paf

Uuring: üle poole Eesti elanikest peab avalikus kohas maski kandmist vajalikuks

Kaitsemask.

FOTO: Remo Tõnismäe

Avalikes kohtades maski kandmist peab vajalikuks kuus eestimaalast kümnest, selgub uuringufirma Kantar Emor eriolukorra seirest.

Uuringufirma iganädalase eriolukorra radari raames küsiti, kas inimesed peaksid praeguses eriolukorras avalikes kohtades maske kandma. Kahe viimase nädala keskmise tulemusena nõustus 62 protsenti vastajaist, et avalikes kohtades peaksid inimesed maske kandma. Sealjuures peegeldus vastajate kommentaaridest väga vastandlikke seisukohti maskide vajalikkusest.

Kantar Emori käitumisteaduste eksperdi Heidi Reinsoni sõnul on oluline silmas pidada, et maskide soetamine, valmistamine ja kandmine vajavad teatud pingutust, meil puudub maskide kandmise harjumus.

«Seetõttu võivad inimesed olla mõneti vastuvõtlikumad maskide mõttekuse kahtluse alla seadmisele – lihtsam on uskuda, et neid pole vaja. Selleks, et sotsiaalne norm saaks tekkida, oleks vaja riigilt ja ekspertidelt ühtset sõnumit,» märkis ta.

Kahe küsitlusperioodi tulemustes ilmneb oluline vahe: nädalaga langes usk maskide kandmise tõhususse 67 protsendilt 57 protsendile ning lisandus kõhklusi, et maskid ei kaitse viiruse leviku eest piisavalt. Reinsoni sõnul tuleneb selline erinevus sellest, et nende kahe küsitluslaine vahel ilmus meedias palju vastuolulisi kommentaare ekspertidelt ning info Eestisse jõudnud maskide kvaliteedi osas oli valdavalt negatiivne.

«Peab arvestama, et antud uuring ei kajasta reaalset käitumist, mida on tegelikult ka tänavapildis ilmekalt näha, vaid annab indikatsiooni inimeste meelsusest juhuks, kui valitsus otsustab maskide kandmist tungivalt soovitada või lausa kohustuslikuks muuta,» lisas Reinson. Kõige rohkem on maskikandmise pooldajaid Saaremaal, kus on koroonaviiruse nakatumise tase kõrgeim, arvestades elanike arvu.

Maskide kandmise kohta küsiti kahes uuringulaines: nädalal 15 ja 16. Maskide osas avaldas oma arvamust kokku 1221 inimest üle Eesti.

Kantar Emori eriolukorra radar on alates 23. märtsist jälginud iganädalaselt Eesti elanike infovälja ja hoiakuid eriolukorras. Igal nädalal küsitleme seire raames ligi 600 eestimaalast, nelja seirenädala peale kokku on küsitletud 2452 Eesti elanikku.

Tagasi üles
Back