Statistikaamet: kella keeramisega magame palju valget aega maha

Oktoobris talveajale minnes keerame kellaseierid tund tagasi, märtsis suveajale minnes lükkame osutid edasi. FOTO: Toomas Huik

Statistikaameti arvutused näitavad, et kella keeramise tulemusena magavad Eesti elanikud maha arvestatava osa valgest ajast, mis tähendab, et inimeste unerežiimile on kasulikum aastaringne suveaeg.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Statistikaameti iga kümne aasta järel läbi viidav ajakasutuse uuring annab muu hulgas ülevaate ka Eesti elanike ärkamis- ja magamaminekuaja kohta. Viimasest, 2010. aasta uuringust selgus, et 10-aastastest ja vanematest inimestest suurem osa, üle 66 protsendi magab tööpäeva hommikuti vähemalt kella 7-ni, laupäeval 7.30-ni ja pühapäeval 8-ni. Magamaminekuajad varieeruvad kella 23–24 vahel. 

Statistikaameti juhtivanalüütiku Kaja Sõstra sõnul magab Eesti elanik valgel ajal keskmiselt 365 tundi ehk kaheksatunnisest uneajast 12,5 protsenti. «Aastaringse talveaja puhul magaksime aga valgel ajal 564 tundi ehk 19 protsenti uneajast, pideva suveaja puhul aga 352 tundi ehk 12 protsenti uneajast. Seega oleks inimese unerežiimile kasulikum aastaringne suveaeg, sest siis jääb rohkem unetunde pimedale ajale,» selgitab Sõstra.

Tagasi üles
Back