Eesti kehtestab sanktsioonid veel 98-le Valgevene ametiisikule

President Aljaksandr Lukašenka vastane meeleavaldus Minskis.

FOTO: Valery Sharifulin/Valery Sharifulin/TASS

25. septembril avalikustas välisministeerium täiendava nimekirja Valgevene ametiisikutest, kellele kehtestatakse rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel sissesõidukeeld. Esimene nimekiri, kuhu kuulus 30 ametiisikut, avalikustati 31. augustil.

Nimetatud isikutel on keskne roll Valgevene valimistulemuste võltsimises ja vägivalla kasutamises rahumeelsete meeleavaldajate vastu. Nimetatud isikutele kehtestatakse sissesõidukeeld Eestisse kehtivusajaga 25. septembrist 2020 kuni 30. augustini 2025, teatas välisministeerium.

«Sanktsioonide abil väljendame oma suhtumist Valgevenes toimuvasse. Presidendivalimised 9. augustil ei olnud vabad ega õiglased, nende tulemused olid võltsitud. Selle nädala kolmapäeval toimunud niinimetatud ametisse vannutamisel puudus igasugune demokraatlik legitiimsus ning Eesti ei tunnusta Aljaksandr Lukašenkat Valgevene presidendina. Kutsume Valgevene ametivõime üles lõpetama viivitamata vägivald Valgevene rahva vastu ning nõuame kõigi kinnipeetute, sealhulgas poliitvangide tingimusteta vabastamist. Valgevene rahvas väärib ausaid ja läbipaistvaid valimisi, et valida endale uus juht,» sõnas välisminister Urmas Reinsalu.

«On oluline, et ka Euroopa Liidu liidrid jõuaksid sanktsioonide küsimuses ühise poliitilise otsuseni. Ootame tuleva nädala Euroopa Ülemkogu kohtumiselt konkreetseid kokkuleppeid Valgevene kohta,» rõhutas välisminister.

Eestiga samal ajal avaldasid sissesõidukeelu nimekirja ka Läti ja Leedu. Praegu on väljatöötamisel ka Euroopa Liidu sanktsioonid.

Sanktsioonide alla pandud Valgevene ametnike täispikk nimekiri: https://vm.ee/et/vabariigi-valitsuse-sanktsioon-seoses-olukorraga-valgevenes  

Tagasi üles
Back