Skip to footer
Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Kuusemüüjad ootavad lund ja ohtralt koduseid jõuluõhtuid

Ülo Ormus käib oma kuuski müümas jõuluvana kostüümis. Tänavu müüki minevate kuusepuude välimusega jääb ta väga rahule, valikut on igale maitsele.

Jõulupuude müük algab esimese advendiga ja sellele annab hoogu detsembrikuu kasvõi mõne külmakraadiga talveilm. Kuusemüüjad loodavad, et koroonajal, kui suuri pidusid ei toimu, on inimestel veelgi suurem soov pidada koduseid jõule ja seda ilusa jõulupuuga.

Üks suuremaid jõulupuude müüjaid on Artiston OÜ, kellel on peaaegu poolsada müügiplatsi üle Eesti. Ettevõtte projektijuht Risto Sirgmetsa sõnutsi mõjutab praegune üldine ärev olukord ka neid, kuid ettevalmistused esimese advendiga algavaks kuusemüügihooajaks on tehtud nagu igal teiselgi aastal.

„Elame päev korraga nagu teisedki valdkonnad ja ikka lootuses parimale. Ootame lund ja loodame, et ühiskonda päris lukku ei keerata,” lausus ta.

Potikuused uus mood

Varasemate aastate kogemusest teab Sirgmets, et detsembrikuu mõne külmakraadiga talveilm innustab jõulupuud ostma. Samuti loodab ta, et tänavusel erilisel ajal on inimestel veegi suurem soov pidada kodusemaid jõule ja just ilusa jõulupuuga. „Meie jõulupuude valik on sel aastal sama mitmekesine, pakume nelja puuliiki ja nelja kõrgust. Pakutavast valikust leiab sobiva igale maitsele,” uskus ta.

Tänavuse aasta erilisusest annavad Sirgmetsa sõnutsi märku jõulupuude ettetellimised. „Päris äraütlemisi pole olnud, kuid on tellimuste muutmisi. Näiteks asutuse jõulupidude ärajäämisel võetakse tellitud suure kuuse asemel silmailuks hoopis väiksem,” selgitas ta.

Sirgmets on ka märganud inimeste järjest suuremat huvi potikuuskede vastu. Arvatakse, et nendega on sama lihtne kui toataimega, et kastad korra nädalas ja ongi hästi, kuid nii see päris pole. „Toasoojuses saab potikuusk signaali, et kevad saabus ja peab kasvama hakkama, mis aga tähendab, et teda tuleb korralikult kasta, lausa leotada. Ainult nii on tõenäosus suurem, et puuke toas olemise üle elab,” õpetas ta.

Potikuusk maksab kümne euro ringis, jõulupuu meetrihind jääb 7–8 euro kanti.

Ka Järvamaal Türi vallas üle 30 aasta kuusemüügiga jõulude ajal lisa teeninud Ülo Ormus on tänavu märganud inimeste suuremat huvi potikuuskede vastu. Maarahva Poes müüjana tegutsedes tõdeb ta, et potikuuskede müük on tõusmas lausa moeasjaks. Ta ei teagi, kas ta kuusemüüjana selle üle rõõmustab või mitte, aga aina enam ostjaid teavad küsida neid 40sentimeetrised Kanada kuuski.

„Jõuluajal tood potikuuse tuppa, pärast hoiad jahedas kohas ja kevadel istutad aeda kasvama. Pole midagi öelda, ilusad madalad kuused ja neid on juba mitmeid ostetud,” lausus ta. Ka hind on taskukohane. Potikuusk maksab kümne euro ringis, jõulupuu meetrihind jääb 7–8 euro kanti.

Siiski on Ormus ka kuusemüüjana uueks hooajaks valmis. „Varsti ongi juba kuusepuu ülesvõtmise aeg. Mina võtan alati kindlal ajal, soovitan teistelegi seda teha kuuloomise ajal, mis tänavu on novembri lõpus ja detsembri algul. Kinnitan, et siis okas ei lange ja puu seisab kaua kaunis.”

Nii soovitab Ormus osta jõulupuu tema käest detsembri algul, panna see koduhoovis õues kindlasse kohta ja tuppa viia ikka vanarahva kombe kohaselt toomapäeval ehk 21. detsembril. „Kui kuusemure murtud, saab rahuliku südame ja muretuma meelega jõulu­aega nautida,” teab ta.

Viib kuused koju

Palju Ormus tänavu kuusepuid üles võtab, seda ta veel ei tea. Eelmise aasta müügi kurb kogemus on veel meeles. Nii toimetab ta tänavu rahulikumalt. „Võtan neile, kel kindel tahtmine minu käest kuusepuud saada. Neid, kes minu käest juba paarkümmend aastat ostnud, on päris hulga,” kõneles ta.

Ormus teab ka seda, et ilma kvaliteedita sellist kindlust ei saavuta. „Mitmes Türi valla koolimajas ja lasteaias on aastaid olnud minu jõulupuud,” lausus ta. Mees loodab, et nii on ka tänavu. „Kui isegi eriolukorra tõttu pidu pidada ei saa, siis silmailuks võiks kuusk ikka toas olla.”

Rahvakogunemisi teha ei tohi ja nii ei toimu ka laatasid. Miks ma ei või siis kuusetransporti teha.

Tänavu viib Ormus kuused kõigile soovijatele koju kätte. „Rahvakogunemisi teha ei tohi ja nii ei toimu ka laatasid. Miks ma ei või siis kuusetransporti teha, võin muidugi, detsembri algusest olen valmis ringi sõitma,” kinnitas ta.

Ormus kuusepuu hinda ei tõsta, sest olukord on niigi keeruline ja temal kasvavad kuused looduslikult endisel maasikamaal. „Kasvatan neid ise, et jõulukuuseks müüa, pole ju mõtet lasta neid üle kasvada. Müün sellistena, nagu need looduses kasvavad, ja mulle on hinnast olulisem, et nad rõõmu toovad,” kinnitas ta.

Eestimaiseid kuusepuid müüva Rescoval OÜ omanik Reijo Metsaoja kinnitas, et nemad on tänavugi valmis jõulupuusid müüma Tallinnas ja selle lähiümbruses 15 platsil. „Ka arvestuslik müügikogus on meil enam-vähem sama. Looduse poolt on viimased viis aastat olnud sama seis ja juba teada, kuidas sellega müüki ­arvestada. Kuigi tänavu teeb koroonapuhang muret, loodame, et pereringis on kuusepuu jõulude ajal ikka traditsioonilisel kohal,” lisas ta.

Nii nagu on viimased aastad sama püsinud nende jõulupuu meetrihind, pakuvad nad jätkuvalt võimalust vahetada välja okkaid maha ajama hakanud kuusepuu. „Kui meie käest ostetud kuusk pudeneb ära enne müügihooaja lõppu, võib selle julgelt tagasi tuua. Anname uue asemele,” lubas Metsaoja.

Keskkonnast hoolija ostab kunstkuuse

Ehituspoodide keti Bauhof aiakategooria juhi Andres Õunmaa sõnutsi on nende valikus nii kunst- ja päriskuused kui ka nulud. „Kunstkuuskede nõudlus pigem kasvab ja eelistatakse päris kuusega sarnaseid kuuski. Kunstkuuski otsitakse aina enam sel põhjusel, et hoolitakse keskkonnast ning eelistatakse kulutada kuusele, mida saab korduvalt kasutada,” selgitas ta.

Ent ostetakse ka kuuki ja nulgusid. „Bauhofis müüme sertifitseeritud istandustes kasvatatud puid,” kinnitas Õunmaa. „Novembris ja detsembris käib hoolikas jõulupuude valimine, et tagada parim kvaliteet. Soovitame eelistada kuuske, kui meeldib kuuselõhn, ning nulgu, kui on oluline, et jõulupuu püsiks haljana võimalikult kaua,” lisas ta.

Eri sorti jõulupuud on Bau­hofis juba müügil, nii e-poes kui ka poodides kohapeal.

Kommentaarid
Tagasi üles