Koroonaviiruse sümptomitega naine: ei testita ning perearstil ei ole mitte mingisugust võimu teha mitte midagi (16)

Postimees
Copy
Perearsti nõuandeliin.
Perearsti nõuandeliin. Foto: Arved Breidaks

Sotsiaalmeedias jagas arvamust reisilt saabunud naine, kes helistas nii perearsti nõuandeliinile kui ka koroonaviiruse informatsiooniks loodud numbrile. Kindlat abi ei saanud ta ei ühest ega teisest. 

Naine saabus Indoneesiast ning kodumaale jõudes tundis end kehvasti. Sellegipoolest vajas ta informatsiooni, kuhu pöörduda, et olla kindel oma tervises. Teiste inimestega ei taha ta kokku puutuda enne meditsiinitöötajate kinnitust. 

Tema sõnul ei ole perearstid ja perearsti nõuandeliin ühel lainel, kuna perearst suunab patsiendi perearsti nõuandeliinini. Perearsti nõuandeliin suunas naisterahva omakorda uuele koroonaviiruse infonumbrile. Kokkuvõttes ei ole talle selge, kuhu pöörduma peaks ning test jäigi tegemata. 

«Jõudsin Indoneesiast Tallinnasse üleeile ning mul on köha, selline kuiv, sügav ja paha. Indoneesias oli niigi palavik ning sellega koos tuli Tallinnasse jõudes lisaks köhale ka nohu ja valus kurk,» kirjutab naine. «Isoleerisin end perest eemale nagu kord ja kohus, aga mul oli vaja infot, kuidas ja millal saan pere juurde minna ning mida peale hakata selle köhaga, kui olen reisinud läbi riskipiirkonna.»

Nõuandeliini sõnul testitakse vaid üle 60-aastaseid

Esmalt helistas ta perearstile, kes suunas ta perearsti nõuandeliinile. «Helistasin kõigepealt perearstile, kes suunas mind minu sümptomitega numbrile 1220, et nõuaksin enda testimist,» kirjutab ta ja lisab, et nõuandeliini sõnul testitakse ainult üle 60-aastaseid inimesi.

Perearsti nõuandeliin suunas ta omakorda koroonaviiruse infoliinile, mis loodi eriolukorra kehtestamisel. «Suunati veel, et võin mure kurta numbrile 1247, kust uurisin, et kus ma tean 12 päeva möödudes, et mul viirust ei ole ning saan oma 1,5aastase lapse juurde naaseda? Öeldi, et seda ei saagi teada ning olukord on ebaaus, kus mind ei testita, aga nii on, sest valitsus ütleb,» Sel hetkel algas ring uuesti, sest naisel paluti helistada uuesti perearstile.

«Perearstile uuesti helistades, kirjutas ta mulle välja antibiootikumid. Mille eest, küsisin ma ja uurisin, et millest selline otsus, kui nad mind näinud ja kuulnudki ei ole? Perearst vastas, et ega ma neid võtma ei pea kui ei taha, aga hetkel on nii,» kirjutab naine, kuidas perearst alustas tema raviga. 

«Täna hommikul helistasin uuesti perearstile, ütlesin, et olen tulnud riskipiirkonnast, niigi oli kohapeal palavik, nüüd on köha ja olen isoleeritud, kuid soovin teada saada, kas olen nakatunud, sest mul on kodus väike laps, kelle juurde soovin naaseda,» tundis ta muret. 

Perearst patsienti visiidile ei oota

Siis anti talle uus informatsioon: «Öeldi, et nüüd võib kiirabi teha ikkagi ka teistele kui ainult 60+ inimestele teste ja et helistaksin hädaabisse. Valisin uuesti hädaabi numbri ja mulle käratati, et kas ma uudiseid ei loe ning testitakse vaid üle 60aastaseid. Helistasin perearstile tagasi, kes raius, et Ei, testitakse ka teisi sümptomitega inimesi. Ütlesin, et kas nad siis vaataksid mu üle ja ka minu kopsude olukorra. «Teil on koroonaviiruse sümptomid ja ei, me ei saa teid kutsuda siia,» vastas perearst, kes ütles, et peaksin ikkagi numbrile 1220 helistama, kes mulle siis kiirabi kutsub, kes mind testima peaks.» 

Perearsti nõuandeliin soovitab end uudistega kurssi viia

«1220 ütles, et nad ei kutsu kedagi kuskile ning peaksin olema kodus 14 päeva. Helistasin uuesti perearstile, kes ütles, et helistaksin hädaabisse, kus mind ühendati hädaabi peastaabiga, kus mulle öeldi, et EI, mind ei testita ja et kas ma uudiseid ei ole lugenud. "Palun, tehke oma arvuti ja telefon lahti ning lugege ometigi uudiseid," ütles mulle hädaabi töötaja, kes raius, et alla 60aastaseid ei testita, isegi kui perearst suunab nendeni.»

«Küsisin, et kuidas ma kindel saan olla, et 14 päeva pärast ma oma last ei nakka. Öeldi, et kui ma kodus olen, siis viirus enam ei nakka. Küsisin, et kust selline info pärineb? Ei vastatud, öeldi, et sellised on riiklikud eeskirjad.»

«Helistasin tagasi perearstile, kes oli mind mitmel korral õhutanud hädaabisse helistama ning testi nõudma, ütles, et ma peaksin homme Magdaleenasse kopsuröntgeni tegema minema. Küsisin, et aga juhul kui ma olen koroonaviirusesse nakatunud, siis ma nakatan ju teisi inimesi. «Minge siis kui on vähem inimesi ja kandke maski,» vastati naisele ja öeldi, et ID-kaardil ootab teda retseptiravim.

Perearstil ei ole võimu

«Mida sellest olukorrast õppisin: kõik numbrid suunavad teistele numbritele, ühtne vastus on: ükskõik, millised on sümptomid ja enesetunne: ei testita ning perearstil ei ole mitte mingisugust võimu teha mitte midagi. Ja kui me ei testi ka väiksemate sümptomitega inimesi ja õhutame neid ikkagi välja minema, siis nii see viirus levibki edasi, ei või?» küsib naine.

Kommentaarid (16)
Copy
Tagasi üles