L, 23.09.2023

Balti kaitseministrite sõnul on Leedu piiril toimuv Lukašenka režiimi hübriidrünnak

Facebook
Comments 2
Leedu ja Valgevene piir.
Leedu ja Valgevene piir. Foto: Darius Mataitis

Kolme Balti riigi kaitseministrid Kalle Laanet, Artis Pabriks ja Arvydas Anušauskas pidasid kolmapäeval videokohtumise, et arutada Leedu vastu suunatud hübriidoperatsiooni ning võimalikke samme piirkonna julgeoleku tugevdamiseks.

«Praegune olukord piiril ei ole tavaline rändekriis, see on hübriidsõda Euroopa Liidu, NATO ja eriti Balti riikide stabiilsuse vastu. See hübriidrünnak nõuab Balti riikidelt ühtset ja koordineeritud reageerimist,» ütles Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas.

Eesti kaitseministri Kalle Laaneti sõnul on Leedu hübriidrünnaku all ja tegemist on julgeolekukriisiga, mis otseselt mõjutab Balti riike. «Eesti kaitsevägi on juba Leedule praktilist abi osutanud ja oleme valmis sellega jätkama, saates Leetu meie kaitseväe mehitamata lennuvahendid. Samuti on Eesti valmis pakkuma tuge hangete läbiviimisel. Leian, et peame toetust ja abi küsima ka meie liitlastelt,» lisas Laanet.

Esmase meetmena eraldas Eesti kaitsevägi oma varudest Leedule 100 km tõkestustraati, et Leedu saaks oma piiri tugevdamist kiirendada, samuti aitab Eesti Leedul tõkestustraati juurde soetada.

Kaitseministrite sõnul on julgeolekukriis tõsine ning nad otsustasid veelgi enam koordineerida oma tegevusi ja vastusamme.

Viimase kuu jooksul on Leetu jõudnud ligikaudu 2500 põgenikku, mida on ligi 33 korda rohkem kui eelmisel aastal ja 66 korda rohkem kui 2019. aastal.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles