Skip to footer
Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje
Tellijale

Eelvaade Poksilegendid Tyson ja Jones jr hakkavad ringis vanu aegu meenutama

  • Tysoni sõnul on trennist saadav laks kõvem kui kokaiin, kanep või muu narkoaine
  • Uus formaat, mille raames erru läinud spordilegendid omavahel mõõtu võtavad
  • Poksimatši reeglite ümber tekkis suur segadus
  • Tyson annetab kogu matšist teenitud tulu heategevuseks

Pühapäeva hommikul saab läbi poksisõprade pikk ootus. Raskekaalulegend Mike Tyson naaseb ringi, kus läheb vastamisi teise kunagise tipu Roy Jones juunioriga. Kuigi kumbki neist pole enam esimeses nooruses, loodavad nad fännidele pakkuda tõelise põnevusetenduse.

Tysoni viimane profipoksimatš jääb 2005. aastasse, kui ta pidi tunnistama Kevin McBride’i paremust. Pärast karjääri lõppu jäi endine rusikatšempion aga narkootikumide küüsi, mistõttu sattus pahandustesse. 2007. aastal suundus poksilegend võõrutusravile, et vältida ühe aasta pikkust vangistust kokaiini omamise ja narkootikumide mõju all auto juhtimise eest. Lõpuks pidi ta kinnipidamisasutuses veetma vaid 24 tundi.

Mais jagas Tyson ühismeedias klippi, kus tegi kõvasti trenni ja ütles video lõpus, et on tagasi. See pani poksimaailma kihama – «halvim mees kogu planeedil» plaanib tagasitulekut. Kuigi oli ka neid, kes selles kahtlesid, saabus juulis ametlik kinnitus, et Tyson naaseb poksiringi ja kohtub Jones juunioriga. 

Reeglid tekitavad tüli

Kindlasti on mõlemal vanameistril tahe teisele koht kätte näidata, ent paralleelselt mängib nende otsuses suurt rolli ka raha. Yahoo Sportsi andmetel teenib Tyson võitlusega 10 miljonit dollarit, Jones jr saagiks jääb umbes kolm miljonit. Samas tunnistas Tyson, et vähemalt tema seda summat endale jätta ei plaani. «See läheb heategevusse, nii et keegi ei pea muretsema, et ma rikkaks saan või muutuma kadedaks ja ütlema, et ma teen seda raha pärast. Ma ei saa [võitlusest] midagi ja tunnen lihtsalt rõõmu, et saan seda teha.» 

Kuna tegu on sõumatšiga, mitte ametliku duelliga, siis on ka reeglid tavapärasest erinevad. Nädala alguses levisid ka jutud, et ringis ei pruugigi võitja selguda, kuid need kummutati siiski kiiresti.

Kuigi California osariigi spordikomisjon andis teada, et Los Angeleses asuvas Staplesi keskuses toimuvale matšile nemad kohtunikke ei saada, andis maailma poksinõukogu (WBC) teada, et nende kohtunikud jagavad punkte. 

Kes kohtuvad?

Mike Tyson
Vanus: 54 
Pikkus: 178 cm
Kaal: 100 kg
Siruulatus: 180 cm
Saldo: 58 matši, 50 võitu, 44 nokauti

Roy Jones jr
Vanus: 51
Pikkus: 180 cm
Kaal: 95 kg
Siruulatus: 188 cm
Saldo: 75 matši, 66 võitu, 47 nokauti

Matš kestab kaheksa raundi. See sobis mõlemale, kuid veidi võttis neid nina krimpsutama raundide pikkus, milleks on määratud kaks minutit. 

«Ma olen kindel, et korraldajatel on omad põhjused, aga nagu teame, siis naised poksivad kaks minutit,» sõnas Tyson. Jones jr-gi tunnistas, et ei ole selle otsuse üle õnnelik. «Miks meil on kaheminutilised raundid? See on naiste jaoks.»

Algul pidid ka nokaudid olema matšis keelatud, kuid võistluse ülekandeõiguseid omava Trilleri kaasomanik Ryan Kavanaugh lükkas Varietyle antud intervjuus need väited ümber. «Nokaudid on lubatud. Kuulsime, et keegi väitis vastupidist, aga need on lubatud. Kui keegi on verine, siis me ei peata võitlust.»

Tysoni treener Rafael Codeiro kinnitas, et tema hoolealune ei hoia ennast tagasi. «Ringis on kaks legendi ja nad lähevad lõpuni välja. Võistlusel on kolm otsustajat ja ringikohtunik, nii et tegu on tõelise võitlusega ja meil selgub võitja. See ei ole sõu, vaid keegi peab võitma. Mike ei lähe sinna sõud tegema, ta läheb võitma,» rääkis Codeiro portaalile MMA Fighting.

Kuulujutud, et nokaudid on keelatud ja võitjat ei kuulutatagi välja, pani ringlema California osariigi spordikomisjoni tegevdirektor Andy Foster. Nimelt pidi just spordikomisjon andma loa matši toimumiseks ja reeglina määravad ka nemad osariigis peetavatele võistlustele kohtunikud. «See on sõumatš. Just nii ongi. Tahan seda inimestele öelda, et keegi ei pettuks,» kinnitas ta intervjuus MMA Fightingule.

Millal toimub?

Matši kava hakkab pihta Eesti aja järgi ööl vastu pühapäeva kell 3. Alguses on kolm soojendusmatši ja umbes kella 6–7 aja peaks pihta hakkama põhisündmus ehk Tysoni ja Roy Jones jr kohtumine.

Ometi tundub, et korraldajate soov jääb peale ja fänne ootab ees korralik heitlus. Kavanaugh' sõnul oli neil plaanis Los Angeleses veel matše korraldada, kuid nüüd kolitakse tekkinud segaduse tõttu need ümber Las Vegasesse ja Texasesse. «Volinik Andy esitas neid väiteid, kuid mul ei ole temaga olnud ühtegi otsest arutelu. Teda tundvad inimesed rääkisid mulle, et ta tegi seda selleks, et oma nimi ajakirja saada,» rääkis Kavanaugh. 

Kuidas tekkis võitluse idee?

Tysoni naisevend ja äripartner Azim Spicer seletas väljaandele USA Today, kuidas matš korraldati. Ta olevat saanud kõne vabavõitleja Bob Sappilt, kes soovis Tysoniga vastamisi minna. Poksilegendile lubati suurt tasu. «Alguses ma ei võtnud neid väga tõsiselt. Aga nad muudkui helistasid ja helistasid. Neil oli palju raha ja seetõttu otsustasin Mike’iga ühendust võtta. Algul ütles ta, et ei kavatse võidelda, kuid helistas viis minutit hiljem tagasi ja päris, palju pakuti.»

Laual oli umbes 20 miljonit dollarit ja kuigi lõpuks Sappiga kokkuleppele ei jõutud, kogus idee Tysoni tagasitulekust tuure. Spicer leidis rahastaja ja nii hakati poksijale vastast otsima. Esiti võeti ühendust Evander Holyfieldiga, kelle kõrvast Tyson 1997. aastal toimunud matši ajal tüki hammustas.

Hetk, kui Mike Tyson hambad Evander Holyfieldi kõrva lõi.

Järgmisena prooviti vastaseks saada Tyson Furyt, kuid ka see langes ära. Lõpuks võttis Spiceriga ühendust Jones jr, kes oli kuulnud, et Tyson otsib endale vastast. Võitlejad said kokkuleppele ja matš lepiti kokku. Esialgu pidi see toimuma septembris, kuid lükati edasi novembrisse.

Tyson on näinud palju vaeva, et saavutada 54-aastaselt tippvorm. Pärast karjääri lõpetamist kaalus ta vahepeal üle 170 kilo, kuid on nüüd kõvasti alla võtnud ja kaalub hetkel 100 kg ringis. Osalt aitas sellele kaasa taimetoitlaseks hakkamine, osalt kõvasti treeningsaalis rassimine.

Tema treener kinnitab, et tegu pole üksiku võitlusega. «See saab olema esimene paljudest. Ta tahab olla aktiivne ja jätkata poksimist. Näeme Mike Tysonit järgmisel aastal uuesti.» Tyson tunnistas USA Todayle antud intervjuus, et tegi võitluseks trenni kolm korda päevas, kuni kuus päeva nädalas ja nii pool aastat jutti. Tema sõnul on sellest saadav laks kõvem kui kokaiini, kanepi või mõne muu narkootikumi tarvitamine.

Uus kontseptsioon

See on esimene uue kontseptsiooniga peetav võistlus The Legends Only League’i seerias, kus pensionile jäänud sporditähed teineteisega mõõtu võtavad. Selle üks algatajatest on Tyson ise.  

Idee ongi selles, et pensionile jäänud sporditähed saaksid taas võistelda, kui neil tekib soov. «Kujutage ette, kui Dennis Rodman ja Metta World Peace kohtuksid omavahel. Kujutage ette, kui need kaks suurepärast sportlast mängiksid ühe mängu 21 punktini. Kes vaataks seda? Kas suudate ette kujutada, kuidas John McEnroe mängiks Serena Williamsi või tema õega [Venus Williamsiga]? Püha müristus!» sõnas poksitäht.

Praegu on välja kuulutatud ainult Tysoni ja Jones jr matš, kuid peagi võib oodata veel uudiseid. Lisaks neile on soojendusvõitluseks plaanis sotsiaalmeediatähe Jake Pauli ja endise NBA korvpalluri Nate Robinsoni vaheline duell.

Matšid, mis tegid Tysonist vastaste õudusunenäo

Hector Mercedes, võit esimese raundi tehnilise nokaudiga, 6. märts 1985, Albany

Tysoni debüüt profipoksis oli jõuline. Tema agressiivsus ei jätnud Puerto Ricost pärit vastasele võimalust. Debütant saatis Mercedese suunas mitu jõulist kombinatsiooni. Lõpuks andis vastane alla vaid ühe minuti ja 47 sekundiga ning Tyson sai karjääri esimesest profimatšist kirja nokaudi.

Donnie Long, võit esimese ringi nokaudiga, 9. oktoober 1985, Atlantic City

Tyson sai sellest matšist üheksanda järjestikuse võidu ja nokaudi, olles ise olnud profipoksija vaid kuus kuud. Ta alustas agressiivselt ja esimest korda oli Long maas kõigest 37 sekundiga. Kuigi ta proovis vastu pidada, löödi Long veel kahel korral maha ja kohtunik lõpetas matši, kui see oli kestnud vaid ühe minuti ja 28 sekundit. Long meenutas võistlust nõnda: «Ma mäletan, et läksin matšile ja seejärel mäletan, et ärkasin haiglas.»

Eddie Richardson, võit esimese raundi nokaudiga, 13. november 1985, Houston

Tysoni võitude seeria jätkus. Matš oli läbi kõigest 1 minuti ja 17 sekundiga. Üks telepildi ülekandja kommenteeris nii: «Ma näen suurt viga Mike Tysoni karjääris. Selleks on piisavalt kaua võitlemine, et saaks head materjali filmida.»

Trevor Berbick, võit teise raundi tehnilise nokaudiga, 22. november, 1986, Las Vegas

Tysoni esimene tiitlimatš. Kuigi ta läks vastamisi kogenenuma Berbickiga, oli Tyson enne matši võidus kindel. Ta vajas vaid kahte raundi, et alistada jamaikalane ja võttis 26 järjestikuse võidu ja tõusis läbi aegade noorimaks raskekaalu tiitlihoidjaks, olles toona vaid 20-aastane.

Tony Tucker, võit punktidega, 1. august 1987, Las Vegas

Mõlemad olid enne matši püsinud alistamatud. Tysonil oli 30 matšiga 27 nokauti ja Tuckeril 34 matšiga 29. Kuigi matš läks lõpuni välja, siis Tyson suutis tabada 412 löögist 216 ja sai enda kätte kõik kolm maailmameistri tiitlit.

Michael Spinks, võit esimese raundi nokaudiga, 27. juuni 1988, Atlantic City

Toona oli tegu ajaloo kulukaima võistlusega, aga see sai läbi kõigest 91 sekundiga, kui Tyson Spinksi nokauti lõi. Seda matši peetakse Tysoni karjääri tipphetkeks. Varem võitmatu Spinks ei osalenud enam üheski profipoksi matšis.

 
Kommentaarid
Tagasi üles