Ligi 400 noort ebapärlikarpi lasti tagasi kodujõkke

BNS
Copy
Ebapärlikarp
Ebapärlikarp Foto: Vikipeedia

Esimest korda viidi Eestis jõkke plaaditäied noori ebapärlikarpe, kes on üles kasvanud Põlula kalakasvanduses, edastas rahvusringhäälingu uudisteportaal.

Kolmapäeval jõudis kodujõkke tagasi 384 ebapärlikarpi. Nelja koha vahel jagunenud tosinat plaati hakatakse regulaarselt hooldama, vahendas «Aktuaalne kaamera». Pilootprojekti eesmärk on päästa Eestis väljasuremisohus liik.

Kuigi ühes Lahemaa rahvuspargi jões leidub paarikümneaastasi ja vanemaid ebapärlikarpe, siis aina kehvemaks muutunud looduslike kasvutingimuste tõttu on järelkasv looduses peatunud,

Selleks, et ebapärlikarpe väljasuremisest päästa, alustati eelmisel aastal nende suureks kasvatamist RMK Põlula kalakasvanduses, kuhu tuuakse kalad, kelle lõpustel ebapärlikarbi pihtvastsed esimestel elukuudel elavad.

«Meie kasvatusprotsess on selle võrra lihtsam, et jões on kalu, kes on nakatunud pihtvastsetega. Sealt on meil lihtsam edasi minna. Õnneks meil on veel suguküpseid vanu karpe, kes annavad järglasi, ja on piisavalt kalu, kes nende vastsetega nakatuvad, ja saame sealt seda eluringi jätkata,» selgitas Põlula kalakasvatustalituse juhataja Kunnar Klaas.

Lisaks ebapärlikarbi kasvatamisele tehakse korda ka nende elukoht.

«See on kõige keerulisem protsess, see on pikaajaline protsess, sest jõgede taastamine nõuab ka kõikide valgalade hooldamist ja korrashoidu. Kraavitused jms mõjutavad vee režiimi ja seda tuleb kõike kompleksselt käsitleda,» ütles keskkonnaameti Põhja regiooni projektijuht Riina Martverk.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles