Laanet: kaitse-eelarve tõuseb rekordilise 103 miljoni euro võrra (1)

BNS
Copy
Kaitseminister Kalle Laanet.
Kaitseminister Kalle Laanet. Foto: Eero Vabamägi

Kaitseminister Kalle Laaneti sõnul kasvavad valitsuses kokku lepitud 2022. aasta riigieelarves kaitsekulutused 748 miljoni euroni, mis moodustab prognoositud SKP-st 2,31 protsenti.

Selles sisalduvad liitlastega seotud kulud, kaitseinvesteeringute programm, kui ka uued võimearendused. Tänu majanduskasvule ja poliitilisele konsensusele saab ajalooliselt suurima kaitse-eelarvega kiiremini täita võimelüngad ja seeläbi tugevdada Eesti julgeolekut.

«Mul on hea meel, et saame 103 miljoni-eurose eelarvekasvuga saata nii meie liitlastele, kui ka võimalikule agressorile kindla sõnumi, et Eesti võtab oma julgeolekut väga tõsiselt ja on valmis sellesse panustama,» ütles kaitseminister Laanet.

Lisaks eelarvest laekuvale lisarahale on kaitsevaldkonna reformidega säästetud märkimisväärsed summad, mis suunatakse ümber võimearendusse. Lähiaastatel on plaanis jätkata personaliteenuste reformimist, konsolideerida sõidukite remondi- ja hooldusteenus ning laohaldus. Reformid aitavad kiiremini saavutada riigikaitse fookuses olevad reaalselt mehitatud ja komplekteeritud lahinguvõimelised üksused ning tagada, et iga riigikaitsesse investeeritud euro toodaks võimalikult palju reaalselt sõdivat kaitsevõimet.

«Suurte võimearenduste nagu mitmikraketiheitjate hankimine on aga sama tähtis, kui arendada laiapindset riigikaitset kübermaailmast kuni kogu ühiskonna valmisoleku tõstmiseni,» lisas Laanet.

Peatselt sõlmitakse leping 46 miljoni euro eest laevatõrjerakettide ostmiseks. Lisaks soetatakse 25 miljoni euro eest suurekaliibrilist laskemoona, 25 miljoni eest ratassõidukeid, mis suurendab kaitsevalmidust. Täiendavalt hangitakse liikursuurtükke 15 miljoni euro eest, valmis saavad ligi pooled ettenähtud CV-90 toetussoomukid, projekti kogumaksumus 36 miljonit eurot ning alustatakse uue kaitseväe linnaku rajamist Raadile, kuhu tulevad sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse ning lahingukooli uued hooned.

Uue riigieelarve raamistiku ja suvise majandusprognoosiga uuendati ka järgnevate aastate kaitse-eelarve pikaajajalist prognoosi, mis on uue riigikaitse 10-aastase arengukava (RKAK) sisendiks. Uus 2022-2031 RKAK kinnitatakse oktoobri jooksul.

Tagasi üles