Skip to footer
Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Lexus, värvikas peatreener ja jalgpalliklubi tugi – Martin Paasoja liitus tugeva Hispaania klubiga

Martin Paasoja oli lähedal Kalev/Cramos jätkamisele, ent siis tekkis hea võimalus Hispaaniast.

Eesti korvpallikoondise tagamängija Martin Paasoja tõmbas augusti keskel kübarast jänese, teenides lepingu Hispaania esiliiga klubi Valladolidiga.

«Otsisime agendiga aktiivselt võimalust välismaale minna, aga Valladolid tuli täitsa viimasel minutil. Mõtted olid juba seotud Kalev/Cramoga. Oli üllatus, et variant saabus nii hilja, aga võimalus ise mitte. Pikalt mõtlema ei pidanud, tundus ahvatlev võimalus,» rääkis aastase kontrahti sõlminud Paasoja Postimehele.

Ei saa vastu vaielda. Mullu hoidis Valladolid enne koroonaviiruse pealetungi esikohta. Neile pakuti võimalust kõrgliigasse tõusta, ent raha nappis. Nüüd on seegi probleem lahendatud, sest senisest tugevamalt ühendati jõud kolmandat hooaega meistriliigas alustanud kohaliku jalgpalliklubiga. Euroopa ühes tugevamas vutiliigas püsimiseks on aluseks paks rahakott.

«Võistkonnal on samad eesmärgid, mis eelmisel aastal. Liitumisel jalgpallimeeskonnaga tõestati ambitsiooni kõrgemale tõusta. Mullu jäi see puhtalt raha taha, nüüd on see võimekus olemas,» selgitas Paasoja.

Ta jõudis klubi juurde 5. septembril ning võeti uhkelt vastu. Meie mees sai istumise alla Lexuse ning esmamulje oli igas mõttes tore.

«Siiani tundub klubi olevat väga professionaalne. Kõik hea klubi tingimused on täidetud. Pole seni ühtegi etteheidet,» märkis Paasoja, kes on karjääri jooksul piiri taga õnne proovinud ka Rumeenias ja Kreeka esiliigas. Valladolid paistab eelnevatest juba esimeste päevade järel samm edasi. «Tiim on kõva ajalooga. Rumeenia ja Kreekaga võrreldes kindlasti kordades professionaalsem.»

Põneva taustaga treener

Ambitsioonikust tõestab ka meeskonna rivistus. Valik on üsna kirju: platsile pääsevad lisaks kohalikele meestele mitu ameeriklast, kaks hollandlast, rootslane, prantslane, sloveen ja eestlane. Kuigi väga säravaid nimesid tiimi ei kuulu, leidub väga korraliku taustaga mehi.

Kogu kompoti peab kokku sulatama hispaanlane Hugo Lopez. Kuigi ta on vaid 45-aastane, siis kogemust jagub kuhjaga. Värvikat juhendajakarjääri alustas ta juba 2000. aastal, töötades USAs Northwesterni keskkooli abitreenerina.

Edasi on tee viinud Lopezi nii Hispaania, Kanada, Ekvatoriaal-Guinea kui ka Angola tippklubide etteotsa. Aastatel 2011–2014 töötas ta Madridi Reali abitreenerina. Lisaks juhendab Valladolidis sündinud treener kodulinnaklubi kõrval siiani Rootsi rahvuskoondist.

Hugo Lopez

Sündinud: 29.07.1975, Valladolid

Töökohad:

2000–2001 Northwestern HS (abitreener) (USA)
2001–2002 Edinboro Ülikool (USA)
2002–2009 Los Barrios (abitreener) (Hispaania esiliiga)
2009–2011 Gipuzkoa (abitreener) (Hispaania kõrgliiga)
2011–2014 Madridi Real (abitreener) (Hispaania kõrgliiga)
2014 Malabo Kings (Ekvatoriaal-Guinea)
2015 Fuenlabrada (Hispaania kõrgliiga)
2015–2016 Halifax Hurricanes (Kanada)
2016–2017 Luanda Rec do Libolo (Angola)
2018–… Rootsi rahvuskoondis
2019–…Valladolid (Hispaania esiliiga)

Saavutused: 2016. aasta Kanada kõrgliiga parim treener

«Tundub olevat väga positiivne inimene. Esimeste trennidega jäi mulje, et ta tahab mängida kiiret korvpalli, kus kõik puutuvad palli, on aktiivsed ja viskavad vabadelt kohtadelt peale. Tempokas stiil,» kirjeldas Paasoja esimesi muljeid.

Nad vestlesid põgusalt ka juba enne Hispaanias kohtumist. Ilusate silmade eest aga korvpallis midagi ei anta. Paasoja võitleb mänguminutite eest nelja tagamängijaga.

«Eks ma vastavalt olukorrale «ühe» või «kahe» peal mängin. Olen aru saanud, et siin võistkonnas ei saa keegi väga suuri minuteid. Kuna tempo on kõrge, siis mänguaeg jaguneb üsna ühtlaselt,» arutles 27-aastane pallur. «Ise peab mees olema ja minutid välja võitlema. Mehed paistavad vormis olevat. Tase paistab võrreldes Rumeenia või Kreekaga grammi või kaks tugevam.»

Mõistlikud reeglid

Kuna kogu võistkond kogunes täisrivistuses alles selle nädala alguses, siis erilisi järeldusi ei saa seni nähtust teha. Paasoja kinnitas, et seni on tiimikaaslased jätnud hea mulje, kuid rollid ja mängupilt kujunevad välja järgmistel nädalatel.

Esimest korda peaks Valladolidist tõsisema pildi ette saama septembri lõpus. Täpsed kuupäevad pole paigas, ent plaanis on regionaalne karikaturniir. Liigamatšid peaks algama oktoobri keskel.

«Esimesel kahel päeval olid tervisekontrollid, füüsilised katsed ja muu selline. [Eelmise] nädala keskel hakkasime trennidega pihta. Öeldi küll, et alustame lihtsalt, aga tamp läks kohe peale. Teeme täitsa arvestatavalt trenni,» rääkis Paasoja.

Kuigi kogu Hispaaniat laastab koroonaviirus, siis korvpallielu see otseselt ei sega. Paasoja pidi testi andma vaid Valladolidi jõudes, esialgu pole rohkem proove kavas.

«Eks elu on veidi teistsugune, kui oleme Eestis harjunud. Mask peab ees olema nii sees kui ka väljas, aga muidu midagi väga erilist pole. Vähemalt veel mitte,» kirjeldas ta elu ligi 300 000 elanikuga linnas. «Mulle räägitu ja ise uuritu põhjal tundub olukord stabiilne.»

Töine suvi

Koroonaviirusest segi paisatud olukorrale vaatamata tunnistas Martin Paasoja, et kahe hooaja vaheline periood oli üsna edukas.

«Oli täitsa huvitav suvi, teistsugune,» nentis ta. «Üsna pikalt sai [rahvus]meeskonnaga trenni teha ja grupis harjutada. See oli väga hea.»

Ainsaks suuremaks tagasilöögiks oli juulikuine hüppeliigesevigastus. Õnnetus juhtus vahetult enne Balti keti karikaturniiri, mistõttu jäi Paasoja eemale kõigist suvistest koondisemängudest.

«Mingid nädalad olin täitsa audis, see jättis ettevalmistusse väikese pitseri. Ootasin tegelikult väga koondise eest mängimist. Aga targem oli end mitte lõhkuda,» märkis tagamängija. «Kokkuvõttes oli väga huvitav suvi. Teine kordki võiks sellist varianti katsetada. Mitte küll nii pikalt, aga umbes kuu koondisega suvel treenida oleks väga viis.»

Kommentaarid
Tagasi üles