N, 8.12.2022

Riigikogu muutis tühja kasseti tasu kogumise süsteemi

BNS
Riigikogu muutis tühja kasseti tasu kogumise süsteemi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Kassett.
Kassett. Foto: /AP/Scanpix

Riigikogu võttis vastu seaduse, millega muudetakse autori õigust saada hüvitist, kui tema audiovisuaalset teost või teoste helisalvestisi kopeeritakse tema nõusolekuta isiklikuks kasutamiseks. 

Valitsuse algatatud autoriõiguse seaduse, maksukorralduse seaduse ja tööstusomandi õiguskorralduse aluste seaduse muutmise seaduse ehk niinimetatud tühja kasseti tasu süsteemi muutmine ning patendiameti ülesannete laiendamine seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 82 riigikogu liiget, edastas parlamendi pressiesindaja.

Seadus kaasajastab regulatsiooni, mis annab autorile, esitajale, fonogrammitootjale ja filmi esmasalvestuse tootjale õiguse saada õiglast hüvitist selle eest, et füüsilistel isikutel on õigus teoseid ilma loata kopeerida isiklikuks kasutamiseks, edastas justiitsministeerium.

Hüvitist kogutakse sellistelt salvestusseadmetelt ja andmekandjatelt, mida kopeerimiseks enim kasutatakse. Eelnõuga planeeritavad muudatused on vajalikud, et kehtestada paindlik tasu kogumise süsteem, mis võimaldaks tasu koguda ka näiteks nutiseadmetelt.

Justiitsminister Raivo Aegi sõnul on seadusemuudatus arutlusel olnud kaua. «Loodame, et uus süsteem toob õigusrahu ja selguse küsimuses, mis kaua on loomeinimeste suureks murekohaks olnud,» sõnas ta. 

Kehtiva õiguse kohaselt määratakse tühja kasseti tasu suurus seaduses protsendina kauba väärtusest ning salvestusseadmed ja -kandjad, millelt tasu küsitakse, kehtestatakse valitsuse määrusega. Muudatusena sätestatakse seaduses lühike loetelu seadmetest, mille lisamine loetellu on Vabariigi Valitsusele seadusest tulenevalt kohustuslik. Salvestusseadmetest on nendeks süle-, tahvel- või lauaarvuti ja nutitelefon ning salvestuskandjatest väline kõvaketas, USB-mälupulk ning mälukaart.

Samuti kehtestatakse seadusega nii salvestusseadmele kui ka salvestuskandjale rakenduvad miinimum- ja maksimumtasumäärad. Salvestusseadmetelt kogutava tasu määr oleks 3–8 eurot ning salvestuskandjatelt kogutava tasu määr 0,03–4 eurot.

Peale eeltoodu antakse seadusega osa justiitsministeeriumi autoriõigusega seotud rakenduslikke ülesandeid üle patendiametile. Need ülesanded on orbteose staatust käsitleva info vahendaja roll Eestis, riikliku järelevalve teostamine kollektiivse esindamise organisatsioonide tegevuse üle ning autoriõiguse komisjoni töö korraldamine.

Märksõnad
Tagasi üles