N, 29.09.2022

Narva tolliametnik aitas narkootikumide eest Eestisse sigarette smugeldada

Karel Reisenbuk
, reporter/päevatoimetaja
Narva tolliametnik aitas narkootikumide eest Eestisse sigarette smugeldada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Narva piiripunkt.
Narva piiripunkt. Foto: Ilja Smirnov / Põhjarannik

Viru maakohus mõistis eile altkäemaksu võtmises süüdi maksu- ja tolliameti endise tolliinspektori Konstantin Tšernilovski, kes lubas tollikontrollita üle piiri ebaseaduslikke sigarette vedanud mehed.

Meeste aitamise eest sai tolliametnik vastutasuks sigarette ning narkootilisi aineid. Samuti mõisteti süüdi Tšernilovskile altkäemaksu andnud mees.

Möödunud aasta kevadest tänavu maikuuni ületasid kolm meest Narva piiripunktis korduvalt piiri suunaga Venemaalt Eestisse tuues endaga üle piiri kaasa ebaseaduslikke sigarette. Maksu- ja tolliameti endise tolliinspektor-vahetusevanema Konstantin Tšernilovski ja sigarette vedanud mehe Maxim Koltsovi vahel sõlmitud kokkuleppe kohaselt toodi sigaretid üle piiri just Tšernilovski vahetuse ajal, mil viimane lubas meestel piiri ületada kontrolli läbimata või tehes ise näitliku kontrolli. Eeluurimises tuvastati, et seda juhtus möödunud aasta oktoobrist tänavu maini vähemalt 14 korral.

Eile mõistis Viru maakohus Konstantin Tšernilovski altkäemaksu võtmises ning Maxim Koltsovi altkäemaksu andmises ja ebaseadusliku narkootilise aine käitlemises süüdi. Tšernilovskile määrati karistuseks kahe ja poole aasta pikkune vangistus, millest kohe kuulub šokivangistusena kandmisele kolm kuud. Ülejäänud aega ei pöörata täitmisele, kui mees ei pane kolme aasta pikkuse katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu.

Eesti meister võrkpallis

Nooruses tegeles Tšernilovski tõsiselt võrkpalliga. Ta lõpetas 2006. aastal Audentese spordigümnaasiumi võrkpalli erialal ning tuli samal aastal Avo Keele juhendamisel Selver/Audentese Ülikooli ridades Eesti meistrivõistlustel hõbemedalile. Aasta hiljem krooniti ta Tallinna Selveri särgis juba Eesti meistriks ning Balti liiga võitjaks.

Selveris vahetusmängija rolliga piirdunud 198 cm pikkune Tšernilovski liitus järgmisel aastal Võru meeskonnaga, kellega tuli Balti liigas 12. kohale. Seejärel tõmbas Tšernilovski enda kõrgliiga karjäärile joone alla. Hiljem on ta harrastajana mänginud võrkpalli Ida-Virumaa meistrivõistlustel, tulles ka maakondlikuks meistriks.

Koltsovile määras kohus altkäemaksu andmise ja narkootilise aine ebaseadusliku käitlemise eest liitkaristusena kolm aastat vangistust, millest kohe kuulub ärakandmisele kolm kuud ning ülejäänud osa vangistusest ei pöörata täitmisele, kui mees ei pane nelja aasta jooksul toime uut tahtlikku kuritegu.

Viru ringkonnaprokuratuuri prokurör Liisa Nuut sõnas, et on kahetsusväärne, kui seaduse rikkumist on alust ette heita inimesele, kellele on riik usaldanud volitused teiste inimeste õigusrikkumisi ennetada ja tõkestada. «Korruptsioonikuriteod kahjustavad alati ühiskonna toimimist ning praegusel juhul on laiemalt ohtu seatud ka riigi julgeolek. Seetõttu taotles prokuratuur varem karistamata meestele šokivangistust, mida kohus ka mõistis,» ütles Nuut.

Kaitsepolitsei Virumaa osakonna direktor Andres Kanguri sõnul on oluline eos tõkestada tekkiv korruptsioonioht piiril, mis võib üle kasvada julgeolekuohuks. «Vahetuse vanemal on kõrgem vastutus, kuna tema saab mõjutada ka teiste tööd, mistõttu salakaubaga seotud riskid on kindlasti suuremad,» selgitas Kangur. Ta lisas, et kuriteo toime pannud tolliinspektor muudab ennast sellega ka kohe kompromiteeritavaks ja seega potentsiaalseks värbamise objektiks võõrriigi eriteenistusele.

Maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja Eerik Heldna ütles, et tolliseadusest tulenevalt on tolli kohustus kaitsta ühiskonda ja majandust. «Tolli ühiskonnakaitseline tegevus piiril on otseselt osa laiapindsest riigikaitsest. Kahjuks üks meie ametnikest reetis oma ametivande ja seadis ohtu Eesti ühiskonna. Sellele vaatamata näitas riik oma tugevust – see oht sai tulevikuvaates tõrjutud, kuritegu avastatud ja kohus on sellele teole andnud oma hinnangu. Maksu- ja tolliamet aitas ja aitab ka tulevikus alati kaasa uurimisasutuste tööle, tagades sellega meie kõigi turvalisuse, nii Eestis kui Euroopa Liidus laiemalt,» ütles Heldna.

Menetluse korraldas kaitsepolitseiamet ja juhtis Viru ringkonnaprokuratuur.

Märksõnad
Tagasi üles