud ja lubavad laevale eriotsuste alusel
  • Eriolukorra perioodiks ostetud piletite tagastamisel teenustasu ei rakendata

Hetkel sõidavad parvlaevad vastavalt kehtestatud sõiduplaanile. Võimalikest muudatustest anname teada niipea kui see on võimalik. 

Nimetatud meetmed kehtivad kuni eriolukorra juhi korralduse muutmiseni ning nende vajalikkust hinnatakse hiljemalt iga kahe nädala järel. Eriolukorra juhi korraldusega kehtestatakse inimeste elu ja tervise ning ülekaaluka avaliku huvi kaitseks meetmed, mis on hädavajalikud viiruse leviku tõkestamiseks. 

Vaba aja veetmine

Eriolukorra juhi korraldusel tuleb sulgeda spordisaalid, spordiklubid, jõusaalid, spaad, ujulad, basseinid, veekeskused, päevakeskused ja laste mängutoad.

Jõusaalid, ujulad, saunad ja spaad tuleb sulgeda ka hotellidel ja kõigil teistel majutusteenuste pakkujatel.

Piirang ei kohaldu sotsiaal- ja tervishoiuteenuste pakkumisele nagu toiduabi, hoolekandeteenused, ravi- ja rehabilitatsiooniteenused.

Riik on ette valmistamas majandusmeetmeid, millega toetada muu hulgas raskustes olevat turismisektorit. Valitsuskomisjon arutab neid uuel nädalal.

Eriolukorra juhi korraldus liikumispiirangute kohta Eesti saartel: https://www.valitsus.ee/sites/default/files/content-editors/peaminister/pm2030k.pdf

Eriolukorra juhi korraldus avalike asutuste piirangutest: https://www.valitsus.ee/sites/default/files/eriolukord/pm2029k.pdf

Tervisemure korral saab nõu perearstilt või perearsti nõuandeliinilt 1220, välismaalt helistades +372 634 6630

Täiendavad piirangud Eesti väikesaartele.

FOTO: Stenbocki maja

Tagasi üles