E, 20.03.2023

Valitsus kiitis heaks ELi ja Ühendkuningriigi kaubandusleppe allkirjastamise

BNS
Valitsus kiitis heaks ELi ja Ühendkuningriigi kaubandusleppe allkirjastamise
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Peaminister Jüri Ratas ja välisminister Urmas Reinsalu.
Peaminister Jüri Ratas ja välisminister Urmas Reinsalu. Foto: Madis Veltman / Postimees

Valitsus toetas teisipäevasel istungil nõusoleku andmist 24. detsembril kokku lepitud Euroopa Liidu (EL) ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi (ÜK) kaubandus- ja koostöölepingu allkirjastamiseks.

Lepingu esialgne jõustamine on kavas 1. jaanuarist 2021, et saavutada sujuv üleminek uutele koostöösuhetele, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. 

«Keerulised läbirääkimised lõppesid kokkuleppega, mis tagab Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu vaheliste tihedate partnerlussuhete jätkumise väga paljudes valdkondades,» sõnas peaminister Jüri Ratas pressiteates.

Ta rõhutas, et Eestile on oluline lähedase suhte ja mitmekülgse koostöö säilitamine. «Ühendkuningriik on ja jääb Eesti lähedaseks partneriks, sõbraks ja liitlaseks nii Euroopas, NATO-s kui ka kahepoolsetes suhetes,» kinnitas Ratas. 

Peaminister lisas, et lepingu suurim väärtus Eesti jaoks on vabakaubanduse ja teenuste kaubanduse jätkumine, sealhulgas digikaubandus, aga ka sotsiaalkaitset, transpordiühendusi, õiguskorda ja justiitskoostööd ning andmevahetust puudutavad kokkulepped.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul oli Eesti ja EL-i eesmärk saavutada võimalikult laiaulatuslik kokkulepe, et kindlustada pikaajalised, tugevad ja lähedased suhted Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahel.   

«Eesti põhihuvid läbirääkimistel on saavutatud, sealhulgas üldjuhul kvootide ja tariifidevaba kaubavahetus, vastastikune turule juurdepääs ja võrdsed konkurentsitingimused,» märkis Reinsalu.  

Alates 1. jaanuarist lõppeb Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise üleminekuperiood ja Ühendkuningriik muutub EL-i jaoks kolmandaks riigiks, lahkudes nii siseturult kui tolliliidust.

Praktikas tähendab see muu hulgas, et Euroopa Liidu neli vabadust Ühendkuningriigi suhtes enam ei kehti ehk lõppeb isikute, kaupade, kapitali ja teenuste vaba liikumine, mis toob kaasa tollirežiimi rakendumise ja vajaduse taotleda pikaajaliseks viibimiseks elamis- või tööluba vastavalt liikmesriigi või Ühendkuningriigi seadustele.

Märksõnad
Tagasi üles