/nginx/o/2020/07/22/13225780t1hcb25.jpg)
Kui kümmekond aastat ehk peaaegu kogu täiskasvanuelu pealinnas elanud ja turunduses töötanud Martin Lõkov paar aastat tagasi oma senist käekäiku vaagis, polnud ta tehtuga sugugi rahul.
„Kas ma tahan terve elu inimesi veenda ja müüa neile asju, mida neil tegelikult vaja ei ole?” leidis ta end mõtlemast. „Ei taha! Kas tahan suures linnas tiirutada tööde ja koolide rägastikus kui orav rattas? Ei, kohe kindlasti ei taha!”
Tagasi Valka
Nii pakkiski terve elu joonistanud ja joonestanud, Tartu ülikoolis keskkonnateadust ja Tallinna kunstiakadeemias tootedisaini õppinud Lõkov kolm aastat tagasi pealinna elu kokku ja kolis Eesti teise serva kodulinna Valka tagasi.
„Elu jooksis ummikusse ja mulle oli täielikku muutust vaja,” põhjendas ta. „Tahtsin teha seda, mida süda sees ütles. Jah, teadsin, et see saab olema paras takistuste jada, kuid kui raskused saavad ületatud, seda suurem on rahulolu.”
/nginx/o/2020/07/22/13225781t1hc5d7.jpg)
Nüüd, 2020. aasta suvel võib ta enda kohta öelda alustav ettevõtja. Darkenergy OÜ toodab Yraski kaubamärgi all unikaalset disainmööblit. Lõkov kinnitas, et naudib oma ühemeheettevõttes töötades iga hetke. Neid hetki on lugematu arv, detailide väljalõikamisest kuni toodete pakendamiseni. Kõik teeb ta ise.
„Mõtet oma ettevõte luua olen mõlgutanud kümmekond aastat, kuid tegudeni jõudsin aasta tagasi. Nüüd on ka e-pood valmis.”
Kuigi tootevalikust leiab nii pliiatsitopse kui ka kiiktooli, oli Lõkovi esmasoov valmistada soliidse väljanägemisega ja vastupidavat (vineer)mööblit. „Minu üllatuseks on paremini müügiks läinud hoopis kunstiteosed, mis on ettevõtte üks lisasuund,” selgitab ta ja viitab enda tehtud nöörikunstile ehk punutistele.
Rahulik linn, rahulik meeleolu
Ükski kannapööre pole lihtne. Ka Lõkov tunnistab, et tema algsest plaanist panna tootmine püsti oma vanavanemate majas asja ei saanud. Tuleohutusnõuete tõttu. „Nii jõudsin hoopis kohaliku puidumeistri töökotta ja praegu on mul ruumid endises Valga metsamajandis. Direktori ruumides!”
/nginx/o/2020/07/22/13225783t1h3389.jpg)
Eelnevalt käis ta töötukassas koolitusel, kuid alustava ettevõtja toetuseni disainmööbliga ei jõutud. Nüüd on Lõkov teinud panuse EASi toetusele. Raha kuluks ära näiteks tööpinkide ostmiseks.
Kõigile, kes arvavad, et elu on vaid Tallinnas, kinnitab Lõkov, et nii see ei ole. Internetiseerunud maailmas pole vahet, kas tootmine on Ülemiste linnakus või Valgas.
„Kui otsustasin Tallinnast Valka tagasi kolida, mõtlesin, et peale pereliikmete pole mul seal enam kedagi, enamik on pealinnas. Tegelikult olen Valgas elades sõpru näinud palju sagedamini kui Tallinnas elatud ajal. Suures linnas on inimestel kogu aeg kiire, aega pole, tööd on palju. Aga kodukanti tullakse aeg-ajalt ikka tagasi ja nii saan ka mina oma Valgast pärit sõpradele kodulinnas elades paremini pihta.”
LISALUGU
Ettevõtlus paelub naisi rohkemgi
Töötukassa ettevõtluse alustamise toetus on rahaline abi, mille eesmärk on motiveerida ja toetada ettevõtlusega alustamist. Ettevõtluse alustamise toetus on praegu kuni 4474 eurot.
Eesti Töötukassa kommunikatsiooniosakonna peaspetsialist Jana Rosenfeld rõhutas, et toetuse saamiseks peab inimesel olema kindel soov ettevõtjaks hakata. Kindlasti peab ta tundma valdkonda, kus tegutseda tahab, ja tal peab olema ettevõtluskogemus või majandusharidus. „Kaks viimast on toetuse saamisel kindlad nõuded ja kui neid ei ole, tuleb läbida ettevõtluskoolitus. Selle maksab vajadusel kinni töötukassa. Tasuta ettevõtluskoolitus ei õpeta ainult vettpidavat äriplaani kirjutama, vaid saab selge pildi eeldustest ettevõtjana läbi lüüa,” selgitas ta.
Statistika näitab, et ettevõtluse alustamise toetust saab umbes 40% äriplaanidest, mis esitatakse töötukassale. Mullu määrati toetust 430 korral. Valgamaal võis 2019. aastal rõõmustada 12 äriplaani esitanud inimest. 19 juhul toetust ei määratud.
Rosenfeld lisas, et naisi on toetusesaajate seas rohkem kui mehi. Vanuserühm 24–54 on aktiivsem äriplaani kirjutama ja toetust saama. „Viimasel kolmel aastal on ettevõtlustoetust saanud ettevõtete spekter lai. Üldistatult oleks tegevusalade esikolmik välja selline: töötlev tööstus, kutse-, teadus- ja tehnikategevus ning muu teenindus,” sõnas ta. „Valdkond on väga üldine – näiteks töötleva tööstuse alla läheb puidust, korgist, õlest ja punumismaterjalist toodete tootmine, loomakasvatuse alla ka mesilaste pidamine.” (ME)