Vabatahtlikud korjasid linnadest kokku üle 700 kasutatud süstla

Süstlakorje tulemused.

FOTO: Tervise arengu instituut

Eesti linnades toimusid taas koristustalgud, et korrastada linnaruumi, otsides üles kasutatud süstlad. Kokku leidsid vabatahtlikud 748 süstalt, neist 422 Ida-Virumaalt ning 362 Tallinnast ja Maardust.

Tallinnas toimusid talgud Õismäel, Mustamäel, kesklinnas, Põhja-Tallinnas, Lasnamäel, Kristiines, Lillekülas, Tondil. Neist kõige enam leiti süstlaid Põhja-Tallinnas ja Lasnamäel, samuti kesklinnas. Koristustalgud toimusid ka Narvas, Kohtla-Järvel, Sillamäel ja Kiviõlis. Ida-Virumaal oli kõige enam leide Narvas ja Kohtla-Järvel.

MTÜ Convictus Eesti eestvedamisel toimuvad koristustalgud juba viiendat aastat. Võrreldes eelnevate aastatega leiti tänavu tänavatelt vähem kasutatud süstlaid. Näiteks eelmise aasta septembris leiti 1635 süstalt, sel aastal ligi tuhat vähem.

«Kevadise eriolukorra ja jätkuva koroonaviiruse leviku tõttu ei ole käesolev aasta tavaline ka kahjude vähendamise teenuse jaoks. Leitud süstalde arvu vähenemist võib selgitada kahjude vähendamise teenuste (narkomaanidele suunatud tugiteenus – toim) parema kättesaadavusega. Tänu kasvavale võrgustikule jõuame rohkem inimesteni, kellel on pikaaegne narkootikumide tarvitamise kogemus, kuid varasem teenuste kogemus puudub,» selgitas TAI narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juht Aljona Kurbatova.

Samas on mõju avaldanud ka eriolukorra ajal vähenenud narkootikumide kättesaadavus. Mitut ainet oli keerulisem hankida ja mõned narkootikumide tarvitajad hakkasid aineid tarvitama muul viisil kui süstides.

MTÜ Convictus Eesti kahjude vähendamise teenuse juht Greete Org toob välja, et kahjude vähendamise teenus on mõeldud kõigile, kes narkootikumide tarvitamisega mingil moel kokku on puutunud, seda olenemata tarvitamise viisist. «Meie juurde on oodatud nii tarvitajad kui nende lähedased, mitte kedagi ukse pealt ära ei saadeta. Ükskõik, millise mure korral pöörduge julgelt kahjude vähendamise keskusesse,» lisas Org.

Kokku on Eestis eri piirkondades praegu 33 kahjude vähendamise teenuse osutamise kohta, millest 14 on statsionaarsed keskused ja 19 väljatööl põhinevad.

Tagasi üles
Back