Skip to footer
Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071
Saada vihje
Tellijale

Kuidas saada endale superkõhulihased?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Usutakse, et treenitud kõhulihaste omanikuks on kohutavalt raske saada. Lüüakse käega – käib isiklik «õllelihas» kah. Ära loobu nii kergelt! «Kõhulihased on väga tänuväärsed, lühikese ajaga näeb suuri muutusi,» innustab Hendrik Oviir ja lubab: kuue nädalaga saab vägagi märgatava tulemuse. Aga kuidas? Seni ranges saladuses hoitud proffide tee superkõhulihasteni on siin!

Kui kusagil kõnnib ringi tervisliku elustiili eeskuju kahel jalal, kannab ta nime Hendrik Oviir (27). Kahtlen, kas ma nii heas vormis vennaga varem vestluslaua taga istunud olengi. Tema isiklikud kõhulihased on muljet avaldavad. Kes ei tahaks selliseid? Hendrik väidab, et see on täiesti saavutatav. Ja seda veel elu nautides, maailm ei pea kaugeltki vaid keha ümber keerlema.

Hendrik läks jõusaali 15-aastasena. «Varem paelus mind muusika, mängisin trompetit, laulsin, aga siis tundsin – tahan midagi mehelikku!» Järjekindlust poisil jagus, nii jõudis ta kiirelt jõutõstmise ja rannafitnessini võistlustasemel. Sõbralik kutt oli aga sedavõrd karjuvalt heas vormis, et inimesed astusid juurde: «Mida sa teed? Kuidas sa seda saavutad? Õpeta mulle ka!» Sportlik noormees taipas: tema edu taga on süsteemsus ja järjepidevus, kuid just nimelt süsteemsusest jääb inimestel puudu. Ta asus juurde õppima personaaltreenerite teadmisi. Peagi aga ei jõudnud nii palju inimesi ühekaupa nõustada, kui tahtjaid oli. «Nägin ka seda, et kui juhendad inimest mõne tunni, pole sellest palju kasu,» tunnistab treener. «Mina ei taha anda inimestele ainult pooli vastuseid ja teha nad treenerist sõltuvaks. Inimesele endale on vaja selgeks õpetada süsteem, kuidas luua elustiil, kus saad nautida trenni ja saavutada tulemusi, mida sa tegelikult soovid. Selle sihiga me koos äripartneriga sharpfit.ee virtuaalse treeningukeskkonna püsti panimegi.»

Hendrik Oviir rõhutab, et ainult jõusaal ja teadlik toitumine veel kedagi vormi ei vii. «Sharpfiti eelis on terviklikkus – see on isikliku arengu salarelv. Nagu telgivai, mis hoiab kogu muud elu üleval.» Sharpfiti seltskonnas on mehi ja naisi, igas eas inimesi, keda ühendab otsus: tahan rohkem elust rõõmu tunda ning olen valmis endasse investeerima. Ja mitte lõdvalt ja plaanivabalt, ei! Kui sa ei tea, kuhu jõuda tahad, ning ei tee plaani, pole ka tulemusi. Eesmärk on suur ja julge – erakordne füüsiline vorm ning suurepärane enesetunne.

Kuidas mõjub? Kolm triipu on kõhul hea valguse toel juba täiesti tuvastatavad. 3 cm on taljelt kadunud.

«Hea vorm koosneb tegelikult viiest asjast: hingamine, puhas vesi, teadlik toitumine, treening ja hea uni.» Sharpfiti treeningkodus on absoluutselt kõik olemas, e-raamatud ja üle 200 treeninguvideo. Hendrik Oviiri tugev trump on loogika ja oskus olulist ebaolulisest eristada. Tema selgete ja sõbralike juhiste järgi tegutseda on oluliselt mõnusam kui süsteemitu fitness-informatsiooni üleküllusse uppuda.

Hendrik Oviir. Sharpfit. Kuidas saada endale superkõhulihased?

Tahad nooremaks? Aga palun!

Mitte igaühele pole välimus tähtis, kuid tervis ja enesetunne küll. Paraku on need seotud. Ka keha bioloogilisel vanusel on otsene seos liikumisega. «Bioloogilist vanust võibki lihtsustatult vaadata kui ainevahetuse kiirust,» selgitab Oviir. «Kui ruttu keha suudab toidu konverteerida energiaks. Ja hulk muid asju, mis on sellega seotud. Kui kiiresti rakud uuenevad, immuunsüsteem töötab, mõte liigub, inimene taastub. Mida noorem keha bioloogiliselt on, seda paremini ta toimib.»

Vananemine pole midagi maagilist, see on lihtsalt kõige aeglustumine – liigutakse vähem, ainevahetus on aeglasem, inimene passiivsem ja mõtteloium. «Treeninguga saab seda protsessi pidurdada ja isegi vanust tagasi pöörata, see on revitalisatsioon. Kes on aktiivne, püsib noor.»

Oviir toob kinnituseks Kitgeadi uuringud, kus treeninguga alustas grupp 60-aastasi. 70-aastasena olid nad kõigi näitajate poolest paremas vormis kui mittetreenivad 40-aastased. Tegid silmad ette nii välimuselt, ainevahetuselt, keha koostise kui ka enesetunde poolest. Jõutreening suurendab lihasmassi, millega käib kaasas ka luutiheduse suurenemine ja kiirem ainevahetus. Need on selged tõendid treenimise ja õige toitumise kasulikkusest ja purustavad müüdi vananemisega kaasnevast vältimatust füüsilisest allakäigust. «Mitte kunagi ei ole hilja alustada! Aga mida varem, seda parem – sa võidad oma elukvaliteedis, nooremana on vundamenti lihtsam laduda ning tervislikke elustiiliharjumusi kujundada.»

Ettevaatust – tüngadieedid!

Fitnessimaailm on täis karisid ning ahvatlevaid libapakkumisi. Miks? Sest inimesed on laisad ja loodavad, et kuskilt ikka saab väiksema vaevaga sihile. Eksitava info üleküllus oli üks põhjuseid, miks Hendrik tundis kohustust ausat ja usaldusväärset infot jagada. «Ei tohi lasta ennast eksitada turunduspakkumistest. Tihti pakutakse ultimaatumeid, mida ei ole isegi võimalik niivõrd lühikese ajaga saavutada.» Hendrik Oviir ei eita, et ka tema väljakutse sixpack in six weeks kõlab edevalt. «See ei vii inimest, kes pole iial enne trenni teinud, kuue nädalaga supervormi. Kuid nähtava ja mõõdetava resultaadi ta päris kindlasti saab. See on «tere, hakkame pihta»-pakkumine. Esimene eduelamus, kust edasi minna.»

Välkdieedi hääletab 12 aastat treeninud Oviir kohe maha. «Fitness ei ole ajutine dieet, see on elustiil. Teekond, kindlasti mitte sprint. Kui süüa iga päev sisse keha jaoks vajalik optimaalne hulk energiat, siis tunneb inimene ennast hästi, tal ei teki mingeid isusid ega vajadust seda muuta.» Toitumine on terve teadus ja sihile viib palju teid, kõiki neid selgitab Hendrik põhjalikult ja detailselt ka Sharpfiti keskkonnas.

Kui kõik on saavutatav ja loogiline, miks pole inimestel siis treenitud kõhulihaseid? Mis me valesti teeme? Hendrik naerab. «Põhjus on väga lihtne – liigutakse liiga vähe. Ei viitsita diivanilt üles tõusta. Kui juba alustad, läheb edasi palju libedamalt.» Levinumad vead on veel liialt hoogne alustamine – esimesest nädalast metsik treeningukoormus peale ja tohutud piirangud köögis.

«Mina soovitaks sellele asjale läheneda vastupidi: hakata muutusi tegema samm-sammult ja panustada alati tervikule. Mitte hakata tohutu hooga dieeti pidama või ainult treenima. Igasse asja tuleb panustada – vaadata, kuidas on uni, kui korras on vee tarbimine. Isegi hingamine võib olla võtmetähtsusega. Vaata, kui kaua me ilma vee või toiduta elus püsime, aga ilma hapnikuta – paar minutit ainult! Kõik asjad elus on seotud. Hea vormi ja tervise rindel ei ole olemas lihtsat lahendust või otseteed, kustkaudu lõigata saaks. Lihtsalt ei ole.»

«Kuuspakk» kuue nädalaga

Sharpfiti suvine väljakutse on sihitud kohta, millele langevad suvel rannas kõik pilgud – sixpack in six weeks. Mida tuleb teha ja mida selle eest saab?

Selgub, et mitte midagi keerulist, igal hommikul kõigest kümme minutit treenida, arukalt süüa, ja kõht võtab elu parima kuju. Harjutuste õppevideod, toitumisnõuanded ja üldse kogu tervikliku teabe leiab sharpfit.ee keskkonnas. Samuti toetava kogukonna. Liituda saab igal ajal, aga parem juba varem – jõuab selgi suvel oma uhkete kõhulihastega kekata. Keda edevuse-argumendid liikuma ei pane, võiks lähtuda tervisest, näiteks suur osa seljavigastusi tuleb lõtvadest lihastest.

Saan teada, et kõhulihased on isemoodi tüübid, ühtki lihasgruppi ei tohi iga päev treenida, tekib ülekoormus. Kõhule see just sobib – tekib puhkeasendi toonus ja lihased töötavad ka siis, kui sa parasjagu ei treeni. Rüht paraneb, ainevahetus kiireneb, seljavalud kaovad ja kõhu sees hoidmise peale mõtlevad edaspidi kõhulihased ise.

«Nähtava tulemuse saab, see on kindel,» teatab Oviir enesekindlalt. «Just eile suhtlesin osalejatega. Soovitav on teha pilt stardihetkest. Mõni on teinud ainult nädal-kaks trenni ja vaatad kahte pilti – täitsa uskumatu vahe! Ühel mehel oli enne pehme kõht ja nüüd oli kõhulihase keskmine joon totaalselt välja joonistunud. Teisel oli alakõht punnis, see oli täiesti kadunud.»

Hendrik jagab parima toimega harjutusi isiklikest kogemustest, näitab videos ette, juures on soovitavad kordused ja pingutuse lõpust annab märku kell. Taustal voogab heroiline muusika, mis sisendab: sa oled kangelane ja ajad õiget asja.

Hakkame pihta!

Sharpfit.ee programm «Kuuspakk kuue nädalaga». Hendrik kinnitab, et mõõdetav muutus tuleb selgelt esile peegelpildis, sentimeetrites, vastupidavuses ja jõus. Emotsionaalse võidu saab samuti – alustades on see kava raske, aga õige pea näed, kuidas suudad rohkem. Sale saab nähtavad lihasejooned, ülekaaluline saab rasva maha ja oma kõhulihastega tuttavaks. Kõik sõltub sellest, kust keegi alustab ja kui järjekindlalt treenib. Seda varianti, et treenid, aga tulemust ei saa, pole. Treening on väga aus värk – mis sihi võtad, selle poole ka liigud, nii palju kui pingutust investeerid, ka kehakujus tagasi teenid.

1. Käärilöögid. Löö jalad vaheldumisi üles, alumine jalg hoia õhus, käed ja selg matil.
2. Varbapuudutus. Tõsta käed ja ülakeha jalgade suunas.
3. Istessetõus ja löök. Jalad kõverdatud, kandadel. Tõuse istesse ja keera ülakeha küljele, tee diagonaalne löök.
4. Küünartoengus kerepööre üles ja alla.
5. Paadipoos. Staatiline hoid 30 sek. Kavasse kuuluvad ka plank-asendid.

Porikärbes proovib

Katsetan programmi omal nahal kaheksa päeva jooksul (siis läheb leht trükki). Ma ei ole kunagi olnud see, kes voodist karates kohe võimlema kipuks. Olen ööloom, hommikuti uimane nagu porikärbes. Esimesel päeval räntsatan matile vähimagi entusiasmita. Mõtlen, et kümme minti ma ikka üle elan. Kuid see on palju toredam, kui oskasin arvata! Hendrik alustab rahulikult, vaikselt pingutus kasvab. Siuh ja valmis. Aga siis alles hakkab juhtuma! Päeval on sootuks teine minek. Ma hakkan seda hommiku-boost’i ootama eeskätt energialaengu ja hea tuju pärast. Kuid palju toimub ka kõhu peal – kallerdis asendub tahkema ainega ning kolm triipu on hea valguse (ja vähekese fantaasia) toel juba täiesti tuvastatavad. 3 cm on taljelt kadunud. Ja nüüd lähen ma hasarti!

«Lisaks välisele muutusele on veel kolm suurt ja head asja, mida see väljakutse endaga kaasa toob,» ütleb Oviir. «Esimene on järjepidevuse kogemus – kuue nädalaga lood endale koduse treenimise harjumuse. Teine on muutus hommikute energialaengus – saad tõelised kick-start-hommikud. Kolmas on tugev positiivne mõju ainevahetusele, mida varane treening kindlasti stimuleerib. See omakorda parandab nii enesetunnet kui ka tulemusi.»

Ärka, toibu veidi, joo vett ja alusta kõhulihaste kavaga. Enne hommikusööki. «Kümme minutit võib tühja kõhuga treenida, keha kasutab siis energia saamiseks seda, mida on – rasvu.» Fitnessi asjatundja sõnul on paljudel täitsa kobedad lihased, mis lihtsalt rasvapadja all peidus. Kuid iga keha saab arendada – seda suuremat rõhku tuleb toitumisele panna.

Liikuda tahaks, aga kõhulihased pole päris sinu teema? Tee läbi tasuta test ja leia enda kehale ja eesmärkidele kõige sovivam treeningplaan.

Hendrik Oviir õpetab loo autorile praktikas, kuidas kõhulihaseid õigesti treenida.
Kommentaarid
Tagasi üles