T, 27.09.2022

Allmann: linna tuleb tihendada, aga mitte rohekeskkonna arvelt

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Allmann: linna tuleb tihendada, aga mitte rohekeskkonna arvelt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Arhitekt ja linnaplaneerija Indrek Allmann.
Arhitekt ja linnaplaneerija Indrek Allmann. Foto: Georg Kõrre

Arhitekt Indrek Allmann leidis Tallinna visioonikonverentsil «Õnnelik linn» peetud ettekandes, et ühiskonnas muutub olukord rohepöörde tõttu järjest raskemaks ja varsti suisa kuritegelikuks planeeringulistes otsustes vaid ilule ja muudele sisseharjunud praktikatele tuginemise tõttu.

Allmann rääkis, et nii nagu gravitatsioon toob õuna maa peale, nii toimivad ka linnaruumis nähtamatud «füüsikaseadused». «Kui me soovime oma tegutsemisviisis päriselt midagi muuta või pikemas perspektiivis lihtsalt ellu jääda, tuleb üles otsida linnaruumi mõjutavad, matemaatiliselt mõõdetavad protsessid. Läbi poliitiliste otsuste peame hakkama nendega arvestama, allutades igapäevase praktika linnaplaneerimises selgelt defineeritud eesmärkidele,» leidis ta.

Allmann tugines oma ettekandes erinevatele viimasel kümnendil tehtud linnauuringutele ning tõi välja peamised seaduspärasused, mis toimivad sarnaselt nii Amsterdamis, Veneetsias kui ka Tallinnas. «Peamine küsimus on, kuidas eksisteerivat linna reorganiseerida. Linna tuleb muuta kompaktsemaks nii füüsiliselt kui ajaliselt. Valglinnastumine tuleb Tallinnas peatada. Linnaruumis tuleb suurendada tihedust, kuid seda ei saa teha rohekeskkonna arvelt. Tallinnas saame seda teha ajalooarmide silumisega, siin on hulgaliselt kunagisi tööstusalasid, millele tuleb anda uus funktsioon. Nende põhimõtete mõistmine ja rakendamine võimaldab rohepöörde ka päriselt ellu viia,» lisas ta.

Allmann on Paljassaarde kavandatava Hundipea kliimaneutraalse naabruskonna idee üks autoritest ning projekti eestvedajatest. Kliimaneutraalse linnaosa terviklahendus sünnib koostöös erinevate era- ning avaliku sektori huvigruppidega, sealhulgas teadlaste, kohaliku kogukonna, linnaplaneerijate, arendajate, iduettevõtjate ning Tallinna linnavalitsusega. Hundipea projekti kaudu osaleb Indrek Allmann ka keskkonnateadlikkust tõstva koostööplatvormi Rohetiigri tegevuses.

Allmanni teistest töödest tuntakse enim Noblessneri sadamaala kontseptsiooni ja Lurichi kvartalit Ülemiste linnakus Tallinnas. Ta on lisaks Eestile projekteerinud hooneid Ukrainas, Taanis, Lätis, Norras ja Rootsis.

Märksõnad
Tagasi üles