E, 28.11.2022

Tühja kasseti tasu hüvitamiseks eraldas valitsus ligi 3 miljonit

Tühja kasseti tasu hüvitamiseks eraldas valitsus ligi 3 miljonit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pildil J.M.K.E kassett
 
Pildil J.M.K.E kassett  Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Valitsus andis justiitsministeeriumile mandaadi autorite, teose esitajate ja fonogrammitootjate esindusorganisatsioonidele saamata jäänud nn tühja kasseti tasu hüvitamiseks 2,8 miljoni euro ulatuses.

Justiitsminister Maris Lauri sõnul on valitsuse otsus oluline just koroona kontekstis, kus paljud artistid on taas raskustes mitmete ära jäänud esinemiste tõttu.

«Keerulisel ajal nagu täna pidasid mõlemad osapooled kohtus vaidlemise asemel olulisemaks kompromissi leidmist. Veidi rohkem kui 2,8 miljonit eurot, mis valitsuse reservist autoritele makstakse, on mõlema osapoole hinnangul õiglane ja kindlasti vajalik, et aidata toime tulla ka tänastes keerulistes tingimustes,» ütles Lauri pressiteates.

Tasu puudutab natuke üle kaheaastast perioodi, mis eelnes tänavu 1. aprillil jõustunud uuele autoriõiguse seadusele, millega kaasajastati hüvitise kogumise süsteemi.

Uue seaduse alusel on tasu maksmise kohustus nt süle- ja tahvelarvuti, lauaarvuti, nutitelefoni ja salvestusfunktsiooniga teleri tootjatel või maaletoojatel ja eelduslikult kogutakse uue süsteemi alusel õiguste omajatele 1,9 miljonit eurot aastas.

Enne seda koguti hüvitiseks makstavat tasu peamiselt analoogseadmete ja salvestuseta CD ja DVD toorikute maaletoojatelt, kuid tulenevalt tehnoloogia arengust ja muutunud tarbimisharjumustest seda mitmel aastal enam koguda ei õnnestunud.

Ülalnimetatud ajavahemikul saamata jäänud tasu kompenseerimiseks esitasidki kümme autorite, teose esitajate ja fonogrammitootjate esindusorganisatsiooni valitsusele taotluse ja pöördusid oma õiguste kaitsmiseks tänavu juulis ka kohtusse.

Mõlemad pooled on teinud aga jõupingutusi kohtuvälise kokkuleppe saavutamiseks, mis sel nädalal kinnitati. «Nii aprillist kehtiv seadus kui ka kompromissiga lõppenud kohtutee on selleks korraks toonud õigusrahu ja selguse küsimuses, mis kaua on loomeinimeste suureks murekohaks olnud,» lisas justiitsminister.

Autorite ühingud ja liidud alustasid riigi vastu kohtuteed 2018. aasta sügisel.

2020. aasta detsembris jõustus Tallinna ringkonnakohtu otsus Eesti loomeinimeste üheksa esindusorganisatsiooni ja riigi niinimetatud tühja kasseti tasu vaidluses, kui riigikohus ei võtnud autorite ja valitsuse kaebusi arutusele, kirjutas BNS.

Autorite ühingud ja liidud tahtsid kaebuses valitsuselt 48,5 miljonit eurot ning viivise väljamõistmist.

Märksõnad
Tagasi üles