Lääne-Virumaal tuvastati linnugripp

Postimees
Copy
Lääne-Virumaal tuvastati lindude gripp.
Lääne-Virumaal tuvastati lindude gripp. Foto: Ardi Truija

Eriti ohtlikku linnugrippi nakatumine tuvastati Viru-Nigula vallas asuvas OÜ Telo Talus, kus on üle 70 linnu, teatas põllumajandus- ja toiduamet. Linnupidamiskohale on seatud kitsendused. 

Teade lindude suremuse kohta lindlas jõudis ametini 17. veebruaril ning kohe võeti proovid.

«Laboris tuvastati eriti nakkava lindude gripi viiruse tüvi H5N8. See viirustüvi inimestele ohtu ei kujuta, kuid tekitab majandusliku kahju,» selgitas põllumajandus- ja toiduameti (PTA) peadirektori asetäitja Hele-Mai Sammel. 

Taudi tõttu hukatakse kõik talus peetavad linnud, sest haigusele puudub ravi. Seejärel korraldab PTA linnupidamise ruumides täieliku puhastuse ja desinfektsiooni ning alles siis on teatud aja möödudes võimalik ruumid lindudega taasasustada. Hukatud lindude eest saab taotleda kompensatsiooni.

Kogu Eestis tuleb kodulinnud hoida siseruumides

Sammeli sõnul hoiab amet silma peal kõigil linnupidajatel, kes jäävad Telo talust kuni kümne kilomeetri raadiusesse. «Linnupidajatel Haljala, Viru-Nigula ja Rakvere vallas palume linnud hoida kinnistes ruumides ning vältida kokkupuudet vee- ja metslindude või kõrvaliste isikutega. Juhul, kui märkate lindudel haigustunnuseid, teavitada sellest kohe oma veterinaararsti,» rääkis Sammel.

Kõiki linnupidajaid, kes jäävad sellesse piirangutsooni, teavitab amet ka personaalselt ja annab käitumisjuhised. Kogu Eestis tuleks kodulinde hoida siseruumides.

Linnugripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust. Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse. Seetõttu on eriti oluline, et kõik linnupidajad, kaasa arvatud hobilinnupidajad, järgivad bioohutusmeetmeid oma lindude kaitseks.

Linnugripi peamised sümptomid:

-    harja, lokutite ja näopiirkonna turse;

-    isutus, uimasus kõhulahtisus;

-    linnud hingeldavad ja hari ning lokuti muutuvad siniseks;

-    munatoodangu järsk langus.

Selleks, et kaitsta oma kodulinde:

-    hoia linde siseruumis ning väldi igasugust kokkupuudet metslindudega;

-    ära lase kõrvalisi isikuid oma lindude juurde;

-    enne lindude juurde minemist ja nende toitmist, pese käed ning vaheta riided ja jalanõud.

-    juhul kui märkad ebatavalist suremust, siis teavita sellest veterinaararsti.

-    välisriigist tohib linde ja haudemune tuua vaid veterinaarsertifikaadi alusel.

Mida teha, kui leiate surnud linnu:

-    Kui leiate hukkunud veelinde (haned, luiged), hulganisti surnud metslinde või surnud röövlinnu (kullid, kotkad) korjuse, siis tuleks helistada infotelefonil +372 605 4767. Kindlasti ei tohi ise linde kokku koguda ning neid kuhugi toimetada.

-    Kodulinnu surmast teavitada veterinaararsti, kellelt saab edasised suunised.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles