N, 2.02.2023

Sauel avati alkoholipood lastehoiuga samas hoones

Dominika Pankova
Sauel avati alkoholipood lastehoiuga samas hoones
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Naabrist noortekeskus kurdab, et Superalko kliendid kasutavad napsutamiseks keskuse mõnusat väliala. 
Naabrist noortekeskus kurdab, et Superalko kliendid kasutavad napsutamiseks keskuse mõnusat väliala. Foto: Herman-Erik Isop

Saue linnas avati hiljuti alkoholipood majas, mille kohal asub linna suurim lastehoid ja kõrval noortekeskus. Kohalikud elanikud tunnevad muret eelkõige noortekeskuses käivate noorte pärast, kes alkoholipoest pidevalt mööduvad. Poodi pidav SuperAlko ei mõista probleemi olemust.

Postimehega võttis ühendust Saue linna murelik elanik, kes kurtis, et hoonet ümbritsevad lastele ja noortele mõeldud asutused. «Probleem on selles, et samas majas on Saue suurim lastehoid ja kõrvalmajas on Saue noortekeskus. Sada meetrit edasi asub üks Eesti suurimaid lasteaedu Midrimaa,» teatas anonüümseks jääda soovinud kodanik.

Noortekeskuse juhataja Kristi Paasi hinnangul on naabermajas asuv alkoholipood noortekeskusele probleemiks, kuna pidev napsutajate ja sõltlastega kokku puutumine võib avaldada noortele halba mõju.

Saue alkoholipood ja lasteasutused FOTO:
Saue alkoholipood ja lasteasutused FOTO: Foto: Pm

Lisaks kardab Paas sõltuvuse küüsis inimeste sattumist noortekeskuse alale. «Meil on väga kihvt sisehoov, kus on sellised lauad, mille ääres on hea istuda ja tiksuda. Meil ei ole öösel mingisugust valvurit, kes neid siit ära ajab,» nentis ta.

Samuti tunneb Paas hirmu, et poe ümber liikuvad täisealised isikud võivad hakata alaealistele alkohoolseid jooke soetama. «See soodustab hangeldamist, kus täisealised härrasmehed hakkavad noortele keelatud asju välja tooma,» selgitas Kristi Paas.

Midrimaa lasteaia õppejuht Andra Salutee ütles, et tema tunneb muret pigem noortekeskuses aega veetvate noorte pärast. «Noorteka lapsed liiguvad iseseisvalt, lasteaialapsed vanemaga,» põhjendas Salutee. Õppejuht ei näinud lasteaia seisukohalt alkoholipoe asukohas probleemi, kuna see asub neist paarisaja meetri kaugusel.

Meil ei ole öösel mingisugust valvurit, kes neid siit ära ajab.

Noortekeskuse juhataja Kristi Paas

Seevastu SuperAlkoga samas hoones asuv Triibu ja Liine lastehoiu juhataja Käthy Laar ütles, et talle uue poe tulek ei meeldi, kuid tõdes, et midagi ei anna teha. «Otseselt see meid ei häiri, aga ei saa öelda, et see meile meeldib. Aga kuna tegemist on erafirmadega, siis meil mingit sõnaõigust seal ei ole, kui meile mingi seadusepügal appi ei tule,» jätkas Laar.

Kuna eraettevõte rendib SuperAlkole pinda, ei lahendanud olukorda ka vallavalitsusse pöördumine.

Lastehoiu juhataja on samal arvamusel, mis Salutee: «Noortekeskusel ongi suurem mure.» Lastehoid alkoholipoega trepikoda ei jaga ning sissekäik asub teises majatiivas. Jagamisel on vaid parkla.

Saue vallavalitsuse abivallavanem Riho Johanson tõdeb, et nende poole on probleemiga pöördutud, kuid alkoholiseadusest lähtuvalt ei pea eraettevõtja vallavalitsusest poe avamiseks luba küsima. «Tegemist on ettevõtlusega. Alkohol on legaalne kaup teatavate piirangutega,» kinnitas Johanson.

Abivallavanem toob välja, et SuperAlko asemel oli enne Rimi, kes samuti tegeles alkoholimüügiga. «Suuremas kaubandusketis on lihtsam osta alkoholi ja anda see hiljem väljas alaealisele kui täna seal SuperAlko puhul,» märkis Johanson.

See, et täisealised ostavad alaealistele alkoholi, on Johansoni sõnul üle-eestiline probleem ning kaupluse müüjad peaksid jälgima, mis toimub poest väljaspool tänavatel. Vallavalitsus ei saa sekkuda, kuni pole rikutud avalikku korda.

SuperAlko omanik Aldar Eesti OÜ oma asukohas probleemi ei näe. «Täpsustame, et poodi ei ole sinna rajatud, vaid kauplus on asunud antud asukohas juba aastakümneid. Seoses Rimi kolimisega uuele pinnale 50 meetrit eemal tegutseb samades ruumides uus kaubandusettevõte. Kõik tooterühmad, mis on müügil antud kaupluses, olid olemas ka eelnevalt samal pinnal tegutsenud kaupluses,» edastas ettevõte. «Väljatoodut arvesse võttes jääb ka arusaamatuks probleemi olemus,» jätkas oma nime ütlemast keeldunud firma esindaja.

Märksõnad
Tagasi üles