Riigikokku jõudis iseseisvuse taastajate tunnustamise eelnõu
Täiendatud kell 16.13! Eelnõu algatajate seas on kõigi fraktsioonide liikmeid!

Tunnistus Eesti iseseisvusest - sinimustvalge Pika Hermanni tornis.

FOTO: Peeter Langovits

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson andis täna 44 riigikogu liikme nimel parlamendi menetlusse avalduse eelnõu, millega riigikogu avaldab tunnustust kodanikele, kes oma tegudega aitasid Eesti riiki luua või omariiklust de facto taastada.

Mihkelsoni sõnul on avalduse eesmärgiks tunnustada neid, kes hoolimata natsistlikust või kommunistlikust okupatsioonist ei kaotanud usku iseseisva Eesti Vabariigi väärtustesse ja astusid reaalseid samme Eesti Vabariigi taastamise nimel, vahendas Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) fraktsiooni pressiesindaja.

«Eesti nagu iga demokraatliku ja enda ajalugu mäletava riigi moraalne kohus on tunnustada neid kodanikke, kes aitasid meie riiki luua või omariiklust de facto taastada. Okupatsioonirežiimidele sõna ja teoga vastupanu osutanutele tunnustust avaldades rõhutab Eesti rahvaesindus: mitte kedagi, kes on seisnud Eesti Vabariigi eest, ei vaikita maha ega unustata,» seisab eelnõu seletuskirjas.

Samuti mõistetakse eelnõuga hukka Nõukogude Liidu ja natsionaalsotsialistliku Saksamaa repressiivse poliitika ning isikute tegevuse, kes nende režiimide teenistuses on toime pannud inimsusevastaseid kuritegusid.

Avalduse esitajate hulgas on riigikogu kõigi nelja fraktsiooni esindajad, vahendas riigikogu pressiesindaja.

«Võttes aluseks Eesti Vabariigi põhiseaduse ja lähtudes sellest, et tulenevalt rahvusvahelisest õigusest ei katkenud Teises maailmasõjas okupeeritud Eesti Vabariigi õiguslik järjepidevus, avaldab riigikogu tunnustust Eesti Vabariigi kodanikele, kes tegutsesid Nõukogude Liidu või natsionaalsotsialistliku Saksamaa okupatsiooni aastatel Eesti Vabariigi de facto taastamise nimel. Riigikogu mõistab hukka Nõukogude Liidu ja natsionaalsotsialistliku Saksamaa repressiivse poliitika ning nende isikute tegevuse, kes nimetatud režiimide teenistuses on toime pannud inimsusvastaseid kuritegusid, sõltumata nende kodakondsusest ja kuritegude toimepaneku kohast,» märgitakse avalduse eelnõu tekstis.

Avalduse eelnõu juhtivkomisjoniks määrati riigikaitsekomisjon.

Lubaduse vastav avaldus riigikogus vastu võtta kirjutasid Reformierakond ja IRL sisse juba koalitsioonileppesse. Detsembris tõusis see teema ajakirjanduses üles pealkirja all «Laar tahab saksa sinelis võidelnuile vabadusvõitleja staatust».

Kaitseminister Mart Laari sõnul oli meelevaldne väita nagu üritataks Teises maailmasõjas saksa mundris võidelnud eestlasi tema juhtimisel vabadusvõitlejateks tunnistada ning teema on tõstatatud ebasobivalt. Tegelikult ei tule avalduses juttu mingitest vormidest, mundritest ja pooltest. Jutuks ei tule ka, kes mis poolel tegutses, Eesti riigi vaatenurgast olid need ühed okupatsioonid kõik.

Tagasi üles