Sel õppeaastal on lubatud eksamiaegade muutmine ja lisaeksamid

Loora-Elisabet Lomp
Copy
Riigieksamite tegemine muudeti paindlikumaks.
Riigieksamite tegemine muudeti paindlikumaks. Foto: Marko Saarm

Valitsus kiitis neljapäeval heaks põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatuse eelnõu, mis lubab sel õppeaastal muuta eksamite toimumise aegu ning korraldada täiendavaid lisaaeksameid.

Samuti luuakse võimalus selleks, et kogu põhikooli ja gümnaasiumi ulatuses kasutada hindamisel kirjeldavaid sõnalisi hinnanguid, mida ei pea teisendama numbriliseks, teatas haridus- ja teadusministeeriumi pressiesindaja.

Haridusminister Liina Kersna. 
Haridusminister Liina Kersna. Foto: Eero Vabamägi

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna (RE) sõnul on eesmärk, et ühelgi õpilasel ei jääks kool koroonakriisi tõttu lõpetamata. Seetõttu soovitakse pakkuda võimalikult paindlikke võimalusi lõpetamiseks ning täiendavateks lisaeksamiteks. «Oluline on ka, et kõikide eksamite tulemused oleks teada õigel ajal selleks, et õppijad saaksid järgmisele tasemele kandideerida, ka need, kes soovivad minna edasi välisülikoolidesse,» lisas ta. 

Lisaks lubab eelnõu praegusel õppeaastal nii põhikoolis kui ka gümnaasiumis numbriliste kokkuvõtvate hinnete asemel kirjeldavaid sõnalisi hinnanguid.

Eelnõu loob võimaluse ka selleks, et kui olukord peaks minema keerulisemaks ning tuleb kehtestada veelgi rangemaid piiranguid, mille tõttu ei saa eksameid mõistlikul ajal läbi viia, siis ei ole riigieksam sel õppeaastal gümnaasiumi lõpetamise tingimus.

Esimene riigieksam on 19. aprillil eesti keele kirjalik eksam ning see toimub tavapärasel ajal, samuti ei muudeta eesti keele teise keelena eksami toimumisaega. Eksamid toimuvad hajutatult, maski ja teisi ettevaatusabinõusid kasutades.

Cambridge’i inglise keele ning prantsuse keele DELF eksamite aja muutmine seadusemuudatust ei vaja. Esialgu 20. märtsil toimuma pidanud Cambridge C1 inglise keele eksami kirjalik osa lükatakse edasi 24. aprillile. 24. märtsist kuni 1. aprillini planeeritud suuline osa toimub 25. aprillist 6. maini. Prantsuse keele DELF pidi toimuma 12.–16. aprillini, ent on planeeritud nüüd toimuma 17.–21. mail.

Riigieksamite lisaeksamite ajad on täpsustamisel, pidades silmas seda, et põhieksami ja lisaeksami vahele jääks piisav aeg ning vajadusel nähakse ette täiendav lisaeksami aeg.

Nii põhikooli kui ka gümnaasiumi ja kutsekooli lõpetajatele on haridus- ja teadusministeerium koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ning Tallinna Ülikooliga loonud võimaluse osaleda lisaks tavapärasele õppetööle ning konsultatsioonidele ka ülikoolide tasuta kursustel, mis on mõeldud neile, kes soovivad saada omandatud teadmistele kinnitust ja korrata üle varem õpitu.

Gümnaasiumi lõpetajaid on tänavu ligi 7000, neist eesti keele teise keelena eksamit teeb ligi 2800 ning Cambridge’i inglise keele eksamit veidi alla 2000.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles