K, 7.12.2022

Valjala maalinnuse väljakaevamised on toonud ilmsiks mõndagi uut

BNS
Valjala maalinnuse väljakaevamised on toonud ilmsiks mõndagi uut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
OSILIANA esimene suurem kaevamistöö oli eelmise aasta juulis Valjala-Kogula külas Ure ohvripaigas, kust Marika Mägi ja tema kaaslased 2019. aasta septembris leidsid erakordse kullast võru.
OSILIANA esimene suurem kaevamistöö oli eelmise aasta juulis Valjala-Kogula külas Ure ohvripaigas, kust Marika Mägi ja tema kaaslased 2019. aasta septembris leidsid erakordse kullast võru. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Saaremaal käivad arheoloogilised väljakaevamised ajaloolises Valjala maalinnuses ning praeguseks on avastatud juba mõndagi varem tundmatut, vahendas pühapäeval ETV uudistesaade «Aktuaalne kaamera».

13. sajandi alguses oli Valjala maalinnus tugevaim ja võimsaim saarlaste kants.

Tänavu tegi arheoloogiadoktor Marika Mägi avastuse, mida varem polnud teada - sellel linnusel oli veel ümber teine ringvall.

«Ega me päriselt ei saa ju öelda, milline see ringvall oli, sest seda ju enam ei ole. Aga siit kaevandist me näeme, et see on vähemalt siin olnud umbes 2,7 kuni kolme meetri laiune ja tõenäoliselt inimese kõrgune või midagi taolist. Põhimõtteliselt oli see väga oluline lisakindlustus,» kirjeldas Mägi.

Linnusevallist ehk sajakonna meetri kauguselt tuli samuti huvitav muistne leid välja.

«Nagu me arvasime, siin tundub olevat olnud mingi hoone, mis on olnud ilmselt palkidest ja palkide all on olnud kividest vundament. Ja need kivid on siin kenasti näha, see vöönd. Need on hästi robustsed majapidamiskeraamika killud, majapidamises kasutatud potikillud,» rääkis Mägi.

Ta kinnitas, et vaatamata sajandite möödumisele ei teata saarlaste muistsetest linnustest üldsegi veel kõike. Ja just uurimistöid läbi viivale sihtasutusele Osiliana Kristjan Rahu poolt tehtud poole miljoni euro suurune annetus viieks aastaks võimaldab Saaremaa 13. sajandi ajalugu paremini uurida.

Märksõnad
Tagasi üles