T, 9.08.2022

Kultuuriministeeriumi ettepanek: ühendada Narva Vaba Lava ja Sakala 3

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Kultuuriministeeriumi ettepanek: ühendada Narva Vaba Lava ja Sakala 3
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Anneli Ott
Anneli Ott Foto: Tiit Loim

Kultuuriministeerium teeb sihtasutusele Vaba Lava ettepaneku alustada arutelu uue riigi asutatud sihtasutuse loomiseks, mis hõlmaks Narva teatrikeskust ning Sakala tänava teatrihoonet. See suund võimaldaks jätkata Narvas professionaalset teatritegevust ka tulevikus.

«Narva teatrikeskuse sulgemise korral, mis on olnud päevakorral, jääks Eesti suuruselt kolmas linn ilma tänapäevasest etenduskunstide keskusest,» möönis kultuuriminister Anneli Ott (KE). Tema sõnul ei oleks see kooskõlas ministeeriumi sooviga hoida kõikjal Eestis nüüdisaegseid võimalusi kultuurist osa saada.

«Uus sihtasutus annaks valitsuselt nõusoleku saamisel Narva teatrikeskusele stabiilsema toimeviisi. Ühekordsed täiendavad rahasüstid seda ei paku. Loodame väga, et Vaba Lava on valmis seda võimalust kaaluma, sest riigi asutatud sihtasutus on valdkonnas tervikuna kõige stabiilsem rahastamisvorm,» lisas Ott.

Uus sihtasutus oleks plaani kohaselt rahastatud sarnaselt teiste riigi osalusega sihtasutustele ning sihtasutuse juhatuse liikme kohale korraldatakse avalik konkurss. Uusi kohustusi riigile sihtasutuse loomine ei tekitaks, kuna praegune SA Sakala Teatrimaja liituks tervikuna loodava sihtasutusega. Kokkuleppele jõudmise korral saab alata uue sihtasutuse loomise protsess ning jätkuda Narva teatrikeskusse planeeritud ettevõtmised juba uues toimimise vormis.

Riigi investeeringud Narva Vaba Lava teatrikeskusesse aastatel 2017 kuni 2025 on suurusjärgus 4,1 miljonit eurot. Tallinnas Telliskivi loomelinnakus asuva Vaba Lava teatrimaja ees on riik oma kohustused praeguseks täitnud. Ühtlasi jätkab eeldatavalt aastani 2026, rahvusraamatukogu remondi lõpuni Sakala Teatrimaja ruumides tegutsemist alates 2022 aasta jaanuarist VAT Teater.

Märksõnad
Tagasi üles