Skip to footer
Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071
Saada vihje

Lõuna-Aafrika kallab nägu kattes veini teekannu

Üks paljudest maalilistest vaadetest Kaplinnale.
  • Kaplinn näis esmapilgul mahajäetud linnana
  • LAVis kehtis kaks kuud tagasi üldine alkoholimüügikeeld
  • Veiniriigis ei jää vein nautimata
  • Veebruari keskel oli 60 miljoni elanikuga riigis Eestiga sama palju nakatunuid

Olen Lõuna-Aafrika Vabariiki varem külastanud juba kolm korda ning iga korraga aina rohkem vaimustunud nii sealsest looduslikust ja kultuurilisest mitmekülgsusest, veini-, kohvi- ja restoranikultuurist kui kliimast. Pärast mõningaid kõhklusi otsustasime elukaaslasega hoolimata jaanuarikuisest pinevast koroonaolukorrast siiski proovida teoks teha ammu plaanitud talvitumist oma lemmiklinnas Kaplinnas.

Kui Kaplinna jõudes esimest korda jalutama läksime, tundus, et oleme jõudnud mahajäetud linna. Olles varasematel aastatel näinud samades kohtades hommikust õhtuni inimmasse, oli see mulje kerge tekkima. Peagi selgus aga, et nii on vaid kõige turistisõbralikumates piirkondades, ning juba järgmisel lõunal ühe elamurajooni kohvikusse jalutades ootas meid ees mõnus melu. Klaasides küll alkoholivaba vein ja õlu – nimelt kehtis LAVis kaks kuud tagasi üldine alkoholimüügikeeld. Samuti oli keelatud väiksemategi alkoholikoguste transportimine autoga. Ühel korral märkasime ka juhuslike autode läbiotsimist.

Inimtühi riiklik Kirstenboschi botaanikaaed.

Muidugi ei tähendanud piirang siiski seda, et oleks olnud absoluutselt võimatu veiniriigis veini nautida – näiteks serveeris üks viisakas veinimaja oma restoranis valget veini õunalimonaadi pudelitest ja punast teekannudest. Üks Stellenboschi, sealse veinipiirkonna hotell tegi erandi toateenindusele ning hotelli külalistel oli võimalik nende veine juua küll tubades, aga mitte restoranides ega basseini ääres. Kap­linnas olevat olnud ka vähemalt üks garaaž, kust eelneval kokkuleppel oli võimalik kastikaupa siltideta pudelites veini soetada.

Üks viisakas veinimaja serveeris oma restoranis valget veini õunalimonaadi pudelitest ja punast teekannudest.

Targalt seatud piirangud

Eksperimendi mõttes oleksime võimalust kasutanud, kuid enne, kui selleni jõudsime, muudeti piirangud langevast nakkuskordajast lähtudes oluliselt liberaalsemaks. Juba veebruari keskel oli 60 miljoni elanikuga Lõuna-Aafrika Vabariigis nimelt arvuliselt sama palju tuvastatud nakatumisi kui väikeses Eestis – ümardatult tuhat nakatunut päevas. Olenemata sellest kehtisid ja kehtivad siiski teatavad piirangud.

Veebruaris oli alkoholi jaemüük lubatud vaid piiratud aegadel neljal päeval nädalas; baarid, restoranid ja muud meelelahutusasutused olid avatud kuni kella kümneni õhtul, kuid juba alates kella üheteistkümnest õhtul kehtis üleriigiline liikumispiirang. Tänaseks on tuvastatud nakatumisi veelgi vähem ning piirangud viidud madalaimale kohalikule eriolukorra tasemele: baarides-restoranides saab aega veeta kuni kella üheteistkümneni, üleüldine liikumispiirang kestab südaööst kella neljani hommikul, alkoholimüügipiirangud on maha võetud ja siseruumis võib koguneda kuni sada inimest. Igasuguses avalikus ruumis kehtib maskikohustus.

Lõuna-Aafrika rahvuslill on prootea.

Kaplinnas valitses kuni kella kümneni aga juba südasuvine meeleolu: väliterrassid olid ja on rahvast pungil ja randade ääres parkimiskoha leidmine võimatu missioon. Turistiatraktsioonide uudistamiseks on olnud ideaalne aeg, kuna hinnad on tihti veel oluliselt soodsamad kui muidu – LAVi hinnatase on Eesti omast ka tavapäraselt madalam – ning unikaalsel kombel ei pea kuskil järjekorras seisma. Kui üldiselt tuleks näiteks Table Mountaini tippu pääsemiseks pilet kindlasti ette osta ning ka sel juhul ootaks ees pikk gondlisabas seismine, siis praegu võib kohale ilmuda endale sobival ajal. Katsumuseks võib osutuda hoopis teise turisti leidmine, kes sinust pilti teeks! Ülerahvastatud on aga rannaäärne promenaad varajasel hommikul või enne päikeseloojangut – tervisesportlasi leidub seal siis alati rohkem kui mõnel maratonil. Kohalike käest oleme kuulnud, et tõeline tervisespordibuum vallanduski siin pärast pikka aega kestnud täielikke liikumispiiranguid. Nimelt ei tohtinud möödunud aastal mitme kuu vältel kogu Lõuna-Aafrikas isegi tänaval jalutada.

Safarite puhul tehakse sel hooajal tihti suuri soodustusi ning huviliste vähesus võimaldab veelgi ehedamaid elamusi.

Piirangutest teavitab siin üldsust president televisiooni kaudu. Nii oleme ka meie põnevil teleri ees olnud iga kord, kui pressikonverentsi on oodata. Eetrisse jõuab see mugavalt õhtusel ajal. Riigis on loodud ka erinevate eriolukorra tasemete süsteem, mis on kõigile internetis kättesaadav. Küll on kuuldavasti puudulik ja kaootiline igasugune toetuste süsteem.

Viimati teavitati sel nädalal lihavõtete ajaks kehtestatud ajutistest muudatustest. Nimelt on reedest esmaspäevani keelatud alkoholi kaasamüük, küll aga võib restoranide ja baaride rõõmuks tarbida seda neis asutustes. Samas on sel perioodil erandkorras lubatud usulised kogunemised siseruumis 250 ja välitingimustes 500 osalejaga.

Tõeline tervisespordibuum vallanduski siin pärast pikka aega kestnud täielikke liikumispiiranguid.

Üldist maskikohustust võetakse Kaplinnas tõsiselt aga igas olukorras, kaasa arvatud jooksmas või jalutamas. Palavuses kantakse maski asemel küll tihti rõngassalli ja omaette või oma seltskonnaga joostes tõmmatakse need ikka alla, aga teistest lähedalt möödumise hetkedel pole veel täheldanud kedagi, kes nina ja suud ei kataks. Sealses ühiskonnas on mask nagu elementaarne viisakusavaldus.

Kaheeurone degustatsioon populaarses Franschhoeki veinipiirkonnas.

Ka restoranides ja baarides on automaatne liigutus lauast tõustes mask ette panna ja maha istudes jälle eest võtta. Samuti registreerib iga väiksemgi kohvik kõik tulijad, mõõdab infrapunatermomeetriga palavikku ning palub kirja panna oma kontaktandmed. Leitud on erinevaid lahendusi: mõnes kohtas tuleb end online-registreerida telefoni kaudu, mõnes kohas on rõhku pandud eraldi ankeetide tootmisele ja nende disainile, aga kasvõi lihtne märkmik on kasutusel igal asutusel. Menüüd on sageli kolinud QR-koodide kaudu telefonidesse.

Suur desinfitseerimine

Samuti desinfitseerib administraator või teenindaja alati kliendi käed, jätmata seda juhuse hooleks. Samamoodi desinfitseerib ka poodi minnes turvamees või müüja uksel igaühe käed.

Ostukeskuse valikuga tutvudes tähendab see paari tunni jooksul mõndkümmet erinevat desomist, kuna ühtegi poekesse ei saa sisse põigata, ilma et keegi su kätele midagi pihustanud poleks. Esialgu harjumatu, aga suures plaanis erakordselt mugav süsteem. Suures kaubanduskeskuses liiguvad ringi ka silmatorkavate missilindilike kirjadega Covid-patrullid, kelle ülesanne on vajadusel külastajale meelde tuletada näiteks seda, et ta mask on kogemata nina eest ära vajunud.

Elu on võrratult palju ilusam, kui päike paistab kella kaheksani õhtul, saab paljajalu käia ja sooja mereõhku hingata.

Eespool nimetatud rahvast pungil terrassidel ega ka baaride-restoranide siseruumides pole laudade vahemaa küll meile pähekulunud kaks meetrit. Siin on nõutav distants inimeste vahel poolteist meetrit ja selle saavutamiseks ei peagi laudu liigselt nihutama. Üks minu lemmikrestoranidest, kus lauad on päris üksteise otsas, on istekohtade vähendamise asemel paigaldanud laudade vahele õhukesed ratastel vaheseinad. See lahendus annab sealsele interjöörile nii palju juurde, et ei kujutakski ruumi enam teisiti ette.

Seega võrreldes kasvõi tavapärast toidupoekülastust LAVis talviste samalaadsete kogemustega Eestis, on standardid üpris erinevad. Üldine reisimisega seotud ettevaatlikkus on arusaadavalt põhjendatud. Küll aga ütleb meie isiklik kogemus, et vastutustundliku reisimise demoniseerimine ei võimalda paraku inimestel ka teistest ühiskondadest midagi õppida ega üle võtta. Pealegi on elu võrratult palju ilusam, kui päike paistab kella kaheksani õhtul, saab paljajalu käia ja sooja mereõhku hingata.

Tasub teada

  • Lõuna-Aafrika Vabariigi viisa taotlemisel reisibürood praegu abi ei paku, aga dokumendid on võimalik DHLi abil mugavalt Helsingis asuvasse saatkonda saata.
  • Lõuna-Aafrikasse saabudes tuleb esitada sertifikaat negatiivse koroonatesti tulemusega. Test peab olema tehtud hiljemalt 72 tundi enne esimese lennu väljumist. Lende tühistatakse aga tihti. Näiteks meie lend lükati lühikese perioodi jooksul kaks korda edasi, seega pidime enne lõplikku väljalendu tegema nädala jooksul kolm koroonatesti.
  • Mitmed lennuliinid paluvad enne pardale minekut allkirjastada kinnituse, et inimesel puuduvad koroonaviirusele omased haigusnähud.
  • Lennukites ja lennujaamades kehtib üldine maskikohustus.
Kommentaarid
Tagasi üles