R, 9.12.2022

Venemaalt Eestisse peagi nii lihtsalt ei pääse

Loora-Elisabet Lomp
Venemaalt Eestisse peagi nii lihtsalt ei pääse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Sekveneerimisega on kinnitatud, et paljude Eestis tuvastatud India tüvega nakatunute viiruse geneetiline järjestus on väga sarnane praegu Peterburis leviva tüvega. Pildil Narva piiripunkt.
Sekveneerimisega on kinnitatud, et paljude Eestis tuvastatud India tüvega nakatunute viiruse geneetiline järjestus on väga sarnane praegu Peterburis leviva tüvega. Pildil Narva piiripunkt. Foto: Mihkel Maripuu
  • Justiitsministeeriumis on ettevalmistamisel piiriületuse eelnõu
  • Venemaalt tulijaile muutub kohustuslikuks koroonaviiruse ninaneelutest
  • PPA-le tähendab see töökoormuse suurenemist

Justiitsminister Maris Lauri (RE) on andnud oma töötajatele kindla suunise saada neljapäevaks valmis piiriületuse eelnõu. Kõige karmimad sisenemisreeglid tulevad Delta (India) tüvest räsitud Venemaale. Valmiva eelnõu järgi võib viiruseolukorra halvenedes piiriületuse peatada.

Pärast juriidilist analüüsi teab valitsus, et Eestil on õiguslik võimalus nõuda Venemaa piiril negatiivset koroonaviiruse testi. Praegu saab Eestisse tulla idanaabri juurest juhul, kui näidatakse ette vaktsineerimistõend või läbipõdemise tõend. Vaktsineeritutele ei rakendu ka liikumisvabaduse piirang.

Politsei- ja piirivalveameti peadirektori asetäitja Egert Belitševi sõnul suurendab kolmandate riikide koroonatõendite kontrollimine PPA töökoormust. «Eesti väljastatud vaktsineerimistõenditel on QR-kood, mille skaneerimisel saab kiirelt kontrollida andmete tõesust ja ajakohasust. Kolmandate riikide kodanikele väljastatud vaktsineerimistõendid on sageli paberil ja ilma turvaelementideta, mille autentsuse kontrollimine on keerukas ja aeganõudev,» rääkis Belitšev.

Belitšev ütles, et nõuetele mitte vastavaid või võltsimiskahtlusega vaktsineerimise, läbipõdemise või negatiivse testi tõendeid on ida- ja kagupiiril, varem ka Põhja regioonis ette tulnud. «Nende inimeste puhul on riiki sisenemine ka tõkestatud. Lisaks levib kuulujutte, et mõningates kolmandates riikides on võimalik vaktsineerimistõendeid soetada raha eest ilma tegelikku vaktsineerimiskuuri läbimata,» sõnas Belitšev.

Venemaal tuvastati nädalavahetusel 25 142 koroonajuhtu

  • Venemaal tuvastati ööpäevaga 25 142 koroonanakkuse juhtu ja Covid-19 tagajärjel suri 663 inimest, teatas pühapäeval operatiivstaap.
  • Pealinnas Moskvas tuvastati 7624 inimese nakatumine koroonaviirusega ja suri 111 Covid-19-patsienti.
  • Venemaa üritab tulla toime koroonaviiruse Delta variandi levikuga ajal, mil vaktsineerimiskampaania on aeglustunud.
  • Venemaal on koroonadiagnoosi saanud 5 610 941 inimest, surnud on 137 925 Covid-19-haiget.
  • Nakatumiste arvu järsk kasv ajendas president Vladimir Putinit eelmisel nädalal televisiooni vahendusel küsimustele vastates taas kannustama inimesi vaktsineerima minema.
  • Venemaa on koroonasurmadega Euroopas esikohal.
Teisel juulil ootasid Sokolniki pargis inimesed Covid-19 vastast vaktsineerimist. «Mitte keegi ei taha uusi sulgemismeetmeid ning jah, seda ei kaaluta,» ütles reedel Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, kelle sõnul tuleb kõigil hoopis kiiresti ennast vaktsineerida.
Teisel juulil ootasid Sokolniki pargis inimesed Covid-19 vastast vaktsineerimist. «Mitte keegi ei taha uusi sulgemismeetmeid ning jah, seda ei kaaluta,» ütles reedel Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, kelle sõnul tuleb kõigil hoopis kiiresti ennast vaktsineerida. Foto: Dimitar Dilkoff/Scanpix Baltics

Eesti kodanik pääseb koju

«Valitsuse istung on neljapäeval ja kõikide märkide kohaselt võib arvata, et selleks ajaks võetakse eelnõu vastu,» ütles Maris Lauri Postimehele ja lisas, et töötajatele on öeldud, et eelnõu tuleks valmis saada võimalikult kiiresti.

Valmiva eelnõu järgi peavad kõik, kes tulevad kolmandatest riikidest, näiteks Venemaalt, ette näitama koroonaviiruse ninaneelutesti negatiivse tulemuse. Lisaks on Eestil võimalik kehtestada reeglid sisenemise tingimuste kohta: kui inimesed tulevad lennukiga Eestisse Venemaalt, peab neil juba olemas olema negatiivne koroonatesti tulemus. «Ja kui tullakse mööda maismaad, näiteks Narva piiripunktist, siis tehakse test piiril,» selgitas Lauri.

Kui selgub, et test on positiivne, siis on Eestil õigus kolmandate riikide kodanikke mitte sisse lasta ja saata piirilt tagasi.

Kui selgub aga, et test on positiivne, siis on Eestil õigus kolmandate riikide kodanikke mitte sisse lasta ja saata piirilt tagasi. Kui on tegemist Eesti elanikega, Eesti kodanikega või Euroopa Liidu kodanikega, tuleb nad kodumaale lasta – sel juhul rakenduvad neile liikumispiirangud ja muud meetmed, et nad teisi inimesi ei nakataks.

«Oma inimesed pääsevad loomulikult tagasi kodumaale, vaatamata sellele, kas nad on haiged või terved,» ütles peaminister Kaja Kallas, lisades, et nakatunud Eesti inimesed peavad kodumaale saabudes jääma isolatsiooni.

Sobib ka antigeeni kiirtest

Valitsus leppis kokku, et suure nakkusohuga riikidest Eestisse saabumisel aktsepteeritakse PCR-testi kõrval ka antigeeni kiirtesti. Kui esmase kiirtesti tulemus on negatiivne, tuleb isolatsiooniaja lühendamiseks teha kuuendal päeval PCR-test.

Tänasest kuni 11. juulini rakendub aga 10-päevane liikumisvabaduse piirang neile, kes tulevad Euroopa Liidu, Euroopa majanduspiirkonna ja Schengeni ala riigist, mille nakatumisnäitaja on üle 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul. Isolatsiooni jäävad järgmistest riikidest tulijad: Küpros, Portugal ja Ühendkuningriik.

Laupäeval kerkis terviseameti külmlaos taas temperatuur

Termomeeter terviseameti külmlaos. 
Termomeeter terviseameti külmlaos. Foto: Imre Kaas

Laupäeva hommikul kerkis terviseameti ühes külmlaos temperatuur üle normi. See oli reservi määratud ladu, kuhu oleks saanud ravimeid ümber kolida, kui nende esialgses hoiukohas esineb probleeme vajaliku temperatuuri hoidmisega. Ükski vaktsiin või ravim täiendavalt ohtu ei sattunud.

Kuivõrd terviseameti kesklaos hoiustatakse endiselt ravimeid ja vaktsiine, mis määrati möödunud nädalal karantiini, otsustati need toimetada hulgimüüjast koostööpartneri lattu, kuni saabub lõplik veendumus terviseameti ladude töökindluse kohta, teatas terviseamet. Karantiini paigutatud ravimeid on vaja säilitada juhuks, kui saabub tootja hinnang, et ravimit võib temperatuurikõikumistest hoolimata siiski kasutada. Kõikide ravimite kohta pole lõplikku hinnangut saabunud.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno palus kiireks logistikaoperatsiooniks abi päästeametilt ning komplekteerimisele saabus appi Tallinna Lilleküla komando meeskond.

Sel nädalal saabuvad tarned, mis vajavad hoiustamist külmaruumis (+2 kuni +8 kraadi), toimetatakse hulgimüüjast koostööpartneri juurde. Külmaruumide temperatuurikõikumine ei ole puudutanud autonoomsetes ultrasügavkülmikutes hoiustatavaid vaktsiine. Madalamaid hoiustamistemperatuure nõudvad vaktsiinid laekuvad endiselt terviseameti kesklattu.

Terviseameti kinnitusel ei mõjuta juhtunu Covid-19-vastast vaktsineerimist, sest kõiki kasutusel olevaid koroonavaktsiine hoiustatakse hulgimüüjast koostööpartneri või tervishoiuteenuse osutajate juures.

Teatavasti kerkis jaanipühade paiku terviseameti külmaruumides õhutemperatuur, mille tõttu tuleb 250 000 doosi vaktsiine ja ravimeid viia hävitamisele. Tekkinud kahju hinnatakse kolmele miljonile eurole.

Märksõnad
Tagasi üles