Korruptsioonikomisjoni arvamus elamislubade skandaali kohta valmib lähiajal

Hanneli Rudi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Andres Anvelt
Andres Anvelt Foto: Postimees

Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoni juhi Andres Anvelti sõnul võivad nad oma otsuse kahe kolleegi käitumise kohta elamislubade skandaaliga seoses teha paari nädala jooksul.

«Meie eesmärk on selgitada välja Indrek Raudse ja Siim Kabritsa käitumise tagamaad ning see, kas nende käitumine oli eetiline ja kas võiks tegu olla korruptiivse teoga,» rääkis komisjoni juhtiv Andres Anvelt. Ta lisas, et ilmselt tuleb komisjon omapoolse kokkuvõttega välja paari nädala jooksul. Samas tunnistas Anvelt, et tegu on tundliku teemaga, mida tuleb hoolikalt kaaluda.

Täna oli komisjoni ees selgitusi jagamas majandusminister Juhan Parts. «Parts ja temaga kaasas olnud ametnikud, kes elamislubade küsimusega tegelevad, kinnitasid, et ei Indrek Raudne, rääkimata Siim Kabritsast ega Nikolai Stelmach kujundanud kuidagi seda otsust, mis ministeeriumis tehti,» sõnas Anvelt.

Ka kinnitati täna Anvelti sõnul komisjonile, et elamislubade arvu suurendamine oli majandusministeeriumi initsiatiiv ning see «tulenes nende (majandusministeeriumi –toim) kõige paremast teadmisest, et ettevõtlusega seotud lubamislubasid oleks vaja.»

Anvelti sõnul toetab ta riigikogu vastava uurimiskomisjoni loomist, sest selle pädevus on märksa laiem. Vastav otsuse eelnõu on riigikogu järgmise nädala päevakorras. Kuna põhiseaduskomisjon seda toetas, siis Anvelti sõnul võetakse see otsus ka ilmselt kiiresti vastu.

Siis võib tekkida olukord, kus korraga tegelevad elamislubade teemaga kaks komisjoni, kuid Anvelt rõhutas, et tema juhitud komisjon saab teha otsuse vaid kahe riigikogu liikme suhtes.

«Tegelik elamislubade taust ja poliitilise protsessi mõjutamine, mis võib olla probleemiks, on täitevvõimu tasand ja selleks luuakse uurimiskomisjon,» selgitas ta.

Elamislubade teema tõusis teravalt päevakorrale, kui ETV saade «Pealtnägija» avaldas mullu novembri lõpul, et Isamaa ja Res Publica Liidu poliitikud Indrek Raudne ja Nikolai Stelmach hangivad oma ettevõtete kaudu Vene uusrikastele Eesti elamislube.

Praeguseks on nii Raudne kui Stelmach erakonnast lahkunud. Raudne lahkus ühtlasi riigikogust ja Stelmach Tallinna linnavolikogust.
 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles