N, 23.03.2023

MRP aastapäeval mälestatakse Maarjamäel totalitaarsete režiimide ohvreid

Brita-Maria Alas
, ajakirjanik
MRP aastapäeval mälestatakse Maarjamäel totalitaarsete režiimide ohvreid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaal 23.08.2018
Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaal 23.08.2018 Foto: Raul Mee / Mollusk Media

Täna korraldatakse kommunismiohvrite memoriaalis mälestustseremoonia rahvusvahelise totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeva puhul.

Esmaspäeval, 23. augustil, möödub 82 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest, mille salaprotokollidega jagati Euroopa mõjusfäärideks, luues eeldused Teise maailmasõja puhkemiseks, mitme iseseisva riigi okupeerimiseks ja massirepressioonide laienemiseks.

Kell 16 toimub kommunismiohvrite memoriaali koduaias mälestustseremoonia, kus igaühel on võimalus asetada memoriaalile pärg või lillekimp. Mälestustseremoonial kõnelevad justiitsminister Maris Lauri, Eesti Memento liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste ja Eesti mälu instituudi juhatuse esimees Meelis Maripuu. Mälestuspalvuse peab peapiiskop emeeritus Andres Põder. Tseremoonial musitseerib 2020. aasta noorte pärimusbändide konkursi võitja Duo Mann & Juula. 

Enne tseremooniat asetavad kell 15.50 ohvitseride mälestusmärgile pärja kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm ja kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem.

Eesti mälu instituudi juhatuse liikme Sergei Metlevi sõnul on oluline süveneda 23. augusti 1939 tausta: «Kaks totalitaarset suurriiki – natsionaalsotsialistlik Saksamaa ja kommunistlik NSV Liit – leppisid kokku, et panevad toime rahvusvahelise kuriteo mitme vaba rahva vastu ja keegi ei suutnud neid tollal peatada. See on õppetund: demokraatiat ja vabadust tuleb kaitsta ka väljaspool kodu. Selleks on tarvis uurida ja teadvustada totalitarismi olemust ja mälestada selle ohvreid. Ka sel eesmärgil arendame koostöös riigiga Patarei vanglas rahvusvahelise kommunismiohvrite mälestusmuuseumi,» ütles Metlev.

Mälestuspäeva korraldavad justiitsministeerium, mälu instituut, inimõiguste instituut, üliõpilaskondade liit, õpilasesinduste liit, noorteühenduste liit, okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ja Memento liit.

Mälu instituut avas ka taasiseseisvumise 30. aastapäevale pühendatud e-näituse nõukogudevastase vastupanuvõitluse ajaloost. Näitust «Vastupanu nõukogude võimule Eestis 1940-1991» saab näha eesti, inglise ja vene keeles digikujul veebilehel ning füüsiliselt Tallinnas Tammsaare pargis septembri lõpuni. 

Märksõnad
Tagasi üles