Graafikud ⟩ Ööpäevaga lisandus 42 koroonapositiivset

Koroonaviiruse testi võtmine Paides.

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 2 534 haigust Covid-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 42 testi tulemus osutus positiivseks.

Rahvastikuregistri andmete kohaselt laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 16 inimesel. Ida-Virumaale  laekus 11 uut positiivset testi tulemust, Võrumaale üheksa, Tartumaale kaks, Järvamaale üks, Põlvamaale üks, Pärnumaale üks ja Valgamaale  üks.

Harjumaale (11 Tallinna) ööpäevaga lisandunud 16 haigusjuhust kuuel on tegemist varasemate haigete lähikontaktsetega. Ülejäänud nakatumiste asjaolud on hetkel veel täpsustamisel. Järvamaa juhtum on üle antud Ida regionaalosakonnale, sest inimene elab Ida-Virumaal.

Perioodil 23.-24. september lisandunud haigusjuhtudest oli 15 juhul tegemist varasemate haigestunute kontaktsetega.

Terviseameti Põhja regionaalosakonna jälgimisel on neli aktiivset kollet, millest töökoha koldega on seotud kuus, perekonna koldega kuus ja  Läänemere Gümnaasiumi koldega 30 inimest (22 õpilast ja kaheksa õpetajat). Ida-Tallinna Keskhaigla  koldes on tänahommikuse seisuga 21 nakatunut (17 töötajat ja neli patsienti).

Kokku on seoses koroonaviiruse levikuga terviseameti Põhja regionaalosakonna jälgimisel 1 930 inimest, kellest 243 on haigestunud.

Ida-Virumaale lisandunud 11 uue juhtumi puhul on kahel juhul tegemist nakatumisega hooldekodus (Jõhvi Hooldekeskuse kliendid), neljal juhul toimus nakatumine koolis, ühel juhul oli tegemist varasema nakatunu lähikontaktsega ja ülejäänud nakatumiste asjaolud on veel välja selgitamisel.  Kokku on Ida regioonis kuus aktiivset kollet, millest Kohtla-Järve töökoha koldega on seotud seitse, Sillamäe töökoha koldega 12,  tutvuskonna koldega 30, Tammiku põhikooli koldega 11 ning Kohtla-Järve sünnipäeva koldega viis inimest. Täna hommikul lisandus teine Sillamäe töökoha kolle, kus on hetkel viis inimest. Ida regionaalosakonna jälgimisel on 864 inimest, kellest on haigestunud 162.

Võrumaale laekunud kaheksa uut juhtumit on seotud  nakatumisega töökohal (Võru linnavalitsus) ning üks haigestunu on linnavalitsuse töötaja lähikontaktne. Valgamaale laekunud uus juhtum on sisse toodud Venemaalt. Tartumaa kaks uut juhtumit on seotud nakatumisega kooliüritusel. Põlvamaa nakatumise asjaolud on selgitamisel. Lõuna regioonis on tänahommikuse seisuga kolm kollet – Võru sünnipäev (22 inimest),  matuse kolle (11 inimest) ja töökoha kolle (8 inimest). Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses 237 inimest, kellest 45 on haigestunud.

Pärnumaa juhtum on üle antud Põhja regionaalosakonnale, sest inimene elab Harjumaal. Lääne regionaalosakonnas on jälgimisel 151 inimest, kellest 11 on haigestunud.

Terviseamet paneb südamele: Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui kaks meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida.

Kindlasti võiksid üritustel osalejad oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada.

Seoses koroonaviirusega vajab haiglaravi 31 inimest

25. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 31 inimest, juhitaval hingamisel on üks patsient. Koju saadeti 3 inimest ning 1 patsient viidi üle mitte-Covid osakonda. Uusi Covid-19 haigusjuhtumeid avati neli.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 448 Covid-19 haigusjuhtumit 435 inimesega.

25. septembri seisuga on tervenenud 2 417 inimest. Neist 1 838 inimese (76,0%) haigusjuhtum on lõpetatud, 579 inimese puhul (24,0%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 36,57.

Eestis on kokku tehtud üle 199 000 esmase testi, nendest 3 118 ehk 1,55 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed. 

Järgmised nädalad on kriitilised viiruse kontrolli alla saamiseks. Kui oled olnud haigestunud Covid-19 positiivse inimesega lähikontaktis, siis püsi kodus ja jälgi oma tervist 14 päeva jooksul (NB! Koju tuleb jääda mistahes haigussümptomite korral ja võtta ühendust oma perearstiga). Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Poodi või apteeki võib minna ainult äärmisel vajadusel kasutades kõiki ettevaatusabinõusid – see tähendab kandes maski, hoides distantsi ning järgides käte- ja hingamisteede hügieeni. Isolatsioonis viibides võib liikuda üksi vabas õhus, nt metsarajal ilma maskita, vältides kontakti teiste inimestega.

Kuidas peatada koroonaviiruse levik?

•            Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on vahe hoidmine.

•            Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega vahet hoida, on soovitav kanda ka maski.

•            Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimalusel vältida.

•            Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.

•            Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.

•            Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb kohe visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätiku puudumisel kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.

•            Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.

•            Mis tahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.

•            Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me

Covid-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse andmetel on tänase seisuga HOIA mobiilirakendust alla laaditud 132 097 korda ja läbi selle on end haigeks märkinud 46 inimest.

----

Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Laadi oma nutitelefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga.

Allalaadimislink Androidi jaoks

Allalaadimislink IOSi jaoks

Terviseamet tuletab meelde, et Covid-19 põhjustava koroonaviiruse Sars-CoV-2 leviku vältimiseks endiselt nii hoolikalt käsi pesta, haigena koju jääda kui ka kaaskodanikele piisavalt hingamisruumi jätta.

Koroonaviirus levib nakkuslikult inimeselt tervele eelkõige lähikontakti teel. Lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed on 15 minuti vältel teineteisele lähemal kui kaks meetrit.

Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega vahet hoida, on soovitatav kanda ka maski. Kinniseid rahvarohkeid kohti võiks võimalusel vältida. Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.

Mis tahes haigussümptomitega tuleks kahtlustada koroonat ja võta ühendust oma perearstiga. Perearstidele on antud juhised kõik Covid-19 kahtlased saata testimisele.

Graafiku andmed uuenevad automaatselt siis, kui uus info jõuab koroonakaardile.

Tagasi üles
Back