Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Üle 100 000 inimese on saanud tõhustusdoosi

Vaktsineerimine Qvalitas tervishoiukeskuses. FOTO: Sille Annuk

Tänahommikuse seisuga on Eestis saanud vähemalt ühe Covid-19 vaktsiini tõhustusdoosi 104 684 inimest, seejuures on 64 protsenti kõigist tõhustusdoosidest saanud üle 60-aastased. Tõhustusdoose tehakse Eestis kõigile alates 18. eluaastast.

Pfizeri ja Moderna vaktsiinidega vaktsineeritutele tehakse tõhustusdoose kuue kuu möödumisel, Jansseni ja AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineeritutele viie kuu möödumisel esmasest vaktsineerimiskuurist.

Tanel Kiik. FOTO: Remo Tõnismäe

«Kutsun üles kõiki, kellel järk-järgult esmase vaktsineerimiskuuri ja tõhustusdoosi soovituslik 5–6 kuu vahemik hakkab mööda saama, ka tõhustusdoosiga end Covid-19 vastu kaitsma. Kindlasti peaksid tõhustusdoosi tegema vanemaealised ja Covid-19 riskirühma kuuluvad inimesed,» ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

«Tänaseks on Eestis tõhustusdoosi saanud enam kui 100 000 inimest ja see arv kasvab iga päevaga kiires tempos hooldekodudes, perearstide nimistutes ja tervishoiuasutustes. Iga vaktsiinisüst, olgu see esimene, teine või kolmas, aitab kaasa olukorra paranemisele ja haiglate ülekoormuse vältimisele, mis on ju meie kõigi peamine ühine eesmärk.»

Vähemalt ühe vaktsiinidoosiga on praeguseks vaktsineeritud 813 719 inimest, neist 773 092 inimesel on vaktsineerimiskuur lõpetatud.

Covid-19 vastu on võimalik vaktsineerida perearstikeskustes üle Eesti, samuti on võimalik endiselt vaktsineerida nii haiglate juures asuvates vaktsineerimiskabinettides, apteekides kui teistes vaktsineerimispunktides, mille asukohad ja lahtiolekuajad leiab veebilehel. Liikumisraskustega inimesi vaktsineeritakse ka kodus. Kodus vaktsineerimise vajadusest tuleb teada anda oma perearstile või infotelefonil 1247.

Kõikides vaktsineerimispunktides saab Covid-19 vastu vaktsineerida nii esimese, teise kui tõhustusdoosiga. Tõhustusdoosi võimaldatakse Eestis kõigile üle 18-aastastele. Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinutele tõhustusdoosi kuue kuu möödumisel esmasest vaktsineerimiskuurist ning Jansseni ja AstraZeneca Covid-19 vaktsiinidega esmase vaktsineerimiskuuri läbinutele alates viie kuu möödumisest viimasest kaitsesüstist.

Tõhustusdoosiks kasutatakse Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty ja Moderna vaktsiini Spikevax, sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on läbitud esmane vaktsineerimiskuur.

Covid-19 vaktsineerimise eesmärgid on vähendada Covid-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib Covid-19 haigus kulgeda raskemalt, vähendada koroonaviiruse levikut Eestis ning hoida sellega Covid-19 haiguse kolmas laine võimalikult madalal, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning hoida Eesti ühiskond võimalikult avatud. Infot vaktsineerimise võimaluste kohta saab veebilehelt

Tagasi üles
Back