Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Hiina majandus saavutas jõudsa kasvu

Hiina töölised valmistamas Jiangsu provintsis Zhenjiang asuvas Wanxini tehases otilisi läätsi.
  • IMF prognoosib Hiina majanduse kasvuks tänavu 1,9 protsenti.
  • See oleks Hiina kõige aeglasem kasv pärast 1976. aastat.
  • Hiina on tõenäoliselt maailma ainus suurem majandus, mis tänavu kasvab.

Hiina sisemajanduse kogutoodang (SKT) kasvas selle aasta kolmandas kvartalis 4,9 protsenti, võrreldes möödunud aasta sama perioodiga. See oli jupp maad kiirem kui teises kvartalis, kuid jäi siiski alla uudisteagentuuri Reuters küsitletud analüütikute keskmisele prognoosile, milleks oli 5,2 protsenti.

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) prognoosib maailma suuruselt teise majanduse kasvuks tänavu 1,9 protsenti, riigi enda keskpank aga kaks protsenti. See oleks Hiina kõige aeglasem kasv pärast 1976. aastat. Üheksa kuu kokkuvõttes kasvas Hiina SKT 0,7 protsenti. Esmajoones kasvatas majandust riigi toest tingitud buum tööstuses.

«Hiina majandus jätkab toibumisrajal, seda viib edasi ekspordi taastumine,» kommenteeris Tokyos paikneva uuringufirma Dai-ichi Life Research Institute peaökonomist Yoshikiyo Shimamine. «Tarbimiskulutused liiguvad samuti õiges suunas, aga me ei saa öelda, et need oleks täielikult maha raputanud koroonaviiruse põhjustatud takistused. Eksisteerib risk, et piirangute naasmine Euroopas ja uus nakatumiste laine Ühendriikides kahjustab tarbimiskulutusi ning põhjustab rohkem töökohtade kadu, mis oleks Hiina majandusele negatiivse mõjuga.»

Septembris suurenes tööstustootmine 6,9 protsenti, mis on selle aasta kiireim tõus ja võrdne juurdekasvuga mullu detsembris enne koroonapuhangut. Kogu majandusest aeglasemalt kasvanud tarbimiskulutused suurenesid samuti selle aasta kiireimas tempos, 3,3 protsendi võrra. Tööstustootmise kiire kasvu mõjul läheneb riigi SKT suurenemise tempo taas kuue protsendi tasemele, nagu see oli möödunud aasta kolmandas kvartalis enne viiruspuhangut.

«Hiina on tõenäoliselt maailma ainus suurem majandus, mis sel aastal positiivse kasvu saavutab,» ütles Cornelli ülikooli Hiina rahanduse ekspert Eswar Prasad ajalehele Financial Times. «Lühiajaline kasv tundub võrdlemisi kindel. Nüüd on väljakutseks ettevõtete ja tarbijate kindlustunde taastamine, et taaselustada erainvesteeringud ja säilitada majapidamiste tarbimise tugev kasv.»

IMFi hinnangul maailma majandus tänavu kahaneb, langus saab olema kõige hullem pärast 1930ndate suurt depressiooni. Euroopas on uue viirusepuhangu tõttu karta veel täiendavat majandussurutist.

Hoolimata maailmamajanduse haprast olukorrast on Hiina eksport viimastel kuudel jõudsalt kasvanud. Prognoosimisettevõtte Oxford Economics andmeil kasvas riigi osakaal maailma ekspordist aprillis kõigi aegade kõrgeimale tasemele, 18 protsendi peale, langedes juulis siiski tagasi 15,9 protsendile.

«Hiina majanduse jaoks on tulevastel kuudel kõige tähtsam asi see, kas teenuste tarbimine suudab järele jõuda,» ütles Hongkongis asuv investeerimispanga Macquarie Capital Hiina majandusuuringute juht Larry Hu.

Kommentaarid
Tagasi üles