Tartu Ülikooli seireuuring näitab jätkuvalt koroonaviiruse madalat levimust
Kahe nädalaga on tuvastatud 5 uut nakatunut

Koroonaviiruse SARS-CoV-2 illustratsioon. FOTO: Wikipedia

Täna esitleti Tartu Ülikooli koroonaviiruse levimust jälgiva seireuuringu teise nädala tulemusi. Vaheandmed kinnitavad jätkuvalt, et viiruse levimus Eestis on madal.

Kahe nädala jooksul on uuringus kokku juhuvalimi alusel intervjueeritud 6024 ja testitud 4728 täisealist elanikku. Testimisel on tuvastatud kokku 12 koroonaviiruse suhtes positiivset, kellest seitsmel oli viirus juba enne uuringu läbiviimist diagnoositud, neist kuus olid uuringu läbiviimise ajaks tervenenud.

Tartu Ülikooli seireuuringu juht professor Ruth Kalda selgitas, et viiruse tegeliku leviku hindamisel tuleb arvestada, et kuus nakatunut olid haiguse läbi põdenud märtsis või aprillikuu alguses ning tunnistatud praegu tervenenuks. Seega olid uuringu läbiviimise ajal nakkusohtlikud neist üksnes pooled.

«Kuna kahe esimese laine põhjal võime öelda, et praegu on viiruse levimus Eestis madal, siis saame teha kahenädalase pausi ja vaadata seejärel, kas kaubanduskeskuste avamisel on mõju viiruse levikule. Vajadusel teeme ühe uuringu laine ka enne jaanipäeva ning kui epidemioloogiline olukord on stabiilne, jätkame viiruse leviku jälgimist sügisel,» ütles Kalda.

Viimaste tulemuste põhjal saab järeldada, et laialdast nakkust ühiskonnas ei esine, koroonaviiruse levimus on nädalate lõikes stabiilne. Järkjärguline piirangute leevendamine on teadlaste hinnangul põhjendatud.

Peaminister Jüri Ratas rõhutas, et märgilised tulemused saabuvad poole kuu pärast. «Jätkame edukat koostööd Tartu Ülikooli teadlastega, kelle teadusuuring aitab hinnata viiruse levikut ühiskonnas. See on veelgi olulisem kahe nädala pärast, mil saame hinnata sel nädalal jõustuvate piirangute leevendamise mõju nakkuse laiemale levikule,» lausus  Ratas.

Eilsest alustas ka teine Tartu Ülikooli teadlaste rühm antikehadel põhineva seroepidemioloogilise uuringu läbiviimist Saaremaal ja Õismäel, mis aitab hinnata koroonaviirusega kokku puutunud inimeste hulka. 

Seireuuringu järgmine uuringu laine on planeeritud toimuma 22. maist kuni 28. maini ehk pea kaks nädalat pärast kaubanduskeskuste osalist avamist.

Tagasi üles
Back