T, 26.09.2023

Rocca al Mare keskuses saab elustamist õppida

Postimees
Facebook
Comments 1
Elustamine, südamemassaaž. Elustamiskoolitus Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumis, Punane rist.
Elustamine, südamemassaaž. Elustamiskoolitus Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumis, Punane rist. Foto: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Tänasel üleeuroopalisel südame taaskäivitamise päeval õpetavad Lääne-Tallinna Keskhaigla meedikud Rocca al Mare kaubanduskeskuses kõigile huvilistele, kuidas elustada inimest, kelle süda on äkksurma tõttu seiskunud.

Eestis sureb aastas ligikaudu 700 inimest kellegi juuresolekul südame äkksurma ehk esmase südameseiskuse tõttu. Keskmiselt vaid ühel juhul kolmest alustavad juuresolijad elustamisega enne kiirabi saabumist.

Lääne-Tallinna Keskhaigla juhi ja kogenud erakorralise meditsiini arsti dr Arkadi Popovi sõnul on südame äkksurma korral võimalik inimene tagasi elule aidata, ent kiirabi ootama jäädes kaotatakse hädavajalikke minuteid ja hilisem elustamine võib jääda tulemusteta.

«Kui enne kiirabi tulekut elustamisvõtteid ei rakendata, on südame äkksurma korral ellujäämise võimalus väiksem kui 10 protsenti, seega sõltub kõik just juuresoleva inimese või juhusliku mööduja kiirest ja oskuslikust tegutsemisest,» lausus dr Arkadi Popov. «Et mitte kaotada otsustaval hetkel pead ega julgust aidata, on vaja elustamisvõtted aeg-ajalt läbi harjutada – nii on suurem võimalus päästa inimese elu, kui see on sinu kätes,» märkis Popov.

Ta lisas, et suurim viga, mida elustamisel tehakse, on see, et ei hakatagi elustama.

Lääne-Tallinna Keskhaigla meedikud õpetavad Rocca al Mare keskuse 1. korruse fuajees elustamist täna kell 11.00-17.00.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles