Jõugu ninamees Okunev läks aastateks vangi ja kaotas enamiku oma varast

Tallinna vangla.

FOTO: Tairo Lutter

Niinimetatud Okunevi jõugu juht Gennadi Okunev läks riigiprokuratuuriga karistuse osas kokkuleppele ning peab vanglas veetma kuus aastat, lisaks kaotas ta seejuures suurema osa oma varast.

Kohus kinnitas neljapäeval 65-aastase Gennadi Okunevi ja riigiprokuratuuri sõlmitud karistusleppe. Okunevi kuueaastast karistusaega arvestatakse tema kinnipidamisest mullu 19. veebruaril.

Karistusleppe kohaselt konfiskeeritakse Okunevilt kuriteoga saada vara üle 700 000 euro ulatuses. Muu hulgas jääb ta ilma 320 000 eurot maksvast kuldmüntide kogust, samuti 44 000 eurot maksvast maasturist Toyota Land Cruiser ning temalt läbiotsimisel leitud 106 000 eurost.

Samas peab ta riigile tasuma veel 233 000 eurot. Kui ta seda määratud aja jooksul ei tee, siis jääb ta ilma ka oma Suurupis asuvast majast ja hinnalistest ikoonidest. 

Koos Okuneviga läks riigiprokuratuuriga kokkuleppele ka jõugu siseringi kuulunud 47-aastane Sergei Popov, kes sai tingimisi kolmeaastase vangistuse. 

Okunevi jõugu süüasjas on kohtu all veel 12 meest, kelle kohtuprotsess on praegu koroonaviirusest tingitud eriolukorra tõttu edasi lükatud. 

Riigiprokuratuur süüdistab Gennadi Okunevi jõugu juhtimises ning 11 meest sellesse kuritegelikku ühendusse kuulumises, kokku sai süüdistuse 14 inimest.

Riigiprokurör Kati Reitsaku sõnul oli Okunev juba alates 1990. aastastest omandanud Eesti kuritegelikes ringkondades autoriteetse positsiooni.

«Antud kriminaalmenetluse käigus tuvastati, et Okunev lõi hiljemalt 2013. aastast kuritegeliku ühenduse, mille eesmärk oli panna toime narko- ja varavastaseid kuritegusid ning pakkuda kurjategijatele ning ühenduse «kaitse» all olevatele isikutele ja äriühingutele tavakeeli öeldes «katust». Kuritegeliku tulu teenimiseks, ühenduse positsiooni säilitamiseks ning ühenduse tegevuse finantseerimiseks panid ühenduse liikmed toime isikuvastaseid kuritegusid, väljapressimisi ja kelmusi,» ütles prokurör. 

Riigiprokuröri sõnul võib kohtueelse menetluse käigus kogutud tõendite pinnalt öelda, et tegemist on sisemise hierarhia ja niinimetatud ühiskassat omava püsiva struktuuriga, mis tagas ühenduse tegevuse ka ajal, mil erinevad liikmed viibisid vanglas. 

«Kuritegelikul teel saadud tulust osa maksmine ühiskassasse tagas nii ühenduse liikmetele kui ka nendega töötavatele kurjategijatele ühenduse kaitse ja toetuse,» märkis prokurör.

Gennadi Okunevi süüdistatakse kuritegeliku ühenduse loomises, juhtimises ning ühendusse liikmete värbamises ja sellesse kuulumises süüdistatakse Stepan Tšiptšikovi, Vadim Starõhhi, Lembitu Kitti, Anatoli Russinit, Eduard Letti, Robert Dudenust, Kirill Hahajevit, Nikita Artemjevit, Valentin Uzlovi, Sergei Popovi ja Vladimir Ponomarjovi.

Peale kuritegelikku ühendusse kuulumise on Stepan Tšiptšikovile, Lembitu Kitile, Anatoli Russinile, Robert Dudenusele ja Kirill Hahajevile esitatud süüdistus väljapressimises. Stepan Tšiptšikovile ja Valentin Uzlovile esitati täiendavalt süüdistus kelmuses, Kitt sai lisaks süüdistuse eraviisilises jälituses ja ahistavas jälitamises ning Vladimir Ponomarjov kehalises väärkohtlemises.

Nikolai Bleskov ja Margo Jüris ei kuulunud süüdistuse järgi kuritegelikku ühendusse, kuid Bleskovile esitati süüdistus väljapressimises ja eraviisilises jälituses ning Jürisele esitati süüdistus kelmuses.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei ning uurimist juhtis riigiprokuratuur.

Tagasi üles
Back