R, 29.09.2023

Esimene Afganistanist evakueeritud pere jõudis Tallinna

Facebook
Comments 34
Afganistanist evakueeritud inimesed Prantsusmaal. Foto on illustreeriv.
Afganistanist evakueeritud inimesed Prantsusmaal. Foto on illustreeriv. Foto: CHRISTOPHE PETIT TESSON

Välisministeeriumi teatel saabus täna öösel Tallinna esimene Eestilt rahvusvahelist kaitset taotlev lastega Afganistani perekond, kelle elud olid ohus pereliikme hiljutise töö tõttu.

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse rääkis ERR hommikusaates «Terevisioon», et tegu on kuueliikmelise perekonnaga, kes suundub ilmselt Vao majutuskeskusesse. «Praegu on nad politsei hoole all ja tehakse esmaseid toiminguid ehk alustatakse varjupaiga taotlemise menetlust. Et kas nad saavad Eestis varjupaika ja jääda siia pikemalt varjupaiga saajatena,» selgitas Kuuse.

«Mul on hea meel, et esimene lastega perekond Afganistanist, kelle edukast evakuatsioonist Kabulist me alles teisipäeval teatasime, maandus täna öösel ohutult Tallinna lennujaamas. Olen siiralt tänulik, et Eestil on NATO liikmesriikide näol sellised usaldusväärsed liitlased, kes aitasid meil need inimesed Afganistanist välja toimetada ja päästa nad tõsisest ohust nende elule,» ütles välisminister Eva-Maria Liimets, lisades, et tänu kuulub seekord Prantsusmaale.

Peaminister Kaja Kallas sõnas ühismeedias, et Eestisse saabunud Afganistani perekond on töötanud lähedalt mitme Eesti mittetulundusühinguga Afganistanis: «Me ei saa lubada, et inimesed, kes on märkimisväärselt panustanud Afganistani naiste õigustesse ja haridusse, satuksid oma koduriigis Talibani poolt ohtu,» lisas peaminister.

Ka Kallas tänas liitlasi ning Prantsusmaad. «Aitäh ka meie diplomaatidele, kes seda ääretult keerulist operatsiooni aitasid väga napi aja jooksul väga kiiresti korraldada.»

Otsuse kuni 30 Afganistanis Euroopa Liidu, NATO liitlaste ja Eestiga tehtud koostöö tõttu tõsisesse ohtu sattunud inimese siia toomise kohta langetas Vabariigi Valitsus 19. augustil ja kinnitas riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon 20. augustil.

«Võtame neid inimesi vastu ümberpaigutamise teel vastavalt välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seadusele, tagades neile privaatsuse ja vajaliku abi lõimumisel,» ütles Kallas.

Eestisse saabunud Afganistani kodanike rahvusvahelise kaitse menetlust viib välisministeeriumi teatel läbi politsei- ja piirivalveamet.

Facebook
Comments 34

Märksõnad

Tagasi üles