Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkursi võitis kavand «Riigipea»

Võidutöö FOTO: MTÜ Konstantin Pätsi Muuseum

Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkursi auhinna vääriliseks tunnistas žürii tööd märksõnadega «Esimese Wabariigi nägu», «Nurgakivi», «Piir», «Puhkav president» ja «Pätsi Plats» ning rahvusooper Estonia taha Uuele Turule püstitatakse töö «Riigipea», mille autorid on Toivo Tammik ja Vergo Vernik.

Žürii esimehe, Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Rein Veidemanni sõnul eeldas otsuseni jõudmine põhjalikke arutelusid. «Žüriis jagus vaidlemist selle üle, milline teos Pätsi rolli ja tähendust Eesti ühiskonna jaoks kõige paremini edasi annab, päris üksmeelele ei jõutudki, aga otsustavaks kaalukeeleks osutusid teose kunstiline väärtus ning mõjusus linnaruumis,» selgitas ta.

«Konstantin Pätsi üle on palju vaieldud, ent üks on selge – ta on oluline,» ütles MTÜ Konstantin Pätsi muuseumi esimees Trivimi Velliste ja lisas, et ilma Pätsita on Eesti riiklust raske ette kujutada. «Seni puudub meie pealinna avalikus ruumis mälestusmärk Konstantin Pätsile, kahju, et mitmed mälestusmärgi mõtte algatajad, kel nooruses oli Pätsiga kokkupuuteid, ei jõudnud monumendi pühitsemist ära oodata.»

Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkurss toimus 2019. aasta detsembrist kuni 2020. aasta aprillini. Võistlusele esitati 24 ideekavandit, millest žürii hindamisele kvalifitseerus 23. Žüriisse kuulusid Konstantin Pätsi Muuseumi esimees Trivimi Velliste, arhitektid Ott Kadarik ja Peeter Pere, skulptor Elo Liiv, kirjanik Jaak Jõerüüt, kunstiteadlane Krista Kodres, Tallinna linnaplaneerimise ameti juht Ignar Fjuk, Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juht Ain Valdmann ja kirjandusteadlane Maarja Vaino.

Tagasi üles
Back