Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Eesti e-riik läheb Tonga kuningriiki digipöörama

Digiallkirja andmine Mobiil-IDs.. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

E-riigi Akadeemia alustas Tonga Kuningriigis Maailmapanga rahastatud kolme  projekti, mis aitavad valmistada ette riigi tulevast digipööret.

Lahendamist vajavaid ülesandeid on kolm: e-riigi arhitektuuri väljatöötamine, riigi küberturvalisuse võimekuse parandamine ning riikliku isikutunnistuse kaasajastamine.

E-riigi Akadeemia tegevjuhi Hannes Astoki sõnul on tegemist kaugeima kohaga maailmas, kuhu Eesti e-riigi kogemust nii ulatuslikult vahendatakse. «Eesseisvad ülesanded nagu kolm suurt vaala, mis loovad aluse Tonga digipöördele. Kaasame Eesti parimaid oma ala eksperte nii avalikust kui erasektorist, et Tonga valitsuse IKT-alane võimekus uuele tasemele viia,” ütles Hannes Astok. „Nõustamist teeme kaugtööna ja et ajavahe on 11 tundi, töötavad eksperdid öösiti,“ lisas ta.

E-riigi arhitektuuri väljatöötamine hõlmab konkreetsete äriarhitektuuri mudelite loomist ja haldamist. Lisaks analüüsib E-riigi Akadeemia võimalusi vähendada Tonga valitsuse IT-kulusid ning töötab välja valitsuse ja riigiasutuste kasutatavate infosüsteemide hindamise korra.

Teise projekti raames töötab E-riigi Akadeemia välja tehnilised ja funktsionaalsed nõuded rahvastikuregistri ajakohastamiseks, riikliku isikutunnistuse kaasajastamiseks ja nende omavaheliseks lõimimiseks. Samuti nõustab E-riigi Akadeemia riikliku isikutunnistuse kaasajastamiseks vajaliku hanke ettevalmistamist ja osaleb tulemuste hindamisel. 

Kolmanda projekti raames nõustab E-riigi Akadeemia Tonga valitsust küberturvalisuse arendamist, aidates välja töötada vajalikke standardeid, luues seiresüsteem ning parandades turvalisuse auditeerimise ja küberjulgeoleku hädaolukordadele reageerimise (CERT) võimekust.

E-riigi Akadeemia koostöö Tonga Kuningriigiga algas kaks aastat tagasi Vaikse ookeani saareriikide nõustamisprojektiga. Praeguste projektide kogueelarve on 745 000 eurot ja need kestavad 2022. aastani.

Tagasi üles
Back