Ministeerium: kirikud jäävad lahti vaid siis, kui täidetakse kõiki ohutusnõudeid (4)

Copy
Tori kirik.
Tori kirik. Foto: Urmas Luik

Rahvastikuminister Riina Solman rõhutab, et kirikud ja teised usuliste talituste toimumiskohad saavad oma tegevust jätkata, kui väga täpselt järgitakse valitsuse kehtestatud nõudeid viiruse leviku takistamiseks.

Täna on valitsus otsustanud kirikuid nakkuse leviku olukorras mitte sulgeda ennekõike inimeste vaimse tervise ja hingehoiu tagamise kaalutlusel.

Siseministeerium kutsub inimesi üles: 

  • Riskigruppi kuuluvad inimesed, aga ka kõik teised koguduse liikmed võiks jälgida võimalusel kas oma või mõne teise koguduse teenistust veebiülekandes. Paljud kogudused veebiülekannet ka teevad.
  • Jumalateenistustel ja teistel usulistel talitustel tuleb järgida ruumi maksimaalse 50-protsendilise täituvuse nõuet ja 2+2 reeglit.
  • Maski kandmine teenistustel ja teistel usulistel talitustel on üle 12-aastastele inimestele kohustuslik, välja arvatud tervislikel põhjustel. Maski mittekandmine ei ole täiskasvanute puhul millegi muuga vabandatav. Vaimulikud peavad olema selles oma kogudustele eeskujuks.
  • Vaimulikel tuleb kindlasti kasutada maske ja teisi kaitsevahendeid (nt kummikindaid), kui nad viivad läbi lähikontakti nõudvaid talitusi (nt armulauaveini ja oblaadi jagamine jm).
  • Õhkkonna loomine vaimulike poolt, milles maski kandmist naeruvääristatakse või peetakse usu nõrkuse väljenduseks, ei ole aktsepteeritav.
  • Oluline on käte ja liturgiliste tarvikute desinfitseerimine pärast seda, kui neid on kasutatud. Ei tohi lubada ühise karika kasutamist armulauaveini jagamisel, samuti ühise armulaualusika kasutamist näiteks õigeusu traditsioonis.
  • Kirikus peab desinfitseerima asju, mida inimesed puudutavad, näiteks ikoonid ja ristid, aga ka laulu- või palveraamatud, mis on koguduse ühiskasutuses. Kirikud ja kogudused peavad viima miinimumini võimaluse, et erinevad inimesed ikoone ja riste füüsiliselt kas kätega või huultega puudutavad, või tuleb neid põhjalikult puhastada desovahendiga pärast igat kontakti.
  • Möödunud nädalal, kui politseiametnikud tegid kontrollkäike jumalateenistustele, tuvastati mitmes kirikus reeglite eiramist – kas ei täidetud maksimaalse ruumi täitumise või maskikandmise nõuet. Soovime, et ükski kogudusehoone ega kirik ei muutu nakkuskoldeks ning terviseamet ei pea seetõttu koguduse tegevusse sekkuma.
  • Palume mõistvat suhtumist, kui teenistusi ja teisi usulisi talitusi külastavad ka sel pühapäeval või jõulude ajal politseiametnikud või terviseameti töötajad, et oma tööülesannete raames veenduda seatud reeglite järgmist.
  • Jätame tänavusel advendi- ja jõuluajal ka oma sõbrad teistes kogudustes külastamata ja piirdume veebi teel suhtlemisega.
Tagasi üles