R, 3.02.2023

Välistudengid kipuvad õppimiseks mõeldud elamisluba kasutama töötamise pähe

Brita-Maria Alas
Välistudengid kipuvad õppimiseks mõeldud elamisluba kasutama töötamise pähe
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu Ülikooli avaaktus 2016. Foto on illustratiivne.
Tartu Ülikooli avaaktus 2016. Foto on illustratiivne. Foto: Kristjan Teedema

Siseministeerium algatas välismaalaste seaduse muutmise eelnõu, sest ühe kitsaskohana on praeguses olukorras õppimiseks mõeldud elamisluba lihtne kasutada töötamiseks. Ministeerium leiab, et siinkohal oleks põhjendatud nädala töötundide piiramine. 

Riigil on kolmandatest riikidest saabunud tudengitega tekkinud olukordi, kus õppimiseks antud elamisloaga suundutakse tööle ning mõnel juhul õppetööst loobutakse. Seejärel esitatakse politsei- ja piirivalveametile tihtipeale pikaajalise viisa taotlus. Tähtajalise elamisloaga töötamisel lasub välismaalase Eestisse kutsuja kohustus tööandjal, õppetöö puhul aga õppeasutusel.

Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus selgitas ERR-ile, et kuna praktikas on pealtnäha õppima tulnud tudengite eesmärk Eestis töötamine, on plaan õppetöö ajal tehtud töötunde piirata. «Seetõttu leiame, et on põhjendatud õpingute ajal töötamise piiramine 16 tunniga nädalas,» ütles ta. 

«Tuleb töötada selles suunas, et õppima tulek ei muutuks migratsioonipumbaks,» kommenteeris haridus- ja teadusministeeriumi kõrgharidusosakonna juhataja Margus Haidak 

Annus lisas, et selleks, et soodustada välistudengite tagasipöördumist oma päritoluriiki, ei saa viisaga ega esimesel kahel aastal elamisloaga välistudeng oma pereliikmeid Eestisse kaasa võtta, mis aga ei kehti doktorikraadi omandavate tudengite puhul.

Märksõnad
Tagasi üles