P, 1.10.2023

Rahvusmeeskoor tähistab Tormise sünnipäeva Viljandis

BNS
Facebook
Comments
Veljo Tormis
Veljo Tormis Foto: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

8. augusti õhtul kogunevad Viljandi laululaval Eesti ühe omanäolisema helilooja Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva tähistama Eesti Rahvusmeeskoor, Tormis Quartet, Metsatöll ja mitmed regilaulude eestlauljad - suurkontserti keskmes on Tormise heliteosed ning regilaulud, mis olid meistri  loomingu rammusaks kasvupinnaks.

Sündmuse ellukutsuja ja eestvedaja Lauri Õunapuu sõnul on Veljo Tormise helilooming midagi, mis on saanud otsekui eestluse sümboliks.

Eesti Rahvusmeeskoor esitab õhtu jooksul Tormise kava dirigent Mikk Üleoja juhendamisel. Solistidena astuvad üles meeskoori liikmed ning solist Pirjo Jonas. Koos tuntuima Eesti folk-metal bändiga Metsatöll tuleb esitusele «Raua needmine». Tormise looming oli Metsatöllule tugevaks inspiratsiooniallikaks juba üsna oma tegevuse algusaastatel. Toonane unistus sai teoks, kui Tormise ja Metsatöllu helitöö seadis nootidesse helilooja Tauno Aints. Omad suunised esituseks jagas ka autor isiklikult. Projekti suurejoonelisuse tõttu on neid helipalasid aga esitusele tulnud seni vaid loetud korrad.

Tormis Quartet koosseisus Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär ja Paul Daniel esitavad Veljo Tormise loomingut džässi improvisatsioonilises keskkonnas. Kvartett on koos tegutsenud viis aastat ning selle ajaga on esinetud Soomes, Inglismaal, Iisraelis, Saksamaal ja Eesti peamistel folgi- ja džässfestivalidel.

Lisaks esinevad kontserdil regilauludega Liisi Koikson, Celia Roose, Meelika Hainsoo, Timo Kalmu, Ando Kiviberg ja Lauri Õunapuu.  Need lauljad on osa 27. juulil avalikustatavast Eesti Pärimusmuusika Keskuse projektist “Regilaulu Podcastid", mis on ellu kutsutud, et pakkuda kuulajaile ning lauljatele ehedas esituses eesti iidseid regilaule, juhtida tähelepanu nende poeetilisele vormile ja laulukõlale ning tuua tagasi lauldud regivärsi kaduma kippuvat funktsiooni. Kõik laulud on tihedais sidemetes oma esitajatega, igal laulul ja lauljal on oma lugu. Kuigi salvestatud podcastides on lauljad rohkem, astuvad 8. augustil üles just need kuus.

Kehtivatest koroonapiirangutest tulenevalt on pääsmete arv üritusele piiratud. Kokku tuleb 1. juulil kell 10 viljandifolk.ee lehel müüki vaid 800 pääset. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles