P, 10.12.2023

Pankrotimenetlused muutuvad uuest aastast tõhusamaks

Alexandra Saarniit
Copy
Kohtuhaamer.
Kohtuhaamer. Foto: KRISTJAN TEEDEMA/

Riigikogu kiitis kolmandal lugemisel heaks pankrotiseaduse, millega soovitakse järgmise aasta 1. veebruarist tagada kiiremad, kulutõhusamad ja läbipaistvamad pankrotimenetlused ning suuremad väljamaksed võlausaldajatele. 

«Enam kui pooled pankrotimenetlused Eestis raugevad, sest puuduvad vahendid menetluse läbiviimiseks. Selle tagajärjel ei uuri keegi maksejõuetuse põhjuseid ning raugemise võimalust kasutatakse ära vastutusest vabanemiseks,» sõnas justiitsminister Raivo Aeg, kelle sõnul on kannatajateks nii ettevõtte võlausaldajad kui ka majanduskeskkond tervikuna. «Pahatahtlike raugemistega hakkabki tegelema maksejõuetuse teenistus.» 

Loodava teenistuse eesmärk on tuvastada maksejõuetuse põhjused, tuua tagasi pankrotivarasse sealt õigusvastaselt väljaviidud vara ja nõuda kahju hüvitamist.

«Revisjon võttis oma töös operatiivselt arvesse ka koroonaviiruse mõjust tingitud majandusliku olukorra ootamatut ja järsku muutumist ning seadusesse tehti sellega seoses mitmed hädavajalikud muudatused,» selgitas Aeg.

Ministeeriumi teatel antakse saneeritavale ettevõtjale võimalus muuta saneerimiskava ning füüsilisest isikust võlgnikule paindlikumad võimalused võlgade ümberkujundamise kava muutmiseks. Veel vahendati, et kriisist tulenevalt kaob enne pankroti väljakuulutamist panktorimenetluses eelistungi pidamise kohustus, aidates menetlusi kiirendada. 

Suuremateks muutusteks on samuti nõuete tunnustamise ja kaitsmise korra ümberkujundamine ja kohtute spetsialiseerumine maksejõuetusasjadele: juriidilisest isikust võlgnike maksejõuetusasjade kohtualluvus viiakse Harju ja Tartu maakohtutesse ning tagatakse, et kõikides maakohtutes oleks maksejõuetusele spetsialiseerunud kohtunikud, edastati teates. 

Justiitsministeerium lisas, et edaspidi paremini tagatud kriminaalmenetluses konfiskeerimise ja konfiskeerimise asendamiseks seatud riigi nõuded, sest nende tagamiseks seatud arestid ja kohtulikud hüpoteegid pankroti väljakuulutamisel enam ei kustu.

Kõikide teiste nõuete tagamiseks seatud arestid, nagu ka kehtivas õiguses, kustuvad. Sama kehtib edaspidi ka muude nõuete tagamiseks seatud kohtulike hüpoteekide kohta.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles