R, 7.10.2022

DEA agendi salaoperatsioon viis Eesti aserite jõugu juhi USAs trellide taha

Andres Einmann
, Eesti uudiste päevatoimetaja
DEA agendi salaoperatsioon viis Eesti aserite jõugu juhi USAs trellide taha
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Amid Magerramov
Amid Magerramov Foto: Spordiklubi Iman

Kolumbia narkokartelli liikmena esinenud USA narkootikumide vastase võitluse agentuuri DEA agendi petteoperatsioon viis Eesti aserite kuritegeliku ühenduse liidri Amid Magerramovi Ameerika Ühendriikides kümneks aastaks trellide taha.

New Yorgi lõunapiirkonna kohus mõistis reedel 40-aastase Magerramovi suure koguse fentanüüli ja karfentanüüli Ameerika Ühendriikidesse smugeldamise eest kümneks aastaks vangi.

Kohus mõistis Magerramovi uimastikaubanduses süüdi juba 4. mail, reedel tegi kohus teatavaks tema karistuse.

Magerramov üritas aastatel 2017-2018 smugeldada narkokurjategijana esinenud uimastivastase võitluse agentuuri DEA (Drug Enforcement Administration) agendi vahendusel USAsse suure koguse fentanüüli ja karfentanüüli.

Õiendus

Antud loo juures ilmus algselt pilt, millel kujutatud isikul pole artikli sisuga mingit seost. Vale foto ilmus inimliku eksituse tõttu. Postimees palub vabandust. PM

DEA agent kohtus 2017. aasta oktoobris Magerramoviga Eestis ja nad leppisid kokku koostöös uimastite salakaubaveoks Ameerika Ühendriikidesse, teatas USA justiitsminisreerium.

Magerramov ja tema kaasosalised nõustusid transportima DEA agendile Taani suures koguses uimasteid, mille ta lubas transportida edasi USAsse New Yorki, kus see pidi jõudma kartelli klientideni.

9. mail 2018 toimetas Magerramov DEA agendile Taani kohale kolm narkootikumide näidist ja andis need kokkulepitud kohas üle. Agent andis uimasti üle võimudele ja laboratooriumis tehti kindlaks, et kolm saadetist sisaldavad kokku 550 grammi karfentanüüli.

Agent andis hiljem Magerramovile teada, et tema saadetis jõudis New Yorki kohale ja narkokartell jäi uimasti kvaliteediga väga rahule. Ta andis teada, et kartell tahab teha Magerramoviga koostööd ja soovib uimastit juurde tellida.

30. mail 2018 toimetaski Magerramov koos oma kaaslastega Taani kokkulepitud kohta juba suurema koguse karfentanüüli, seekord juba 5,2 kilogrammi.

DEA agent kohtus juunis ja juulis 2018 veel korduvalt Magerramoviga ja andis teada, et ka tema suurem saadetis on jõudnud New Yorki narkokartellini. Ühtlasi pidas ta Magerramoviga läbirääkimisi järgmiste saadetiste narkokartellile toimetamise üle.

DEA otsustas 2018 aasta sügisel, et Magerramovi vastu on kogutud piisavalt tõendeid ning Eesti keskkriminaalpolitsei pidas ta USA rahvusvahelise õigusabipalve alusel kinni. 2019. aasta kevadel andis Eesti Magerramovi USAle välja. Koos Magerramoviga andis Eesti USAle välja ka kuritegelikus ilmas tuntud Jevgeni Bõkovi ja Vitali Voronjuki. Juba varem 2019. aasta veebruaris andis Eesti sama süüasja raames USAle välja Viktor Livintšuki.

Politsei ja prokuratuur on nimetanud Amid Magerramovit Eesti aserite kuritegeliku jõugu liidriks.

Karfentanüül on kõige kangem teadaolev uimasti. Karfentanüül on fentanüüliga samasse gruppi kuuluv laboratooriumitingimustes valmistatav sünteetiline opioid. Karfentanüüli kasutatakse suurte loomade, näiteks elevantide uimastamiseks ja see on fentanüülist 100 korda kangem. Inimese tapmiseks piisab väga väikesest kogusest ehk 0,03 milligrammist.

Märksõnad
Tagasi üles