Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Algab kohalike valimiste valimisnädal

Klaviatuur. FOTO: URMAS LUIK/PRNPM/EMF

Esmaspäeval algab kohalike valimiste valimisnädal ning kell 9 algab elektrooniline hääletamine, kell 12 avatakse omavalitsuste ja Tallinna linnaosade keskuste jaoskonnad ning kõik 448 valimisjaoskonda ootavad valijaid alates reedest.

E-hääletamine algab kell 9 hommikul ja kestab ööpäev läbi kuni laupäeva ehk 16. oktoobri õhtuni kell 20. Elektrooniliseks hääletamiseks tuleb aadressilt www.valimised.ee oma arvutisse laadida valijarakendus – see avaldatakse avalehel vahetult enne hääletamise algust. Lisaks on vaja internetiühendusega arvutit ning isiku tuvastamiseks ID-kaarti koos ID-kaardi lugejaga või mobiil-ID-d ja PIN-koode.

Smart-ID-ga neil valimistel veel e-hääletada ei saa. Samuti pole võimalik hääletada nutiseadmega, kuid nutitelefoniga saab valija kontrollida, kas e-hääl on jõudnud valimiste keskserverisse ja väljendab tema tahet korrektselt. Selleks tuleb Google Play või Appstore’i rakenduste poest telefoni laadida «EH kontrollrakendus».

E-häält saab kuni hääletamise lõpuni muuta

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe toonitas, et juhul, kui valija tunneb, et e-hääletamise hetkel polnud tema hääletamise salajasus tagatud, on tal võimalus kuni laupäeva õhtuni oma valikut uuesti e-hääletades muuta. «Kui valija on valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui ka pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik. Sellest aastast saab valija veel ka pühapäevasel valimispäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält muuta,» märkis Koitmäe.

Valimisnädala esmaspäevast neljapäevani saab valdade ja linnade ning Tallinna linnaosade keskustes hääletada kella 12 kuni 20-ni. Igas keskuses on avatud vähemalt üks jaoskond ja seal saavad hääletada kõik, sõltumata oma registrijärgsest elukohast. Valimisjaoskondade kohta saab rohkem infot kaardirakenduselt aadressil jsk.valimised.ee.

Kõik valimisjaoskonnad avatud reedest

Reedest pühapäevani on avatud kõik 448 valimisjaoskonda üle Eesti. Siis saab hääletada ükskõik millises oma linna või valla valimisjaoskonnas, Tallinnas linnaosa jaoskonnas. Erandiks on Peipsiääre vald Tartumaal, kus on neli valimisringkonda ja kus valijad hääletavad oma ringkonna piires. 

Kui valijal on tervislikel või mõnel muul mõjuval põhjusel raske või keelatud (näiteks lähikontaktsena) valimisjaoskonda kohale tulla, saab ta taotleda kodus hääletamist. Selleks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele taotlus. Seda saab teha kirjalikult juba praegu. Suulise taotluse saab esitada omavalitsuse määratud telefoninumbril reedel ja laupäeval kella 12 kuni 20-ni ning pühapäeval kella 9 kuni 14-ni.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valivad 79 omavalitsuse elanikud. Kokku kandideerib 10 025 inimest.

Tagasi üles
Back