/nginx/o/2020/11/30/13505361t1h5489.jpg)
- Hiina soovib kõike endasse puutuvat kontrollida
- Kontroll ulatub isegi Hollywoodi filmidesse
- Sõnavabaduse ahistamine õhutab enesetsensuuri
Rahanäljas kultuuriasutuste ja Hiina kommunistliku partei kontrollijanuste tegelaste suhtlemine on akadeemilisele vabadusele saatuslik, kirjutab kolumnist Edward Lucas.
Lugeja ei pruugi Hiinast hoolida. Kuid Hiina hoolib lugejast. See oli ühe erakordse juhtumi sõnum sel kuul Prantsusmaal Nantes’i linnas, mis näitab hästi, kuidas Hiina kommunistlik partei suhtub täieliku ükskõiksusega lääne akadeemilisse ja kultuurilisse vabadusse. Igasugune Hiina kujutamine või selle üle arutamine kus tahes maailma nurgas kujutab endast võimalikku ohtu režiimi legitiimsusele ja tuleb seetõttu kontrolli all hoida.
Näitus «Taeva ja stepi poeg», mis pidi kõnelema Tšingis-khaani mongoliimpeeriumist, lükati tänavu veebruari pealt edasi 2024. aastasse. Põhjus peitus hinnas, mida Hiina võimud üritasid välja nõuda mõne eksponaadi eest. Nad olid vastu sõnade «mongol» ja «impeerium» ning isegi Tšingis-khaani nime kasutamisele. Nad tahtsid enda kätte täielikku kontrolli tekstide, kaartide, kataloogi ja reklaammaterjalide tooni ja sisu üle. Pekingi muinsuskaitseamet pakkus välja näituse Hiina-põhise kontseptsiooni, mis muuseumi direktori Bernard Guilleri sõnul «pani mongoli ajaloo ja kultuuri täielikult haihtuma».
Üks õppetund oli teadasaamine Hiina sisemisest tundlikkusest: Tšingis-khaani vallutused kujutavad endast alandust, mida režiim sooviks ajaloost minema pühkida. Oma mõju avaldab tänapäev. Riigi niigi korraliku surve all mongoli vähemuse vastu hiljuti ette võetud repressioonid jätavad nad õiguseta saada emakeelset haridust.
Hiina ikestatud rahvad, kelle seast tuntuimad on tiibetlased ja uiguurid – aga neid on veel –, seisavad silmitsi oma kultuuri, keele ja usundi minema pühkimisega hani-hiina rahvusliku domineerimise tõttu, mis on varjatud kommunistliku ideoloogia rüüga.
See on kohutav kõigile Hiina türmiriigi asukatele. Aga see pole kuidagi hea ka meile. Hiina mõjuvõim tähendab, et nad võivad dikteerida tingimusi välismaailmale või vähemalt selle osale, mis sõltub ärilisest edenemisest. Suuresti Hiina turust sõltuvas Hollywoodis pole 1997. aastast peale tehtud ühtegi Hiina-kriitilist filmi. Ameerika PEN-klubi aruandes kinnitatakse, et filmiloojad muudavad «sisu, dialoogi ja tegevuspaiku» Hiina ametiisikute korraldusel, «kujundades arusaamu, sisendades meelsust ning muutes kõige piire, mida tohib näidata ja öelda».
Hiina mõjuvõim tähendab, et nad võivad dikteerida tingimusi välismaailmale või vähemalt selle osale, mis sõltub ärilisest edenemisest.
Nii kõrvaldati näiteks gei- ja lesbisisu sellistest filmidest nagu «Bohemian Rhapsody», «Star Trek: Beyond», «Alien: Covenant» ja «Pilveatlas», samal ajal kui filmidest «Skyfall» ja «Mission Impossible III» eemaldati stseenid, milles tapeti hiinlasi. Filmis «Dr Strange» sai tiibetlasest kelt. Filmi «Top Gun: Maverick» muudeti nii, et seal poleks enam näha Taiwani lippu. Ja see puudutab ainult menufilme. Kaudnegi seos väljaspool Hollywoodi valminud Hiina-kriitilise filmiga võib anda karjäärile tõsise hoobi.
Järgmised sihtmärgid on muuseumid ja ülikoolid, mille nõrkus peitub ennekõike selles, et enamikus riikides oodatakse neilt ettevõtlikkuse ilmutamist, partnerite, annetajate ja klientide otsimist, kaasa arvatud sellistest autoritaarsetest riikidest nagu Venemaa ja Hiina. Rahanäljas kultuuriasutuste ja Hiina kommunistliku partei kontrollijanuste tegelaste suhtlemine on akadeemilisele vabadusele saatuslik.
Varem on tähelepanu koondatud põhiliselt intellektuaalsele omandile ja riigikaitsega seotud saladustele. Nüüd on tugevnenud kägistav haare sõnavabaduse ümber, eriti pärast Hongkongi riikliku julgeoleku seaduse vastuvõtmist, mis muudab Hiina võimu kritiseerimise kuriteoks kõigile kogu maailmas. Kõik õpetajad või õpilased, kes külastavad Hongkongi või Hiinat või ka mõnda riiki, mis teadaolevalt Hiina nõudmisel inimesi välja annab, näiteks Taid, riskivad nüüd vahistamisega oma kommentaaride või uurimistegevuse alusel.
Paljusid võib see õhutada enesetsensuurile. See annaks Hiinale vähese vaevaga võidu. Ent vastupanu, eriti kui selle taha astub piisavalt palju inimesi, annaks Pekingi tümikatele hoobi. Me ei pea Tšingis-khaani hea sõnaga meeles pidama. Aga hoidkem teda meeles nii, nagu me seda ise soovime, mitte nii, nagu meile ette kirjutatakse.
Inglise keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane.