Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Kohtuekspertiisi instituut hakkab reoveest narkootikume seirama

Eesti kohtuekspertiisi instituut. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Justiitsministeerium ja Eesti kohtuekspertiisi instituut (EKEI) sõlmisid kokkuleppe, et alates 2022. aastast hakatakse seirama reoveest narkootikumide tarbimise ulatust Eestis.

Justiitsministeeriumi analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt selgitas, et reoveeanalüüs narkoainete seireks on rahvusvaheliselt arenev meetod, millesse on uurimisvaldkondadena hõlmatud kriminoloogia, keemia ning epidemioloogia.

«Selle abil saame teada inimeste narkootikumide tarbimise harjumuste ja nende muutuste kohta, mis võimaldavad paremini ennetus- ja kriminaalpoliitikat kavandada. Nii on ka kohalikel omavalitsustel täpsem teadmine enda piirkonnas toimuva kohta,» ütles

Reoveeproove narkootikumide tarvitamise kohta plaanitakse võtta Tallinnast, Kohtla-Järvelt, Pärnust, Viljandist ja Võrust. Esimesed proovid reoveest võetakse jaanuari keskel ning tulemuste analüüs saabub veebruaris. Edaspidi seiratakse narkootikumide tarvitamist reoveest kord kvartalis.

Ainetest määratakse amfetamiini, metamfetamiini, MDMA-d, kokaiini ja metadooni, lisaks kahel korral aastas kanepit.

«Reoveeproovid on oluline lisateave politsei ning maksu- ja tolliameti narkootikumide konfiskeerimise infole ja toksikoloogilistele analüüsidele. Kõik kolm elementi aitavad luua kokku tervikpildi ja see vähendab eksimisvõimalust tulemuste tõlgendamisel,» ütles EKEI keemiaosakonna juhataja Aime Riikoja.

Proovid võtab Eesti keskkonnauuringute keskus ja tulemusi analüüsib EKEI.

Tagasi üles
Back